Minden nemzet kap az olimpiai kandeláberből
A kandeláber – amelyet a pénteki nyitóünnepség utolsó mozzanataként hét fiatal sportoló gyújtott meg – 204 különálló, virágszirmot formázó fáklyából állt össze, vagyis annyiból, ahány küldöttség a londoni játékokon részt vesz.
Thomas Heatherwick brit mérnök, aki a kandelábert tervezte és csapatával megépítette, a Mail on Sunday című vasárnapi brit lapnak elmondta: a játékok végén a 8,5 méter magas fáklya "lebontja önmagát", ismét különálló "virágokká" válik, és az egyes "szirmokat" odaajándékozzák a részt vevő országoknak.
Az egész szerkezet mindössze 16 tonna, 284 tonnával könnyebb, mint a pekingi olimpia fáklyája volt.
Heatherwick elmondta: az alkotóstáb tudatában volt annak, hogy az olimpiai láng kandeláberei minden egyes olimpián "egyre nagyobbá, magasabbá és vaskosabbá válnak, mi azonban hogy nem akarunk még nagyobbat, mint az eddigiek".
A rézből és acélból készült alkotást Heatherwick harrogate-i stúdiójában állították össze kézműves mesteremberek.
A tervező elmondta azt is, hogy a teljes titoktartás végett hajnalonként végezték a szerkezet próbáit, nem engedve még azt sem, hogy akár a nyitórendezvény többi szereplője meglássa a fáklya elemeit.
Hozzátette: még a saját mamájával is összeveszett, mivel neki sem volt hajlandó még csak utalásszerűen sem elárulni, hogy milyen lesz az olimpiai kandeláber, pedig a mama folyamatosan próbálta kiszedni belőle a titkot.
"Naponta kétszer rám telefonált, hogy mondjak már valamit, de én nem mondtam semmit, ezért elég dühös volt" – mesélte Heatherwick.
A brit lapok szerint az alkotással kapcsolatos egyetlen csalódás talán az, hogy mivel a fáklya a küzdőtér szintjén van – bár az arénán belül az egyes versenyszámok helyigényének megfelelően mozgatható -, az Olimpiai Stadionon kívülről nem lehet látni a lángot.