Egyéb sportok

Michelisz Norbert is a jelöltek közt az Év Sportolója Gálán

Idén is megválasztják az év legjobb magyar sportolóit. A 11 hagyományos kategóriában a mai naptól szavazhatnak a sportújságírók. A kategóriák első 3 helyezettjére január 6-án derül fény, míg a díjakat 10 nappal később, január 16-án adják át.

2 új kategóriával is készülnek a szervezők. Idén első ízben lehet majd szavazni az és szabadidősport-eseményére, valamint az év e-sportolójára.

A már hagyományosnak számító életmű-díjat és az év legszebb góljának járó díjat is átadják majd.

JELÖLTEK:

Férfiak:

Halász Bence (atléta, kalapácsvető): Bronzérmet szerzett a dohai
világbajnokságon.

Kopasz Bálint (kajakos): A szegedi világbajnokságon a királyszámban,K1 1000 méteren világbajnoki aranyérmes lett, a minszki Európai Játékokon 1000 és 5000 méteren nyert.

Liu Shaolin Sándor (rövid pályás gyorskorcsolyázó): a dordrechti kontinensviadalon a legeredményesebb versenyző lett három arany- és két ezüstéremmel: győzött összetettben (első magyarként), 1500 méteren és a férfiváltó tagjaként, második lett 500 és 1000 méteren. Tagja volt a szófiai vb-n
bronzérmes váltónak.

Lőrincz Tamás (kötöttfogású birkózó): Világbajnok lett a 77 kilogrammos súlycsoportban a nur-szultani világbajnokságon, és harmadik helyezést ért el a minszki Európai Játékokon.

Lőrincz Viktor (kötöttfogású birkózó): Második lett 87 kg-ban a nurszultani világbajnokságon, és harmadik helyezést ért el a minszki Európai Játékokon.

Michelisz Norbert (autóversenyző): sporttörténelmet írt a magyar autósportban: megnyerte a WTCR-világkupát.

Milák Kristóf (úszó): A kvangdzsui vb-n 200 méter pillangón fantasztikus idővel (1:50.73) győzött, megjavítva ezzel a legendás Michael Phelps 2009-es cáparuhás világrekordját.

Rasovszky Keistóf (nyílt vízi úszó): A kvangdzsui vb-n első helyen ért célba az 5 kilométeres számban, megszerezve ezzel a szakág történetének első magyar világbajnoki aranyát, 10 kilométeren a negyedik lett.

Siklósi Gergely (párbajtőrvívó): A budapesti vb-n a dobogó legfelső fokára állhatott párbajtőr egyéniben.

Szatmári András (kardvívó): A budapesti vb-n ezüstérmes lett, s tagja volt a szintén második kardcsapatnak.

Nők:

Barka Emese (birkózó): A bukaresti Európa-bajnokságon 57 kg-ban a sportág első magyar női kontinensbajnoka lett.

Bodonyi Dóra (kajakos): A szegedi világbajnokságon győzött K1 5000 méteren és tagja volt a szintén vb-címet szerző négyesnek. A minszki Európai Játékokon K1 5000 méteren ért el ezüstérmet.

Busa Andrea (kick-boxos): Három különböző szakágban, szabályrendszerben (pointfighting, kicklight és light-contact) nyert világbajnokságot, ami még soha senkinek sem sikerült a WAKO-világszövetség női mezőnyében.

Csipes Tamara (kajakos): A szegedi vb-n K1 1000 méteren bizonyult a legyorsabbnak. Tagja volt az ugyanitt és a minszki Európai Játékokon aranyérmes négyesnek.

Hosszú Katinka (úszó): A kvangdzsui világbajnokságon első lett 200 és 400 méter vegyesen, a glasgow-i rövid pályás Eb-n pedig négy távon (100, 200, 400 vegyes, 200 pillangó) volt a legjobb.

Kapás Boglárka (úszó): A kvangdzsui vb-n aranyérmet szerzett 200 méter pillangón.

Késely Ajna (úszó): Glasgow-ban, a rövid pályás Európa-bajnokságon 400 és 800 méter gyorson állhatott fel a dobogó harmadik, illetve második fokára, a kvangdzsui vb-n pedig 400 méter gyorson új országos csúccsal a negyedik lett.

Major Veronika (sportlövő): A bolognai Európa-bajnokságon ezüstérmet nyert a női sportpisztoly számban, a csapatversenyben pedig bronzérmet szerzett. Újdelhiben világcsúccsal győzött a női sportpisztolyosok világkupaviadalán, a sorozat további állomásai közül Rio de Janeiróban szintén sportpisztolyban első, Pekingben pedig harmadik lett a női légpisztolyosok között.

Maráz Zsuzsanna (ultrafutó): Megnyerte a Spartathlon 246 kilométeres futóversenyt, amit Görögországban, Athén és Spárta között rendeznek; a férfiak teljesítményét is beszámítva a nyolcadik leggyorsabb volt.

Márton Anita (atléta, súlylökő): A glasgow-i fedett pályás Európabajnokságon bronzérmet nyert.

Csapat (egyéni sportágak csapatversenye):

Férfi kardcsapat (Decsi Tamás, Gémesi Csanád, Szatmári András, Szilágyi Áron): a budapesti világ- és a düsseldorfi Európa-bajnokságon is ezüstérmet szerzett.

Férfi rövid pályás gyorskorcsolyaváltó (Burján Csaba, Krueger Cole, Liu Shaoang, Liu Shaolin Sándor): Dordrechtben Európa-bajnoki címet, Szófiában (Liu Shaoang helyett Varnyú Alex) vb-bronzérmet szerzett.

Kettesfogathajtó-válogatott (ifjabb Dobrovitz József, Hölle Martin, Osztertág Kristóf): A Drebkauban rendezett világbajnokságon aranyérmet nyert.
Női kajak négyes (Bodonyi Dóra, Medveczky Erika, Csipes Tamara, Gazsó Alida Dóra): A szegedi világbajnokságon K4 500 méteren a leggyorsabb volt az egység.

Női kajak kettes (Medveczky Erika, Hagymási Réka): A szegedi világbajnokságon aranyérmes lett K2 1000 méteren.

Női kenu kettes (Balla Virág, Devecseriné Takács Kincső): A szegedi világbajnokságon ezüstérem C2 200 és 500 méteren, a minszki Európai Játékokon első hely C2 500-on.

Női maratoni kajak kettes (Czéllai-Vörös Zsófia, Csay Renáta): A saohszingi világbajnokságon nem talált legyőzőre, így megvédte címét.

Női tenisz páros (Babos Tímea, Kristina Mladenovic): A magyar sportoló francia partnerével győzött Párizsban a Roland Garroson, Sencsenben megnyerte a WTA-világbajnokságot, s a WTA 2019 legjobb párosának választotta Babosékat. Melbourne-ben döntősök voltak az Australian Openen.

Repülőhollandi-egység (Majthényi Szabolcs, Domokos András): A nelsoni világbajnokságon és a balatonföldvári Eb-n is győzött.

Solingválogatott (Litkey Farkas, Joó Kristóf, Németh Pepe): La Baule-ben, a világbajnokságon a magyar egység bizonyult a legjobbnak.

Csapat (hagyományos csapatsportokban)

3×3-as válogatott (női kosárlabda): Második hely az amszterdami világbajnokságon.

Ferencváros (férfi labdarúgás): A vártnál sokkal jobb szereplés az Európa-liga csoportkörében, bajnoki cím az NB I-ben.

FTC-Telekom (férfi jégkorong): A csapat 19 év után tért vissza az európai kupaporondra, a Kontinentális Kupában a harmadik csoportkörig jutott, ott a 4. lett.

FTC-Telekom Waterpolo (férfi vízilabda): Amelyik sorozatban – Bajnokok Ligája, Európai Szuperkupa, magyar bajnokság, Magyar Kupa – elindult, ott első lett.

GYőri Audi Eto KC (női kézilabda): Sorozatban harmadszor nyerte meg a legrangosabb európai kupát, a Bajnokok Ligáját, a budapesti döntőben az orosz Rosztovnál volt jobb egy góllal.

Női jégkorong-válogatott: Története során először jutott be a világbajnokság elitcsoportjába, miután megnyerte a budapesti divízió 1-es vb-t.

Siófok Kc (női kézilabda): A második szám európai sorozat, az EHF-kupa döntőjében két meccs alapján összesítve jobbnak bizonyult a dán Esbjergnél.

Sopron Basket (női kosárlabda): A legrangosabb kontinentális sorozat, az Euroliga négyes döntőjében hazai pályán a 4. lett.

Telekom Veszprém (férfi kézilabda): A legrangosabb kontinentális sorozatban, a Bajnokok Ligájában második helyezést ér el, miután a kölni final fourban kikapott az északmacedón Vardartól.

Vasas Óbuda (női röplabda): Első magyar klubként a selejtezőből bejutott a Bajnokok Ligája főtáblájára.

Labdarúgás (férfiak):

Cseri Tamás (Mezőkövesd): Játéka üde színfolt az NB I-ben, szép gólokat szerzett.

Dibusz Dénes (FTC): Nagy szerepe volt, abban, hogy csapata várakozáson felül szerepelt az Európa-liga csoportkörében.

Gulácsi Péter(RB Leipzig): A Bundesliga legjobb kapusának választották, csapatával bejutott a BL-ben a 16 közé.

Holman Dávid (Slovan): Szlovák bajnok lett, bemutatkozott a válogatottban is.

Davide Lanzafame (FTC, Honvéd): Bajnok lett az FTC-vel, s gólkirályi címet szerzett.

Willi Orbán(RB Leipzig): Együttese és a válogatott erőssége, csapatával bejutott a BL-ben a 16 közé

Pátkai Máté (Mol Fehérvár): Fontos gólok a válogatottban a horvátok és a walesiek ellen.

Szalai Ádám (Hoffenheim, Mainz): A magyar válogatott egyszemélyes „csatársora”, klubjainál a szurkolók kedvence.

Szoboszlai Dominik (Salzburg): Klubcsapatával a Bajnokok Ligája csoportkörében vitézkedett, folytatás a tavasszal az Európa-ligában, s a válogatottban is bemutatkozott.

Vida Máté (DAC): Egyre jobban játszik Dunaszerdahelyen, a válogatottban is többször szerepelt.

Labdarúgás (nők):
Csiki Anna (Ferencváros) Magyar bajnok és kupagyőztes.

Csiszár Henrietta (Bayer Leverkusen): A német Bundesliga 1-ben szerepelt, klubja gyakorlatilag neki köszönheti a bennmaradást. A válogatott kapitánya, a nemzeti csapatban az év egyik legjobbja.

Fenyvesi Evelin (Ferencváros) Magyar bajnok és kupagyőztes. Az idei RangAdó Gálán a Jet Sol Liga legjobb játékosa.

Jakabfi Zsanett (VfL Wolfsburg): Német Bundesliga-bajnok és – kupagyőztes.

Mosdóczi Evelin (Ferencváros): Magyar bajnok és kupagyőztes.

Rácz Zsófia (Haladás-Viktória): Az év során 100. válogatottságát ünnepelte, évtizedes külföldi karrierje után a Haladás-Viktória erőssége az elmúlt másfél évben.

Szabó Viktória (Ferencváros): Magyar bajnok és kupagyőztes. A válogatottban talán ő nyújtotta a legjobb teljesítményt az év során.

Turányi Lilla (MTK): A bajnoki döntős MTK Hungária legjobb játékosa volt 2019-ben.

Vágó Fanny (St. Pölten, Ferencváros): Sorozatban negyedszer ért el „mesterhármast”: bajnok, kupagyőztes és gólkirály is lett az osztrák élvonalban, 2019 nyara óta a Ferencváros erőssége, a góllövőlista éllovasa. 120-szoros válogatott.

Zeller Dóra: (Hoffenheim, Bayer Leverkusen): A német Bundesliga 1-benszerepelt, tavasszal a Hoffenheimben, ősszel a Bayer Leverkusenben.

Forrás és borítókép: MSÚSZ