Jégkorong

Négygólos vereség, nem lesz ott a hokiválogatott az olimpián

Kép forrása: MTI/Szigetváry Zsolt

A magyar férfi jégkorong-válogatott 7-3-ra kikapott a házigazda szlovák csapattól a 2026-os, milánói olimpiai kijutásról döntő pozsonyi torna második fordulójában, így eldőlt, hogy nem lehet ott az ötkarikás játékokon.

Majoross Gergely szövetségi kapitány együttese a kazahok elleni 5-2-es vereséggel kezdte a viadalt, most pedig az NHL-es és KHL-es sztárokkal felálló, olimpiai bronzérmes szlovákok következtek.

A házigazda nemcsak a sztárjaiban bízhatott, hanem a közel 8500 fős szurkolóseregben is, a magyar fanatikusok néhány százan voltak az arénában.

A két csapatnak ez volt a kilencedik egymás elleni meccse, de csak az első Pozsonyban. Az eddigi három szlovákiai összecsapást még 1994-ben rendezték: kettőt Privigyén (Prievidza), egyet pedig Poprádon, ezeken a hazaiak a három győzelem mellett összesítve 36 gólt ütöttek és csak hármat kaptak. Ennél többet árult el, hogy a legutóbbi, 2016-os világbajnoki találkozón 4-1-re győztek a szlovákok Szentpéterváron.

A szlovák válogatott csütörtökön jó játékkal, izgalmas találkozón 2-1-re verte az osztrákokat, míg a magyarok 5-2-re kikaptak a kazahoktól.

A legfontosabb változás, hogy ezúttal nem Bálizs, hanem a Poprádon légiós Vay kezdett a kapuban.

A bedobás előtt gyászszünettel emlékeztek meg az NHL-sztár Johnny Gaudreau-ról és testvérről, akiket közép-európai idő szerint péntek hajnalban gázolt halálra egy ittas sofőr az Egyesült Államokban.

Felfoghatatlan tragédia – az NHL-sztár és öccse halt meg a kerékpárbalesetben

Hamar jövő magyar emberelőnyben Nilsson lőtt a jobb felső sarokba – ez volt az első magyar kapura lövés -, Galló takarta a kilátást Hlavaj kapus elől.

A vezetés csak 59 másodpercig tartott, mert Ambrus kiállításakor Hrivik csapott le a hátsó plexiről előre vágódó korongra, és közelről nem hibázott.

A papírformának megfelelően nagy volt a hazai nyomás, majd kettős emberelőnyben Vay három védése mellett egyszer a kapuvas mentett.

A második harmad alaphangját a kapuvason csilingelő magyar lövés adta meg, ám innentől megint sorozatban jöttek a hazai támadások, Vay azonban vonzotta a pakkot.

A 26. percben a védekező zónában eladott korongot Sukel csúsztatta a magyar kapus lábai között a gólvonal mögé.

Sofron jobb lába és arca fórban megsérült, így a gólerős csatár nélkül kellett folytatni a harcot.

Egy kontra végén Cingel tálalt a kapu előterébe robbanó Grman elé, ezzel már 3-1 lett.

Még a szünet előtt kettős magyar emberelőny következett, komolyabb helyzet nélkül.

A záró felvonásban is gyakran egyirányú volt a játék szórványos magyar támadásokkal.

A 46. percben Regenda szép cselek után emelt a jobb felső sarokba, ezzel beindult a gólfesztivál.

Kevesebb mint félperc múlva Bartalis hasonlóan látványos találattal szépített. Újabb fél percre rá Hudacek lőtte ki a bal felsőt, és kisvártatva Bartalis megint betalált. Így 1:56 perc alatt két-két gól született.

Ám a hazaiakban maradt még tartalék: előbb legnagyobb sztárjuk, Tatár egy parádés akció végén volt eredményes, majd 17 másodperc múlva Lantosi szólóból szerzett gólt.

Vay Ádám harminc védéssel zárt, Bartalis István kétszer, Nilsson Henrik egyszer volt eredményes.

A magyarok – immár tét nélküli összecsapáson – a szintén nullapontos osztrákok ellen zárják a tornát, a szlovák-kazah zárómeccs győztese pedig kijut a 2026-os olimpiára.