Forma-1 / Motorsport

Malajziai Nagydíj: Két kategóriában bajnokot avattak, Talmácsi kiesett

MotoGP

A pole pozícióból induló Lorenzo jól kapta el a rajtot ezzel megtartva a vezetést. Dovizioso és Stoner szintén gyorsnak tűnt, azonban az ausztrál még az első körben ismét eldobta a motorját és feladni kényszerült a viadalt. Mindeközben a 6. helyről rajtoló Valentino Rossi a kezdeti visszacsúszás után (11.hely) elkezdte a felzárkózást, és ennek eredményeképp a 3. körben már a 4. pozícióban volt.
A 8. körben az élen is változás történt, ugyanis Dovizioso megelőzte Lorenzót, aki mellett ezután a Doktor is elment. A spanyol egyik előzésnél sem keménykedett, ehelyett -szem előtt tartva, hogy a világbajnoki címhez az első tízben kell végeznie – okos versenyzéssel tartotta a 3. pozíciót.
Eközben a távolság folyamatosan nőtt az első három versenyző és a mezőny többi tagja között. A futam felétől a legfőbb kérdés az volt, hogy ki nyeri a Maláj Nagydíjat. Valentino Rossi átvette a vezetést honfitársától, Andrea Doviziosotól és ugyan a hondás még egyszer visszaelőzött, de nem tudta megtartani a vezetést. A leintést követően a Doktor az idénynyitó katari futamot követően ismét felállhatott a dobogó legtetejére, Lorenzo pedig frissen megszerzett világbajnoki címét ünnepelhette.

Moto2

A királykategóriához hasonlóan ebben a kategóriában is nagy esély volt rá, hogy már ezen a hétvégén bajnokot avathatnak Toni Elias személyében. Egyedül Julian Simon akadályozhatta meg ezt, aki -ha 7 ponttal többet szerez a futamon, mint honfitársa – matematikailag még eséllyel pályázhatott volna a Moto2-es géposztály első világbajnoki címre.
Simonnak erre minden esélye megvolt, ugyanis az első helyről rajtolhatott és a verseny elején Lüthivel és Iannonéval foglalták el az első 3 helyet. Talmácsi Gábor a 15. helyről indulva szintén jól jött el a startnál és már a 8. helyen is motorozott.
Simon a 6. körben egy kanyarban kicsúszott a pályáról, de vissza tudott még térni a 7. helyre és őrült rohanásba kezdett. Ennek köszönhetően a leggyorsabb kört is megfutotta, de újra hibázott és a kavicságyban landolt. A 30. helyre ugyan még vissza tudott állni a spanyol versenyző, de ekkor már biztos volt, hogy nem szerez pontot és nem akadályozhatja meg Elias „megkoronázását”.
Ezt követően az élmezőnyből esett ki Thomas Lüthi is, aki azonban nem tudta tovább folytatni a viadalt. Az első három helyen ekkor Iannone, Elias és De Angelis állt. A 4. helyezett Roberto Rolfo folyamatosan ledolgozta hátrányát és ezután megelőzte az élen álló hármast. Mindeközben Gábor továbbra is küszködött a motorjával, visszacsúszott a 11. helyre és a verseny vége előtt 6 körrel ki is esett egy bukás következtében.
De Angelis még próbálkozott Rolfo megelőzésével, azonban ez nem sikerült és az olasz 6 év elteltével ismét a dobogó legfelső fokára állhatott. Elias a 4. helyen ért célba és ezzel bebiztosította Moto2-es bajnoki címét.

125cc

A nyolcadliteresek közt továbbra sem dőlt el a világbajnoki cím sorsa. A futamot követően még mindig három spanyol pilóta – Marc Márquez, Pol Espargaro és Nicolas Terol – esélyes a végső győzelemre. A startnál mind a három pilóta az első sorból indulhatott és az esélyeknek megfelelően hamar az élre is álltak kissé leszakítva magukról az üldözőket.
A verseny nagy izgalmakat tartogatott, folyamatosan előzgette egymást az előbb említett hármas, amiből a végén Terol jött ki a legrosszabbul, ugyanis nem csak hogy harmadikként ért célba, de még a vb pontversenyben is elvesztette vezető pozícióját Marquezzel szemben.