Magyar foci

NB I: Ezért igazolnak a Fradiba és a Vidibe Nyugat-európai légiósok

Már a téli átigazolási időszakban is meglepődtünk, amikor az akkor még NB II-es Diósgyőr José Luque személyében spanyol légióst igazolt, hiszen az utóbbi évtizedek trendje inkább a délszláv, esetleg afrikai és dél-amerikai futballisták hazánkba áramlását mutatta. 
 
A tendencia a jelek szerint nyáron is folytatódni látszik, hiszen mostanáig is minden eddiginél több Nyugat-európai légiós választotta az NB I-et.
 
A Ferencváros például a holland élvonalból szerződtette Mark Ottent, és jó eséllyel leigazolja a szintén az Eredivisie-ből érkezett német Benjamin Baltest is.
 
Bár a szintén az Üllői útiakat választó Felipe Felix brazil, ő is Nyugatról, a portugál másodosztályból érkezett, a csatárként bevethető Somália pedig Brazíliából érkezhet, mint ahogy a dél-amerikai országból igazolta a Győri ETO André Lamast. 
 
A Videoton szintén élen jár idén nyáron a Nyugat-európai légiósok szerződtetésében. A magyar bajnok eddig három spanyol játékost igazolt. Alvaro Brachi az Espanyol B csapatától érkezett, Héctor Sanchez a Villarreal, Walter Balufo pedig a Gimnástic Tarragona csapatát cserélte a Vidire.
 
A fehérváriak viszont még ennél is nagyobbat villanthatnak, hiszen olaszországi lapértesülések szerint egyre közelebb állnak az argentin világklasszis, Hernán Crespo leigazolásához. 
 
A téli szünet után a Diósgyőr nyáron is hozott egy játékost Spanyolországból, Francisco Gallardo ráadásul több mint száz mérkőzést játszott a Primére Divisiónban. Szintén spanyol játékossal erősített a ZTE is az Admmira Wackertől érkezett Manu Hervás személyében.
 
A sor akár még folytatódhat is, hiszen például a holland Kelvin Maynard a KTE-Erecónál szerepel próbajátékon, a holland Adnan Alisicet pedig a DVSC-TEVA teszteli. 
 
A Sport365.hu állandó szakértőjét, Sallói Istvánt kérdezte, mit gondol, miért változott ilyen hirtelen ekkorát az NB I-es klubok légiós-politikája.
 
– Nem feltétlenül változott meg, viszont a gazdasági válság miatt a nyugat-európai bajnokságokban szereplő játékosok, akik esetleg alacsonyabb ligákban játszanak, szívesebben jönnek Magyarországra, mert most már nincs különbség a magyar bajnokság és a nyugati pontvadászatok csapatai között. Ráadásul most Magyarország az EU-n keresztül ismertebb lett – mondta Sallói a Sport365.hu-nak. 
 
A szakembertől azt is tudakoltuk, miért lehet vonzó a magyar élvonal egy holland élvonalból, vagy spanyol másodosztályból érkező játékosnak.
 
– Tudni kell, hogy a külföldiek aránya a nyugat-európai csapatokban nagy, ami azt eredményezi, hogy a hazai játékosok kiszorulnak saját országuk csapataiból, ezért inkább olyan bajnokságokban próbálnak szerencsét, mint a magyar, a lengyel, vagy a szlovák, ahol a csapatokon belül csak 30 % a légiós. Illetve a fent említett gazdasági és EU-s okok is szerepet játszanak.
 
Sallói Istvánt arról is faggattuk, hogy a korábbi évek délszláv hullámai után mennyire hozhatnak minőségi változást a fent említett játékosok az NB I színvonalában.  
 
– Magyarországon nyugati bajnokságból érkező játékos még nem váltotta meg a világot. Az biztos, hogy nagyon képzettek, de eddig még nem bizonyítottak. Inkább csak valamiféle nosztalgiából mondjuk mindig, hogy a nyugati játékosok jók. Az átigazolások terén Brazília számít az egyik legnagyobb piacnak, de talán még annál is több játékost igazolnak az egykori Jugoszlávia területéről. A legjobbak mennek a topligákban, a második vonal pedig hozzánk érkezett többek között. Ők sem voltak gyengébbek azoknál, akik most nyugatról fognak érkezni – fogalmazott honlapunknak Sallói.
 
Fotó: vidi.hu