Hatalmas meglepetésre Nico Hülkenberg szerezte meg a pole pozíciót Interlagosban az esőben megrendezett szombati időmérő edzésen. A Williams pilótája majd egy másodperccel előzte meg honfitársát, Sebastian Vettelt. A világbajnoki címre pályázók közül Mark Webber a 3., Lewis Hamilton a 4., a pontversenyt vezető Fernando Alonso pedig csak az 5. helyről indulhat vasárnap.  Jenson Button már a Q2-ben kiesett, így ő valószínűleg végképp lemondhat a címvédésről.

Változó időjárási körülmények között zajlott le a kvalifikáció mindhárom etapja, hol elkezdett esni az eső, hol elállt. Ezért aztán senki sem érezhette biztonságban magát egy pillanatra sem, minden pilótának végig oda kellett tenni magát, hogy nehogy a változó körülmények megvicceljék őket, s netán idő előtt búcsúzni kényszerüljenek az edzés korai szakaszában. A ,,legnagyobbak” pedig egymást figyelték, hogy hogyan reagálnak riválisaik az adott körülményekre.

Hülkenberg, a GP2 tavalyi bajnoka azonban mindezekkel nem törődött, szokásához híven bejutott először a második, majd a harmadik etapba, ahol aztán sokak megdöbbenésére robbantott, és a felszáradó pályán slick gumikkal két eszméletlenül jó kört futott, már az utólsó előttivel is megnyerte volna az edzést, ám utolsó próbálkozásával majd egy másodpercet vert a Red Bullos Sebastian Vettelre.

A Dél-Koreában az első helyről kiállni kényszerült Vettel ezzel együtt szintén boldog lehet, hiszen a bajnokaspiránsok közül neki sikerült legjobban alkalmazkodni a körülményekhez, ami a holnapi 2. rajthelyet garantálja számára.

A kaotikus időmérő helyszínén már délelőtti szabadedzésen is esett az eső, majd elállt de később újra szakadni kezdett, ezért a minden csapat úgy döntött, hogy már a Q1 elején kijön a pályára átmeneti gumikon. A nagy forgalom ellenére kevés volt a kicsúszás, ám Vitantonio Liuzzi e pilóták közé tartozott. Aztán az etap felénél ismét eleredt az eső, ami a Force Indiákat viccelte meg, közülük végül Adrian Sutil esett ki a 18. helyen, aki a Dél-Koreában összeszedett 5. helyes rajtbüntetése miatt várhatóan a 23. helyről kezdheti el a futamot. A Q1 további kiesői a kiscsapatok pilótái voltak a következő sorrendben:

19. Timo Glock, a 20. Jarno Trulli, a 21. Heikki Kovalainen, a 22. Lucas di Grassi, a 23. Christian Klien, míg a 24. Bruno Senna

A leggyorsabb kört az etap végén megfutó Fernando Alonso produkálta, 1:18.987-as idejével maga mögé utasította a két Red Bullt és Robert Kubicát.

A második szakasz elején mind a 17 versenyző a pályára hajtott, mivel a pályán átmenetileg ismét abbamaradt az eső, így a pilóták egyre javítottak Q1-es köreiken.

Hamilton a Q2 felénél még nem tartotta jó döntésnek a sima gumik feltételét, ahogy a többiek is maradtak az intermediate-nél. Az etap végén nagy csatát vívott egymással a Ferrari és a Mclaren, ám nem Alonso és Hamilton küzdött egymással a leggyorsabb körért, hanem Massa és Button a még bennmaradást érő 10. pozícióért. Ez végül Massának sikerült, így a matematikailag még a vb címre is esélyes címvédőnek ideje korán kellett búcsúznia.

A leggyorsabb Mark Webber volt (1:18.816) a kvalifikáció második szakaszának leintésekor, őt csapattársa, Vettel követte szorosan. A kiesők pedig Buttonon kívül: Kobajasi Kamui 12., Nico Rosberg a 13., Jaime Alguersuari a 14., Sébastien Buemi a 15., Nick Heidfeld a 16., Liuzzi pedig a 17. lettek.

A Q3-ra a Ferrari, a Red Bull, a Renault és a Williams képviseltette magát két versenyzővel, rajtuk kívül csak Hamilton és az utóbbi időben egyre inkább magára találó Michael Schumacher futhatott ki az aszfaltcsíkra.

Az utolsó tíz perc óvatoskodással indult, mindenki maradt az átmeneti guminál az első gyors körénél, ám ezután Robert Kubica vezetésével mindenki átváltott a sima felületű abroncsokra. Pont a merész lengyel pilótának nem volt szerencséje, hiszen első slick-es gyors körében kicsúszott, de legalább folytatni tudta. Hülkenberg viszont nem hibázott, kilenc tizedet vert rá Hamilton éppen vezető idejére, de mindenki más tudott javítani. Vettel, legjobb idejével a 2. helyre jött föl, utána jöttek szép sorjában a riválisok is, Webber 3. lett, őt Hamilton és Alonso követte a 4. és 5. leggyorsabb idővel, majd Barrichello (6.), Kubica (7.), Schumacher (8.), Massa (9.) és végül Petrov (10.) volt a sorrend.

De ekkor még hátravolt Hülkenberg nagy dobása. Utolsó körében, a pályaívek hihetetlenül jó koordinálásának köszönhetően tovább javított legjobb idején és 1:14.470-el majd egy másodpercet vert Vettelre is, és ezzel magabiztosan nyerte meg az időmérőt, aminek köszönhetően a Williams csapata a 2005-ös Európa Nagydíj után (ahol Nick Heidfeld szerezte meg a pole-t) újra első rajtkockának örülhet.

24. Bruno Senna Hispania-Cosworth 1:23.796
*Sutilt a Dél-koreai Nagydíjon elkövetett veszélyes manőverei miatt öt rajthellyel hátrébb sorolják