Nemzetközi labdarúgás

Melyiket látta? Az összes Eb döntő egy helyen

A labdarúgó-Európa-bajnokság az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) szervezésében, négyévente megrendezésre kerülő, az UEFA-tagországok férfi labdarúgó-válogatottjai számára kiírt labdarúgótorna.

Az európai labdarúgás és egyben az UEFA legfontosabb eseménye.

Az elsőt 1960-ban rendezték Európai Nemzetek Kupája néven. 1968-ban változott az elnevezés labdarúgó-Európa-bajnokságra.

1976-ig mindössze a legjobb 4 csapat vett részt a tornán. A tornán résztvevők számát 1980-ban 8-ra, 1996-ban 16-ra növelték.

2008. szeptember 26-án az UEFA arról határozott, hogy 2016-ban 24 csapat vehet részt az Eb-n, és 51 mérkőzést rendeznek.

A részt vevő csapatokat minden alkalommal selejtezők után jutottak ki a tornára és ennek végén egy örülhetett. Az 1960 óta íródó labdarúgó Európa-bajnokság történetének eddigi 15 döntőjében 6 dőlt el hosszabbításban, kettő aranygóllal, egy büntetőpárbajban és egy döntőt újra kellett játszani. A futballszabályok azóta jelentősen átíródtak, nincsen már aranygól, és döntetlen esetén újrajátszás sem lesz.

A koronavírus-járvány miatt elhalasztott Európa-bajnokság döntőjében idén Anglia és Olaszország fog pályára lépni egymás ellen. Ez Anglia számára történelmi lesz, ugyanis a háromoroszlánosok először szerepelhetnek fináléban, ráadásul ezt Londonban a Wembley stadionban játszhatják, így Spanyolország, Franciaország és Portugália után ők a harmadik ország, akik hazai pályán vívhatnak döntőt.

Cikkünkben felelevenítjük az eddigi Eb döntőket.

Az 1960-as döntőben egy igazi rangadóra került sor, Szovjetúnió és Jugoszlávia között. A mérkőzést a remeklő Lev Yashin révén a Szovjetúnió nyerte, miután hosszabbítás után Viktor Ponedelnik góljával nyertek aranygóllal.

Ha már a hazai pálya szóba került, akkor 1964-ben a spanyol válogatott a címvédő Szovjetúnió ellen játszotta a döntőt a hispánok fővárosában Madridban, a Santiago Bernabeuban.
A fináléban 2-1-re nyertek a házigazdák egy gyors gólváltást követően Marcelino találatával nyerte meg az Eb-t Spanyolország.

1968-ban az olasz válogatott Jugoszlávia együttese ellen játszott a döntőben. Az azurrik kilenc perccel a mérkőzés vége előtt egyenlítettek ki. A kontinenstornák történetében először újra kellett játszani a finálét. Ezt az olaszok megnyerték, így ők lettek az Európa-bajnokok.

1972-ben a brüsszeli Heyzel Stadionban az NSZK együttese 3-0-ra győzte le a Szovjetúnió csapatát. A mérkőzést a „nemzet bombázója” Gerd Müller duplájával, valamint Wimmer találatával nyerték meg Helmut Schön tanítványai.

1976-ban Jugoszláviában rendezték a kontinenstornát. A fináléba a csehszlovákok és az NSZK jutott be. A 2-2-es döntetlen végén a csehszlovákok büntetőkkel nyertek. Ezen a döntőn vált híressé Antonin Panenka, aki az utolsó büntetőt lőtte. Azóta is sokan csinálják.

1980-ban indulhatott az Európa-bajnokságon először nyolc csapat. A döntőbe sorozatban harmadszor jutott be az NSZK együttese. A mérkőzést 2-1-re nyerte az NSZK, Hrubesch duplájával, így másodszor nyerte meg a kontinenstornát az NSZK.


 

Négy évvel később a Michel Platini nevével fémjelzett franciák örülhettek a végső sikernek. Ez volt az első és mindez idáig egyetlen hazai pályán aratott siker. A franciák 2-0-ra győztek Spanyolország ellen, és ez volt az első olyan torna, ahol már nem játszottak a harmadik helyért.

 

1988-ban a torna végén Hollandia örülhetett, miután 2-0-ra legyőzte Szovjetúniót. Ezen a mérkőzésen született meg a legendás Marco Van Basten találata a müncheni olimpiai stadionban.

 

1992-ben Dánia eredetileg nem jutott ki a kontinenstornára, de miután Jugoszláviát eltiltották, így ott lehetett Svédországban. A szövetségi kapitány a konyháját tervezte éppen, amikor jeleztek neki, hogy ők indulnak a délszláv együttes helyett. Az északiak mindössze egy győzelmet arattak a rendes játékidőben még a csoportkörben, de az elődöntőt jelentett számukra. A fináléért Hollandiát büntetőkkel győzték le, ott pedig a német csapatot Jensen és Vilfort góljaival győzték le 2-0-ra.

Ami nem jött össze Svédországban, összejött Angliában. – mondhatták a németek.

Négy évvel később már 16 csapat indult az Európa-bajnokságon. A csoportkörben a németek magabiztosan jutottak tovább és meg sem álltak a fináléig. A hosszabbítások történetében először született aranygól, amelyet Oliver Bierhoff szerzett Csehország kárára.

2000-ben a belgák és a hollandok közösen rendezték meg a kontinenstornát, amelyen Franciaország és Olaszország jutott el a döntőig. Az olasz csapat másodpercekre volt az aranyérem megszerzésétől, azonban az utolsó percekbem Sylvian Wiltord egyenlített ki, és a hosszabbításban David Trezeguet aranygóljának köszönhetően győzött a francia válogatott.

 

 

2004-ben mindenki meglepetésére az ismeretlenségből érkezett a győztes Görögország csapatában. A döntőben a házigazda portugálokat verték meg 1-0-ra Charisteas fejesével.

 

 

2008-ban a spanyolok szerezték meg az aranyérmet. Az osztrák-svájci rendezésű Európa-bajnokságon Fernando Torres találata döntött a németek ellen, így 44 év után nyertek ismét kontinenstornát.  Korábban mindig a negyeddöntő jelentette a végállomást a spanyol csapatnak.

2012-ben az ukrán-lengyel közös rendezésű tornán először fordult elő, hogy a címvédő újra a csúcsra jutott. Ezúttal is Spanyolország emelhette fel a trófeát. A hispánok a fináléban 4-0-ra győztek az olaszok ellen.

 

2016-ban először fordult elő, hogy 24 csapat vehetett részt a kontinenstornán. A magyar válogatottal egy csoportban lévő Portugália, igaz némi szerencsével jutott csak tovább a csoportkörből. Inenntől azonban nem volt megállás. Egyenes út volt a fináléig, ahol csak egy gól döntött a házigazda Franciaország ellen. Éder találata győzelmet jelentett a luzitánoknak.

 

 

Borítókép: GettyImages 
Forrás: wikipedia, uefa.com,