"Másfél" magyar, az üldözők és a nagy küzdők – rajtol a La Liga, 2. rész
Beharangozónk első részében azokat a csapatokat vettük górcső alá, amelyek az előzetes esélylatolgatások alapján a bajnoki címért és az európai kupaszereplést érő helyekért harcolhatnak. Ez persze nem azt jelenti, hogy a Barcelona, Real Madrid, Valencia, Atlético Madrid, Athletic Bilbao, Málaga, Sevilla hetesfogaton kívül más nem érhet oda a táblázat elejére, sőt.
itt van mindjárt elsőnek az a Levante, amely tavaly parádés idényt produkált, története során első ízben állt tavaly októberben a táblázat élén, és szintén története során először sikerült kvalifikálnia magát az Európa Ligába azzal, hogy végül a hatodik helyen futott be.
Nem lenne meglepetés, ha idén is a táblázat első felében találkoznánk a legtöbbet a valenciai gárdával, hiszen nagy változások nem történtek a keretben. Komoly távozónak szinte csak Arouna Koné számít, aki egyébként is csak kölcsönben volt a Levantéé, de a vele együtt távozó 15 gólt vélhetően jól fogja tudni pótolni a frissen szerződtetett Teofanisz Gekasz, aki fél idény alatt 11 meccsen nyolc gólt lőtt tavasszal a török Samsunsporban.
Az Osasuna, Mallorca, Getafe trióról egyaránt elmondható, hogy stabil, összeszokott csapatok, amelyek szintén az első tízbe pályázhatnak majd. Előbbi kettő csapat keretében túl nagy neveket nem találni, inkább a csapategység jelentheti az erejüket, a Getafe viszont felvonultat néhány jól csengő nevet. Ott van mindjárt Pedro León, akit a Real Madrid adott kölcsön a madridi kiscsapatnak, na és persze Daniel Güiza, aki korábban már volt spanyol gólkirály is. Az ő ékpárja lehet Nicolás Fedor, magyarul Fedor Miklós, becenevén Miku. A venezuelai támadó tavaly 12 góllal segítette csapatát, most is legalább ennyit várnak tőle.
Nagy kérdés, tavalyi vergődése után összeszedi-e magát idén az Espanyol. A kisebbik barcelonai csapat jelentősen meggyengült az elmúlt szezonokban, alapvetően most is a középmezőny lehet a realitás a gárda számára. Ugyanez igaz a Betisre is, amely tavaly újoncként simán bentmaradt, de idén nyilván ennél többre vágynak a sevillai zöld-fehérek, akiknek drukkerei nagyon bíznak az új szerzeményben, a nyáron az Arsenaltól kölcsönbe érkezett, mindössze 20 esztendős Joel Campbellben, akit hatalmas tehetségnek tartanak a szakemberek.
Érdemes lesz odafigyelni a Zaragoza csapatára is, mivel a királyiaknál játszik a liga egyetlen magyar játékosa, Pintér Ádám. A fiatal középpályásnak ugyanakkor nehéz dolga lesz idén, ha be akar kerülni a kezdőcsapatba, ugyanis a vezetők épp a posztjára igazolták le a rutinos elefántcsontparti Romaricot. Bízunk azért benne, hogy honfitársunk felveszi a kesztyűt és minél több mérkőzésen lép majd pályára.
Nem maradt más hátra, mint az újoncok górcső alá vétele. Közülük is kezdjük a Deportivóval, amely egy évnyi másodosztályú száműzetés után idén ismét a "helyére" került. Fontos megemlíteni, hogy bár a csapat kerete tapasztalt, jól csnegő nevekből áll, a Valenciához távozó Andrés Guardadót nagyon nehéz lesz pótolni. A Real Valladolid két évet töltött a "purgatóriumban", mígnem idén újra visszajutott az élvonalba. Masszív a lila-fehérek kerete is, kérdés, mire lesz elég a La Ligában, mert azért ráférne még az erősítés a csapatra.
A legjobban bizonyára mégis Vigóban örültek a drukkerek a feljutásnak, lévén a helyi Celta öt ínséges esztendőt volt kénytelen lehúzni a másodosztályban, sőt, előfordult, hogy ott is megcsapta a kiesés szele. Idén aztán végre visszakerült a legjobbak közé az égszínkék-fehér gárda, amelynek a biztos bennmaradás kiharcolása lehet a célja a hosszú "száműzetés" után csakúgy, mint a tavaly épphogy bennmaradt Granadának.