Az igazi rajongó kevés. Vannak, akik nézik, ha véletlenül ráakadnak, de nem értik, hogy mit, csak gyönyörködnek. Vannak olyanok, akik azért kapisgálják, de nem követik igazán nyomon, mert nem tudják, mikor adja a TV, vagy nem tudják, hol találnak több információt róla.
És persze ott van a masszív ellentábor, aki utálja, lenézi ezt a sportágat, kifigurázza a koris srácokat, még szurkol is, hogy essenek el, mert az mekkora poén. Mit ugrál itt ez a hülye? Miért kell ezeket a béna balerinákat nézni? Kár, hogy az ilyeneknek valójában gőze sincs arról, mi történik a jégen, vagy hogy egyáltalán kiket utálnak. Most legalább megtudhatják.
Először is tisztázzuk: amit (kissé tévesen) műkorcsolyának nevezünk, NÉGY külön szakág. Nem, nem három. Pontosan NÉGY. Odáig általában senki nincs elveszve, hogy van férfi és női egyéni. Na de a jégtánc és a páros műkorcsolya is határozottan két külön dolog!!! Ezért hívják világversenyeken műkorcsolya és jégtáncnak… A jégtáncosok és párosozók legnagyobb örömére viszont ezzel kevesen vannak tisztában.
A műkorcsolya
Női egyéni, férfi egyéni, vagy páros. Mindhárom esetben van rövid program és kűr, vagyis szabad program. A rövid programban a kötelező elemek bemutatása az elsődleges, a koreográfiának tartalmaznia kell azokat (pl. szabályozva van az ugrások ismételhetősége, darabszáma). A kűr ezzel szemben nincs ennyire behatárolva, bár ott is vannak kötelező elemek, a versenyző, edző és koreográfus sokkal szabadabban dönthet a program tartalmáról. A női és férfi lényegében ugyanaz, bár a férfiak technikailag erősebbek, és általában az előadásmód, zeneválasztás, stílus is különbözik. Ugrások, spirálok, lépéssorok, átkötő elemek… A párosnál ezek kiegészülnek a dobott ugrásokkal (a fiú előrefele dobja a lányt, aki közben maga is elrugaszkodik), a pörgetett emeléssel (a fiú a lányt a feje fölé dobja, miközben az forog a levegőben), és más emelésekkel, valamint a halálforgással.
A jégtánc
Két éve még volt kötelező tánc, original tánc és kűr (=szabad tánc), de ez mostanra rövid táncra és kűrre redukálódott. A rövid tánc tulajdonképpen a kötelező és az original összegyúrásából született. Hogy ez jó-e vagy rossz, vitatott. A jégtánc alapja a tánctartás. Különböző táncfajtákat adnak elő, azok technikáját jégre átültetve. Ezért fontos a tánc megnevezés. Vannak persze itt is kötelező elemek: twizzli, lépéssorok, emelések… De ezek különböznek a páros műkorcsolyától, és itt a rövid tánc kötöttségének alapja is más. Legfőképp a tánc stílusa, fajtája a meghatározott, amit a zene stílusának előírásával határolnak be. Idén például a rövid tánc, latin tánc. Fontos még az is, hogy jégtáncban nincs fej fölé emelés. A kűr természetesen itt is jóval kötetlenebb, mint a rövid.
A tisztázatlanságot valószínűleg az is okozza, hogy az egyszerűség kedvéért, mint már mondtam, műkorcsolyaként él a köznyelvben a szakágak összessége.