Küzdősportok

Megrázó bokszsztorik: 26 év börtön ártatlanul, majd mennybemenetel, 1. rész

""

1977-ben a kilencvenkét esztendős Emma Crapsert meggyilkolták poughkeepsie-i (New York) házában. A rendőrség tájékoztatása szerint az idős hölgy rajtakapta a mindössze tizennyolc esztendős Dewey Bozellát, hogy megpróbálja kirabolni őt. A tehetséges bokszolót gyilkossággal vádolták meg. 1983-ban a bíróság gyilkosság miatt 20 éves börtönbüntetésre ítélte Bozellát, aki az egész tárgyalás alatt ártatlanságát bizonygatta.

Bozella pár évvel később felvette a kapcsolatot az Innocence projekt nevű céggel, amely kivizsgálta az ügyét. Kisebb nyomozás után kiderült, hogy Bozella DNS mintáját nem vizsgálták meg, így az Innocence projekt felvette a kapcsolatot a WilmerHale Ügyvédi Társasággal, amely fellebbezett Bozella ügyében. A WilmerHale kutatása alapján a Dutchess megyei kerületi ügyész nem hozott nyilvánosságra egy döntő bizonyítékot, így a Legfelsőbb bíróhoz, James T. Rooney-hoz fordult az üggyel.

Miután kiderült, hogy a döntő bizonyíték Bozella ártatlanságát igazolja, így 2009. október 28-án 26 évnyi szenvedés után szabadlábra helyzeték. Érdekesség, hogy börtönévei alatt félnehézsúlyú bajnok lett a Sing Sing Büntetés végrehajtási intézetben (Ossining, New York).

A bírók huszonhat évet vettek el Bozella életéből, de a most ötvenhárom esztendős egykori bokszoló nem adta fel az álmát és kőkeményen edzett azért, hogy bemutatkozhasson a profik között. 2011-ben Bozella élete teljesen megváltozott, ugyanis a legendás bokszoló, Bernard Hopkins a szárnyai alá vette.

A félnehézsúlyú klasszis mindenben segített Bozellának, aki 2011. október 15-én a Los Angeles-i Staples Centerben bemutatkozhatott a profik táborában. Bozella négy menetben pontozással győzte le Larry Hopkins-t. A mérkőzése után az Amerikai Egyesült Államok elnöke, Barack Obama is gratulált neki. 2011 július 13-án megkapta az Arthur Ashe Bátorság-díjat, amelyet korábban Muhammad Ali és Nelson Mandela is átvehetett!