Forma-1 / Motorsport

Moto GP Katalán Nagydíj – Gyors pálya, technikás kanyarokkal

A barcelonai pályát 1989-ben tervezték és 1991-ben mutatkozott be itt a Forma 1-es száguldó cirkusz. Az első gyorsasági motoros Katalán Nagydíjat 1995-ben rendezték itt. Gyors pályának számít, a célegyenese 1047 méter. Ugyanakkor a pálya további részei technikásak, és erősen koptatják a gumikat, mivel a motorosoknak erősen fékezniük kell a kanyarok előtt.

Az első nagydíjat az 500 kcm-ben a spanyol Alex Criville nyerte, a 250-esek mezőnyében Max Biaggi lett az első, a 125 kcm-ben japán siker született Harucsika Aoki révén. Criville mindössze 160 ezreddel tudta megelőzni a japán Sinicsi Itót.

Az idei versenyben a 125 kcm-es mezőnyben nem várható nagy változás az eddig eléggé egyóhangúan alakuló világbajnoki küzdelemben. Nicolas Terol egyelőre magabiztosan vezeti a pontversenyt, igaz legutóbb, Le Mans-ban megszorongatta őt Maverick Vinales.
Sebestyén Péter révén magyar induló is van ebben a kategóriában, aki a pénteki szabaedzésen nem szerepelt valami fényesen.
– Ez nem az én napom volt – mondta a motogphirek.hu-nak nyilatkozva a magyar tehetség. – Az első menetben elgumiztuk magunkat, a másodikban pedig egyetlen olyan kört sem tudtam menni, amilyet szerettem volna.
A magyar fiú aztán újk karburátor beálíltásokkal ment ki a folytatásra, és ekkor már úgyérezte jobban ment a motor.
– Az eső miatt gumicsere következett, az esőgumikkal aztán szépen belerázódtam, jól ment  amotor, élveztem a vezetést a vizes pályán.

A Moto2-ben elvileg bármi megörténhet, egyelőre azonban Stefan Bradl magabiztosan vezet. A német pilóta előnye 18 pont Julian Simon előtt. Az újonc Marc Marquez azonabn legutóbb megszerezte első Moto2-es futamgyőzelmét, ráadásul tavaly a 125-ösök között megnyerte a Katalán Nagydíjat. Tavaly a Moto2-ben a japán Takahasi Juki nyerte meg a futamot egy, az idei gépénél gyengébb motorral.

A MotoGP mezőnyében Casey Stoner számít a legnagyobb esélyesnek, aki szárnyal a Hondával, a mezőny egyelőre többnyire a hátát nézi. Ráadásul Dani Pedrosa Le mans-ban bukott és ráesett a műtött vállára, így a legnagyobb riválissal nem nagyon kell számolnia Stonernek. Marco Simoncelli inkább ön- és közveszélyes, mint futamgyőzelem-várományos.
A világbajnok Jorge Lorenzo tavaly nyert itt, de idén nagyot kell javulnia, ha ismételni akar. A Ducatinál Rossi célja a dobogó lehet, bár 2009-ben sikerült itt nyernie.