Minden idők legrosszabb magyar futball-szereplése – Ez volt 2013
Nagy reményekkel várták a magyar futballfanatikusok a 2013-as évet, amelyben minden kijutott nekünk. Volt visszavonultatott legendás helyszín, remek emlékek a magyar pályákon emellett sajnos a többségből, a keserűségből is kijutott nekünk.
Januárban már minden szurkoló a magyar-román vb-selejtezőt várta, amelybe a FIFA szólt bele, miszerint nézők nélkül kell megrendezni a találkozót. Mindenki kereste az okokat, mindenki mutogatott a másikra. Vajon kik voltak ezért a hibásak? Azok akik a nézőtéren antiszemita rigmusokat kiabáltak? Vagy azt, aki lekötötte egy ilyen fontos mérkőzés előtt ezt a találkozót, annak tudtában, hogy mi következik? Sajnos nem tudunk mit tenni ellene, nem mehettünk be szurkolni keleti szomszédunk válogatottja ellen.
Közben a felkészülési időszakban meg csapataink külföldön igyekeztek hírnevet szerezni maguknak. A Ferencváros megnyerte a Marbellán rendezett Impact kupát olyan csapatok előtt, mint a Dinamo Kijev, a Steaua Bukarest vagy az Európa Liga-elődöntős FC Basel.
Márciusra egy fontos eseményhez érkezett a magyar labdarúgás, hiszen a derbin egy legendás helyszín búcsúzott el a tétmérkőzésektől, mivel a Fradi-Újpest mérkőzésen búcsúzott az Üllői úti Albert Stadion, teltház, 16 ezer néző előtt. A Fradi az alkalomhoz illően, egy utolsó perces bombagóllal nyerte meg a találkozót, amelyet Vladan Csukics szerzett.
A stadion hivatalos búcsúmeccsét a CFR Cluj csapata ellen vívta, amely a fagyos hidegben 0-0-s végeredményt hozott. Juha Hakola lehetett volna az a játékos, aki az utolsó gólt lövi a legendás létesítményben, azonban büntetőt hibázott. A stadion mellett legendás játékosoktól is búcsúzott a Fradi, hiszen Lipcsei Péter, Dragóner Attila, Balog Zoltán, Rósa Dénes és Keller József utoljára húzta magára a zöld-fehér szerelést. A mérkőzés előtt bábjátékkal, majd az FTC sportolóinak felvonulásával búcsúztatták az arénát.
Márciusban érkezett el a várva várt vb-selejtező, ugyanis egy fordulatos mérkőzésen 2-2-es döntetlent játszottunk Románia ellen. A mérkőzést több tízezer szurkoló tombolta végig a Puskás Ferenc Stadion mellett a Dózsa György úton, hangjuk még az üres lelátók előtt játszó nemzeti tizenegyet is űzte előre. Sajnos a végén egy igen csak véleményes góllal egyenlítettek a románok, Alexandru Chipciu által.
Amíg a bajnokságban a Győri ETO már nem engedte ki tavasszal az előnyét, amelyet a Ferencváros elleni teltházas rangadón biztosított be. Pintér Attila csapata áprilisban nem játszott igazán bajnok esélyeshez méltóan, hiszen több elhullajtott pont mellett a Paks 0-3-ról tudott nyerni az ETO Parkban. Szerencséjükre az eredmények a kezükre játszottak, így a Győr megérdemelten lett bajnok három évtized után. A bajnokságban a második helyet a Videoton, a harmadik pozíciót az elmúlt évtizedek legjobb bajnoki szereplését produkáló, Budapest Honvéd szerezte meg.
Kilenc év után szerzett ismét trófeát a Ferencváros, amely a Videoton 5-1-es legyőzésével megnyerte a Ligakupát. A találkozón a sorozathoz képest szép számú közönség jelent meg. A Fradiban Stanley Aborah duplázni tudott.
A Magyar Kupában a bajnokságban gyengén teljesítő DVSC-Teva diadalmaskodott a bajnok Győr ellen a Bozsik Stadionban. A Rába-partiak szerezték meg a vezetést az első félidőben, azonban a második félidőben Adamo Coulibaly góljaival megfordított a hajdúségi alakulat, történelme során hatodik alkalommal emelhette magasba a serleget.
Az NB I-ből az Eger és a Siófok kényszerült az idény végén kiesni, helyükre az NB II-ből a Puskás Akadémia és a Mezőkövesd csapatai érkeztek. Utóbbi még a zárófordulóban is harcolt a feljutásért a Vasassal, de végül az FTC II felett aratott 4-1-es győzelemmel bebiztosította a bajnoki címet és a feljutást.
A európai szereplést korán fejezték be a magyar csapatok, hiszen a Videoton már az első fordulóban elvérzett a montenegrói Mladoszt Podgorica ellen, amelyen a hazai 2-1-es győzelem után idegenben 1-0-s vereséget szenvedett az Európa Ligában.
A Budapest Honvéd azonban igazi erődemonstrációt tartott szintén montenegrói ellenfele, a Cselik Niksics ellen, viszont a kinti 4-1-es győzelme után hazai pályán is ízekre szedte ellenfelét, 9-0-ra diadalmaskodott. A következő körben a szerb Vojvodina már nagy falatnak bizonyult a kispestieknek, az újvidéki 0-2 után a szerbek a Bozsik Stadionban is nyerni tudtak 3-1-re.
A Debrecen az Európa Ligában a Kovács Péterrel felálló norvég Strömsgodsettel néztek farkasszemet. Az északi 2-2-es döntetlen után mindenki a magyar csapat továbbjutásában bízott, azonban pont a norvégok magyar játékosa okozta a hajdúságiak vesztét, 3-0-ra nyert az idény végén norvég bajnoki címet szerző csapat.
A Győri ETO az izraeli Makkabi Tel-Aviv csapatával csapott össze a BL-selejtezőjében, azonban az egykori Videoton-edző, Paulo Sousa legénysége esélyt sem adott Pintér Attiláéknak. A közel-keleti alakulat kettős győzelemmel (2-0, 2-1) lépett tovább a Rába-partiakon.
Ez a magyar futballidény is a Magyar Szuperkupával kezdődött, amelyen a bajnok Győr és a Debrecen ismét összecsapott, ezúttal a Puskás Ferenc Stadionban. Ezt a csatát a kispesti kupadöntővel ellentétben a kisalföldiek nyerték 3-0-ra, többek közt Verpecz István nagy hibájának is köszönhetően.
A nyári felkészülési meccsek közül a Ferencváros-Leeds United ígérkezett a legpikánsabb meccsnek, amelyre több, mint ezren utaztak el Muraszombatra. A Fradi Böde Dániel találatával 1-0-ra nyert az angol másodosztályban szereplő egykori sztárcsapat ellen.
A bajnokság kezdetére a Debrecen tudott a legjobban összeállni. Kondás Elemér fiai három hazai mérkőzéssel kezdtek, amelyeket egytől-egyig megnyertek, köztük a Diósgyőrt is legyőzve, amely ezután produkált egy kilenc meccses veretlenségi szériát.
A bajnoki címvédő Győri ETO nem a ranghoz méltóan kezdte az idényt, hiszen két döntetlen után hatalmas mérkőzésen maradtak alul a Ferencvárossal szemben, amely kilenc év után szerezte meg a három pontot a Rába-partján.
Az ősz leginkább várt mérkőzése a román-magyar világbajnoki selejtező volt. Még azok is fel voltak pörögve erre a mérkőzésre, akik nem igazán kedvelik a focit. Több ezer magyar szurkoló utazott el vonattal Bukarestbe, ahol nem igazán kaptak szíves vendéglátást, ahogy a válogatottól küzdést sem. Sima, 3-0-s vereséget szenvedtünk Romániától.
Négy nappal később 10 ezer dühös szurkoló előtt lépett pályára a csapat Észtország ellen, amely próbált törleszteni a fanatikusok felé. A játékkal nem volt gond, a küzdéssel sem, 5-1-re nyertünk az északiak ellen. Mi is azt mondjuk amit a B-közép skandált: "Bukarestben kellett volna!"
Nem sokkal a románok elleni kudarc után megtelt a Puskás Ferenc Stadion, ugyanis az arénát ideiglenes otthonaként használó Ferencváros a legnagyobb riválisát, az Újpestet fogadta. 22 ezer tomboló fanatikus és 3-1-es Fradi-győzelem. Ezzel lehetne összegezni az egészet. A meccs nem volt mentes a balhétól sem. A mérkőzés után nem sokkal a lilák menesztették a Kozma István-Marc Leliévre párost, helyükre a szerb Nebojsa Vignjevics érkezett.
Sajnos nem sokáig tartott a fradisták öröme, hiszen nem sokkal a derbi után egy edzésen szívinfarktust kapott a zöld-fehérek trinidadi játékosa, Akeem Adams. A tehetséges védő pályafutását 22 évesen be kellett fejeznie, sajnos élete megmentéseként amputálni kellett bal lábát. Több csapat, még nyugati sztárklubok, mint a Borussia Dortmund is igyekeztek segíteni a karibi játékoson.
Ezután a Fradi hatalmas mélyrepülésbe kezdett, amely alatt kikaptak a Puskás Akadémiától, a Honvédtól, Haladástól és végül a Pécs elleni vereség után menesztették Ricardo Moniz vezetőedzőt. Utódját a napokban nevezték ki, a német Thomas Doll személyében.
A szurkolók az észt meccs után ismét kezdtek bizakodni a válogatottban, azonban a hollandok kemény diónak bizonyultak. Csapatunk megint elszántság, küzdés, meg odafigyelés nélkül lépett pályára, a vége mi lehetett volna más, mint 8-1-es vereség. A meccs után lemondott Egervári Sándor, az Andorra elleni mérkőzés már a kutyát sem érdekelte. Devecseri öngólja után mindeki fogja a fejét, ha az esetre gondol. Ha valami pozitívum van, az az, hogy Nikolics Nemanja most már magyar válogatott, így elhappoltuk a szerbek elől.
Az ibériai miniállam csapata elleni zárómeccs előtt Szalai Ádám megtartotta a magyar futball őszödi beszédét. Szerinte 20 éve csak hitegetnek minket továbbjutással, ami meg itt működik az nem futball. Sajnos azt kell mondjam, hogy minket nem kellett hitegetni. Mi bízunk a válogatottunkban, tudjuk mire képes ha akar játszani. Ahogy a legendás Simon Tibor mondta: lehet rosszul játszani, de lélektelenül soha. Ha azt látják, hogy megszakadsz a csapatért, akkor a vereség is meg van bocsátva.
Így léptünk pályára Andorra ellen is, ahol már a buszvezető, a hentes és a pék is egyenrangú ellenfele volt "profi" focistáinknak. Szerencsére Nikolics még tudott küzdeni, így eldöntötte számunkra a mérkőzést amelyet 2-0-ra megnyertünk.
Sajnos belevert egy szöget a magyar futball koporsójába az U21-es válogatott is, amely Ausztria ellen játszott elképzelés nélkül a győri találkozón. Utána az albánok elleni 0-2-nél már néhány szurkoló csak nevetni tudott a teljesítményen, hiszen mint mondták: a románok és a hollandok ellen már kisírták magukat. Ezek után a Grazban rendezett osztrákok elleni mérkőzésen már volt valami küzdés féleség, de a sógorok 4-2-es győzelmét nem tudtuk megakadályozni.
Itthon addig is zajlott az élet. A Magyar Kupából búcsúzott a Videoton és a Ferencváros, utóbbit pont az ősi rivális, az Újpest verte ki szoros csatában.
Decemberben hullt le a lepel a válogatott szövetségi kapitányát illetően. Amikor már mindenki a holland Fred Ruttent várta befutónak, az MLSZ bejelentette a Győr vezetőedzőjét, Pintér Attilát. Felemás érzésekkel fogadták a szurkolók az ő kinevezését, hiszen az ő keménysége segíthet kiemelni a válogatottat a gödörből, azonban a Győr nem játszott a kezei alatt látványos futballt. De neki is meg kell adni az esélyt.
Mindent lezárva a 2013-as év nem a magyar futball éve volt. Nagyon sok negatívumból kijutott nekünk, hiszen voltak pozitív emlékek, következő évre felépül három új, modern stadion, U19-es EB-t rendezünk. De ezek a vereségek nagyon nagy foltot hagynak a lelkünkben, amit nehezen lehet majd eltávolítani. Mivel is tudnám befejezni ezt az összefoglalót: Boldogabb új évet magyar labdarúgás!