Kézilabda

Mi van a férfi kézilabdával? – a váratlan eredmények okai

""
 
Előző héten megkezdődtek a 2018-as férfi kézilabda Európa-bajnokság 2. selejtezőkörének ütközetei. Az ütközet kifejezés egyáltalán nem erős, ha azt vizsgáljuk, mi történt az első két fordulóban. Megannyi rendhagyó, vagy majdnem rendhagyó eredmény született, mi két fő okot találtunk, ami miatt csak nagyon kevés mérkőzésen érvényesült a papírforma.
 
Az első ok a fáradtság. A kézilabda világsztárjai manapság olyan szinten ki vannak zsigerelve, hogy egyszerűen nem lehet ugyanazon a magas szinten kézilabdázni szeptembertől-júniusig. Sőt, idén a legnagyobbaknak nyáron az olimpia miatt még szünetük sem volt, így mondhatni 2015 szeptembere óta folyamatosan a pályán kell lenni hetente kétszer, esetenként háromszor.
 
Talán a legjobb példa erre a Telekom Veszprém svéd beállója, Andreas Nilsson, aki az előző idényben pályára lépett majdnem az összes tétmérkőzésen, majd a balul elsült BL Final4 utáni két hétben a svéd válogatottal sikeresen megvívta a Bosznia-Hercegovina elleni világbajnoki selejtezőjét, majd a skandinávokkal elutazott Rióba az olimpiára, végül szeptember elején csatlakozott a Veszprémhez, hogy taroljon az idei, NB I alapszakasszal súlyosbított szezonban.
 
Ez Nilsson számára az elmúlt tizennégy hónapban 85 mérkőzést jelentett, ami óriási szám, és amellett, hogy teljesen kifacsarja a játékosokat, sőt még a sérülésveszélyt is növeli!  Azonban ez túl egyszerű magyarázata lenne a váratlan eredmények bekövetkezésének. A másik ok, hogy a kisebb múlttal, vagy gyengébb régmúlttal rendelkező csapatok is megtanultak kézilabdázni.
 
Nem minden a végeredmény
 
Az alábbi két képen az első két forduló mérkőzései láthatóak bekeretezve a győztes féllel, illetve a két csapat közé ikszet téve, amennyiben döntetlennel ért véget az adott mérkőzés. Zölddel a papírforma-eredmények, pirossal a meglepetés-eredményeket jelöltük. 
 
""
""
 
Ha csak a végeredményeket nézzük, a 28 meccsből 11-en nem érvényesült a papírforma, ám ha kicsit jobban megvizsgáljuk a többi mérkőzést, akkor még inkább láthatjuk, hogy mennyire összeért a mezőny! Íme tíz mérkőzés, melyen – bár néhánynál az eredmény nem azt mutatja – nem azt kaptuk, amit vártunk tőle.
 
10) Svájc-Németország 22-23
Ugyan győzött az Eb-címvédő, ám nagyon megnehezítette a dolgát az Andy Schmid vezette svájci csapat. Mivel nem jött össze a bravúr, ezért félő, hogy soha nem láthatunk nagy világeseményen egy akkora klasszist, mint a 33 esztendős svájci.
 
9) Hollandia-Magyarország 27-28
A fiatal holland csapatról érdemes megjegyezni, hogy kezdenek beérni a remek utánpótláskorú játékosaik, mint amilyen a vasárnap a mi dolgunkat is megkeserítő Bobby Schagen és Lucas Steins. A hollandok már a nyári vb-selejtezőn is megmutatták, mi van bennük, a lengyelek elleni párharc hazai meccsét megnyerték, ám ez még kevésnek bizonyult. Ahogyan a mieink ellen is a több rutin döntött a mi javunkra.
 
""
 
8) Oroszország-Szlovákia 31-31
Az orosz válogatott legerősebb csapatával (Atman, Gorbok, Zhitnikov, Dibirov) vágott neki a sorozatnak, ám rögtön az első körben beletört a bicskájuk a szlovákok elleni hazai feladatba. A vendégeknél a veterán Radoslav Antl 10 gólt termelt, így hiába volt több sztár az oroszoknál, amíg nincs normális kapusuk, nem lesznek képesek kiugró eredményt elérni!
 
7) Portugália-Szlovénia 26-26
Csak a veszprémi Gasper Marguc utolsó másodperces hetesgóljával tudott pontot szerezni Veselin Vujovic olimpiát is megjárt csapata a feljövőben lévő, az előző Eb selejtezősorozatában minket is megszorongató portugálokkal szemben.
 
6) Szerbia-Fehéroroszország 27-36
Aki érti, mi folyik a „B” csoportban, jelezze felénk… Miután idegenben legyőzték a lengyeleket, hazai pályán olyan indiszponáltan kézilabdáztak a fehéroroszok ellen, hogy esélyük nem volt a győzelemre!
 
5) Belgium-Franciaország 37-38
Ha egy meccset kell ajánlanunk, hogy mindenki nézze vissza, akkor ez lenne az. Az aktív évei alatt igazi védekező specialistának számító Didier Dinart foghatta a fejét második mérkőzésén szövetségi kapitányként, a belgák végig vezettek egy-két góllal, és csak az utolsó öt percben fordított a januári vb házigazdája.
 
""
 
4) Lengyelország-Szerbia 32-37
Nem úgy kezdődött Talant Dujsebajevéknek a selejtezősorozat, ahogy azt eltervezték, a szerbek átgázoltak rajtuk, a lengyeleknél csak Karol Bielecki hozta magát, ami nem jó hír a lengyel kézilabdának a következő évekre. A túloldalon viszont Darko Djukics beérett, a vajkezű jobbszélső hat gólt lőtt.
 
3) Litvánia-Norvégia 32-29
Nehéz helyzetbe került a januári Európa-bajnokságon meglepetésre elődöntőbe jutó fiatal Norvégia, melyben számos tehetséges játékos tette le a névjegyét az év elején (Björnsen, Sagosen, O’Sullivan, Espen Lie Hanssen), most azonban a legutóbb világeseményre 1998-ban kijutó Litvánia megtréfálta őket.
 
2) Ausztria-Finnország 27-31
Hiába igazolta le a két osztrák tehetséget, Raúl Santost és Nikola Bilyket a THW Kiel, nem volt elég a mezüket felküldeni a pályára az előző körben még Luxemburgtól is vereséget szenvedő Finnország ellen. Sokak szerint ez a hétvége legnagyobb meglepetése, én nem így vagyok vele…
 
1) Románia-Lengyelország 28-23
A Barcelona legendás edzője, Xavi Pasqual finoman szólva is remekül kezdte pályafutását a román kispadon, előbb a fehéroroszokat győzte le idegenben, majd Kolozsváron 5000 néző előtt a Talant Dujsebajev vezette, augusztusban az olimpián elődöntőt játszó lengyel válogatottat, igencsak nehéz helyzetbe hozva a két vereséggel álló riválisát!