Egyéb sportok

Miért kell egy sporthírből kamuposztot gyártani? Vírusként terjedt a fals infó

Adott egy gyönyörűen kivitelezett akrobatikus gimnasztika gyakorlat.
Lélegzetelállító pontosság, tökéletes balansz és harmónia.
Az orosz trió  elnyerte a bírók és a közönség tetszését is. 
De itt jön a csavar, és innentől érthetetlen a történet.

Miért van erre szükség?

A három orosz női tornász bemutatóját több ezer alkalommal nézték meg az elmúlt napokban egy a közösségi oldalakon terjedő videóban.

A gyakorlat elképesztően látványos, de az arról készült posztban van egy nagy átverés. 

A felvétel ugyanis azzal a posztszöveggel terjed, hogy a gyakorlatot egy orosz család, nagymama, a lánya és az unokája mutatják be. Az állítás azonban hamis; a videón valójában egy orosz tornászcsapat tagjai láthatók, akik nem állnak rokoni kapcsolatban egymással. A felvétel a 2010-es akrobatikus gimnasztikai világbajnokságon készült. 

A tornászok persze mit sem tehetnek arról, hogy civil posztolók fals állításokkal szereznek nézettséget, melyhez a sportolók videóját használták fel. 

Three Generations Of Russian Gymnasts

3 generations of Russian gymnasts :: the girl, her mother and grandmother !! Together..


A több mint három perces videót június 23-án tették közzé a Facebook-on, azóta futótűzként terjed a világhálón. A megosztás egy thai oldalról indult el, olvasható a factcheck.afp.com oldalon, ahol az ehhez hasonló hoaxoknak járnak utána.

Az eredeti felirat thai nyelvről lefordítva így hangzik: „Ezek orosz tornászok, három generáció együtt fellépve. A legmagasabb a nagymama, a középső az anya, a legkisebb a lánya. Lol”.

Az állítás azonban hamis.

A Yandex fordított kép- és kulcsszókeresése alapján a videó valójában az orosz tornászok csapatát mutatja be, akik a 2010-es akrobatikus gimnasztikai világbajnokságon első helyezést értek el elképesztően látványos elemekkel tarkított gyakorlatukkal.

Az előadás felvételeit a YouTube-on többször is közzétették, az „Akrobatikus gimnasztikai világbajnokság 2010 – Oroszország női csoport 1. helye” címmel.

Acrobatic Gymnastics World Championships 2010 – Russia Women’s Group 1st place

I decided to post this video after many comments on the 3rd place trio from Ukraine. Many said "how could anyone be better than the Ukraine’s routine???!!" A…

Ugyanezt a YouTube videót közzétette a The Hits, egy új-zélandi székhelyű rádióállomás 2015. március 3-án. A bejegyzés szerint a három orosz tornász Aigul Shaikhutdinova, Ekaterina Stroynova és Ekaterina Loginov.

""

Shaikhutdinova, Stroynova és Loginov szerepel az Orosz Sportakrobatika Szövetség weboldalán is, amely a 41., 42. és 43. sorban bemutatja a tornászok nevét és születési idejét. A három tornász 1994-ben, 1987-ben és 1985-ben született a szövetség nyilvántartása szerint. Így kizárt, hogy három generációt képviseljenek.
 

""


Irina Nikitina, az Orosz Sportakrobatika Szövetség ügyvezető igazgatója szintén tagadta a megtévesztő állítást a közösségi média bejegyzésében.

„Ez a videó a lengyelországi Vratislavia városában a 2010-es világbajnokságból származik, és megerősítem, hogy a három nő nem rokon” – írta Nikitina az AFP-nek e-mailben, 2020. június 25-én.

Az előadás eredeti felvételét a YouTube-on jelentette meg először a Nemzetközi Tornász Szövetség 2010. július 26-án. 

Tanulság?
A mai világban, ahol másodpercenként ömlenek ránk az online hírek, ahol egy poszt percek alatt járja körbe a Földet még inkább fontos, hogy értő olvasással és egészséges kétellyel fogadjuk a híreket. Fontos, hogy csak megbízható forrásokat fogadjunk el tartalomszolgáltatóként, különösen akkor, ha magunk is megosztjuk a tartalmat. 

A sport365.hu továbbra is következetesen kitart amellett az újságíró etikai elv mellett, hogy csak többszörösen ellenőrzött híreket ad közre, mert a célunk a tájékoztatás és nem a félretájékoztatás.

Borítókép: Youtube
Forrás: factcheck.afp.com