Műkorcsolya: Miért utáljuk azt, amit nem ismerünk? – utolsó rész
Nizzában rendezik jövő héten a műkorcsolya világbajnokságot. Minden számnak megvannak az esélyesei, izgalmas versenyt láthatunk majd. Íme az élmezőny, és egy kis esélylatolgatás.
Elsőként a jégtáncosoknál hirdetnek majd eredményt. Az aranyérem sorsa szinte biztosan a Tessa Virtue, Scott Moir kétszeres négykontinens, világ- és olimpiai bajnok kanadai, és a Meryl Davis, Charlie White világ- és négykontinens bajnok, 2009-es és 2010-es GP döntő győztes amerikai kettős között fog eldőlni. Tavaly az amerikaiak javára dőlt el a világbajnoki párharc, és idén a Grand Prix döntőn is megverték nagy ellenfeleiket, de a négykontinens bajnokságon kikaptak a kanadaiaktól.
A bronzéremre többen is bejelentkeztek, friss Európa-bajnok francia Nathalaie Pachalat, Fabian Bourzat duónak mindenképpen nagy előny a hazai pálya, de Kanada második számú párosáról, Kaitlyn Weaverről és Andrew Poje-ról sem szabad megfeletkezni. Ők a négykontinens ide bronzérmesei és 2010-es győztesei. Rajtuk kívül még az orosz jégtáncosok közül is odaérhet valaki a dobogóra, főleg, hogy a franciák indulásáról a lány orrtörése miatt még mindig nincs biztos információ. Emellett a tavalyi bronzérmes amerikaiakról, a Shibutani testvérekről sem szabad elfeldkezni, és az idei szezonra összeállt Madison Hubbel, Zachary Donohue kettős is megcsillanthatja tudását.
Az idei rövid tánc egyébként szamba és rumba, ami a zenei változatosságra nem hatott túl jól. Ugyan sok a lendületes, pörgős és ismert zene, de többen választották ugyanazt a számot, hogy így legyen közönségbarát programjuk.
A párosoknál talán nagyobb verseny várható. Az aranyéremért első sorban itt is két duó versenghet: az Európa-bajnok oroszok, Tatjana Voloszozsar és Makszim Trankov, akiket tavaly láthattunk először együtt korcsolyázni nemzetközi versenyen, valamint a háromszoros világ-, négyszeres Európa-bajnok és háromszoros Grand Prix döntő győztes német kettős, Aljona Szavcsenko és Robin Szolkowy. Kár lenne azonban leírni a 2010-es világbajnok kínai párost, Quing Pangot és Jian Tongot. Ötszörös négykontinens bajnokok, idén is az ő nyakukba került azaranyérem, emellett a 2008-as GP döntőn is a dobogó legfelső fokáról integethettek a közönségnek. A vancouveri olimpián pedig honfitársaik mögött végeztek ezüstérmes helyen.
Nem sokat tudunk az idei szezont eddig kihagyó oroszokról, Yuko Kavagutiról és Alekszander Szmirnovról, akiknek az elmúlt években nyújtott teljesítményét nézve összejöhet egy dobogó. Rajtuk kívül még a harmadik orosz párosra, a Vera Bazarova, Jurij Larionov kettősre lesz érdemes odafigyelni, akik idén ezüstérmesek lettek az Európa-bajnokságon, valamint a fiatal kínai páros okozhat még meglepetést. Wenjing Sui és Cong Han háromszoros junior világbajnokok, valamint idén a junior vb mellett a négykontinens bajnokságot is megnyerték. A 2011-es GP sorozat alatt történelmet írtak: ők mutatták be először a négyfordulatos pörgetett emelést. Emellett meg tudják csinálni a négyforsulatos dobott Salchovot is.
A férfiaknál nehéz lesz elvenni a tavaly kanadai év sportolójává választott Patrick Chantől az aranyérmet. Tavaly is az övé lett a világbajnoki cím, idén pedig karrierje során másodszor megnyerte a négykontinens bajnokságot is. Ezen kívül z elmúlt két GP döntő győzelmét is behúzta. Őt csak a japánok sztárja, a 2010-es világbajnok Daisuke Takahashi tudja megszorongatni, bár idén a négykontinensen jelentős hátránnyal végzett Chan mögött a második helyen.
A bronzéremért itt is nagy verseny lesz, bár Takahashi is hibázhat úgy, hogy lecsússzon a dobogóról, így akár az ezüstérem sem lehet elérhetetlen néhány versenyző számára. Az olimpiai bajnok, háromszoros világ- és hétszeres Európa-bajnok Jevgenyij Pljuscsenko távollétében Artur Gacsinszki az oroszok legfőbb éremesélyese, ő nagy harcabn lesz a másik két japán közül első sorban a 2010-es világbajnok Yuzuru Hanyuval, aki a tavalyi négykontinens ezüstérmese, idén pedig a moszkvai grand prix-n tudott diadalmaskodni.
A spanyolok fiatal tehetsége, a Brian Orserrel, Kanadában edző Javier Fernandez is esélyes lehet a dobogóra, ő idén a grand prix-k alatt csillantotta meg ismét tudását, és ért el a döntőn harmadik helyezést. Az amerikaik is felvonultatják két sztárjukat: itt lesz a világbajnokságon a két felemelt kezes egyedi lutzáról ismertté vált Adam Rippon, a 2010-es négykontinens bajnok, valamint az idén haramdszor nemzeti bajnokká koszorúzott Jeremy Abbott, akinek idei kűrjét nagyon sokan kedvelik.
Rajtuk kívül még a két cseh versenyzővel kell számolni, a 2008-as Európa-bajnok Tomas Verner hosszas mélyrepülése után magához térni látszik, a 22. születésnapját a rövid program napján ünneplő Michal Brezina pedig az elmúlt két év negyedik helyezése után, érthető módon, szeretne végre dobogóra állni. A hazai közönségnek is van kiért szorítani, a tavalyi Európa-bajnok, idén pedig bronzérmes Florent Ammodio feledtetheti a franciákkal Brian Joubert idei gyenge szereplését.
A nőknél, ha nem hibázik nagyot, a négyszeres Eb-győztes olasz Carolina Costner lehet a befutó, aki ebben a szezonban megnyerte mind a GP-döntőt, mind pedig az Európa-bajnokságot. A két japán, a kétszeres világbajnok, idei négykontinens ezüstérmes Mao Asada, és az anorexiából felépült, idei GP-döntő ezüstérmes Akiko Suzuki is megszorongathatja, de oda kell figyelni az amerikai lányok közül első sorban Ashley Wagnerre, aki idén nem csak a nemzeti bajnokságot tudta megnyerni, hanem felállhatott a négykontinens-dobogó legfelső fokára is.
A finn Kiira Korpi távollétében az erusópai mezőnyből a grúz Elene Gedevanishvili programjait érdemes még figyelemmel kísérni, a két orosz korcoslyázó, Ksenia Makarova és Alena Leonova nem valószínű, hogy bele tudnak szülni az érmes helyek alakulásába.