Bizonyára mindkettő. Realitás, mert elvileg – bár nem tudom, miért kellene eleve jobbnak lenni egy ukrán csapatnak csak azért, mert gazdagabb – a Metaliszt együttesében több brazil légiós is szerepel, akik az anyatejjel szívták magukba a futball tudományát. Kishitűség, mert az első 20 percben látszott, hogy egyáltalán nem verhetetlen az ukrán gárda.

Összességében szurkolói, vagy inkább futballrajongói szemmel nézve szánalmas volt az egész. A Harkov egyáltalán nem verhetetlen csapat, de simán nyert 5-0-ra. Mintha azzal, hogy tudtuk, gazdagabb, tehetősebb az ukrán együttes, el is dőlt volna a meccs. A góloknál lehetett látni, hogy többnyire 4-5 debreceni játékos mozizik. Semmi mozgás, semmi védekezés.

De nézzük gólról-gólra. 24. perc, 0-1: úgy került Edmarhoz a labda, hogy 3 védő és a kapus között gurult a kaputól 2 méterre, üresen álló csatár elé. 34. perc, 0-2: Xavier egy óvodás csellel, jobb lábáról a balra tette a bőrt, majd két védő és a kapus mellett passzolt a hálóba. Már fájt a dolog, de ez még csak a kezdet volt. 74. perc, 0-3: Edmar egy szögletet sarkallt a kapuba. Ilyen gól nincs, ez tény, védhetetlen, soha többé nem fog ilyet szerezni.

Viszont az utolsó két gólról érdemes lenne elemzést készíteni. 77. perc, 0-4: Fininho a 16-os vonaláról bombázott a jobb felsőbe. A gól gyönyörű, de nézzék meg a fényképet. Kilenc (!!!) debreceni játékos veszi körül, viszont legközelebb a háta mögött lévők vannak, ők is minimum 3 méterre. Vegyük hozzá, hogy emberhátrányban volt a DVSC, tehát Malinauskasszal együtt 10, azaz az összes pályán lévő debreceni a 16-oson belül, illetve Fininho közelében volt. No comment. 89. perc, 0-5: Valjajev kegyelemdöfése. Létszámfölényben a Debrecen, heten az öt ellen, mégis gól. A vonalvédekezés nem jó, egy védő belóg így nincs les, ráadásul Valjajev állva hagyott mindenkit.

Nem az a baj, hogy kikapott a Debrecen, hanem az, hogy nem egy világverő alakulattal állt szemben. Mégis simán, erőlködés nélkül nyert a Harkov. Mert ha mondjuk 1-2, 2-3, 2-4, na mondd 3-5 a vége (bár tudjuk, hogy az gyanús eredmény lenne), a 0-5 fájdalmasan megalázó. És ennél a Harkovnál csak jobb csapatok vannak. A PSV idén bénázik rendesen, de azért szokott 5-6 gólt hinteni, ha elkapja a fonalat.

Nem az a baj, hogy kikapott a Loki, hanem az, hogy úgy tűnt, többen eleve feladták. Persze sokaknak biztos mindegy, mert így is szép pénzt keres a klub, de ez az “innentől minden meccs ajándék” szemlélet szánalmas. A nagyobb baj, hogy a meccset közvetítő televízió stúdiójában is elhangzott ez a tipikusan „magyaros” mentalitásra jellemző mondat. Kolozsváron vajon ugyanezt mondják a Cluj játékosai, szurkolói? Ugye hogy nem? A BL-ben elverték azt a Baselt, amelyik 2-0, 3-1-re verte a Debrecent. És ne mondja nekem senki, hogy Kolozsváron minden jobb, mint Debrecenben.

Egyszerűen úgy látszik, a vezetőknek, játékosoknak elég, ha a csoportkörbe jutnak. Anyagilag biztosan megéri. Az önbecsülés meg le van ejtve.

Ez a baj, hogy profi játékosok be vannak tojva, eleve feladják és moziznak a Puskás Ferenc stadionban. Úgy tűnik, itthon nincs elvárás, elég a langyos víz, mert még a végén követelmények, célok lennének és az maga lenne a tragédia.