Jégkorong

Magyar közreműködéssel Kanadáé a világkupa

""

A legnagyobb kérdés talán az volt az összecsapást megelőzően, hogy a csapatok mennyit tanultak az első felvonásból, hiszen a csoportkör alatt mindketten képesek voltak már jobb játékot nyújtani, mint legutóbb. A meccs az előzőhöz hasonlóan indult, mindkét alakulat nagy rohanásba kezdett. A kanadaiak próbáltak mezőnyfölénybe kerülni, a vendégek pedig minél egyszerűbben jégkorongozni, és átjutni a pályán. Ennek a 7. percben meg is lett az eredménye, gyors passzok után Chara lőtte ki Price lepkés oldalát (0-1). A 13. percben Hossa ugrott ki emberhátrányban, azonban ennél a helyzetnél jól zárta a szögeket a montréali kapus, maradt az egygólos különbség. A szünetig is az európaiak próbálkoztak többet, a hazaiak hálóőre viszont mindent fogott.

A fordulás után Kanada szinte azonnal emberelőnybe került, és egy végletekig kijátszott akció során Tavares hagyta ki a kihagyhatatlant: vasat lőtt a teljesen üres kapura. Ettől magukhoz tértek a kék-mezesek is, akik válaszként egy percig a hazai harmadban tartották a korongot, jó pár alkalommal tesztelve Price reflexeit, akinek ezalatt az idő alatt 6-7 lövést is hárítania kellett. A juharlevelesek egyre frusztráltabbak lettek, ekkor úgy tűnt, mintha be lennének oltva gólszerzés ellen. Ugyanakkor ki kell emelni az ellenfél védelmét, hiszen rengeteg blokkal segítették Halakot, jelentősen lecsökkentve a kapushoz utat találó korongot számát.

A harmadik harmadban a kanadaiak megpróbálták teljesen felőrölni és bedarálni az európaiakat, elszántan és eltökélten küzdöttek az egyenlítésért. Sorozatosan érkeztek a lövések Halak felé, akinek mindent sikerült megfognia. Aztán három perccel a vége előtt sikerült „végre” megtörni a jeget, emberelőnyben Patrice Bergeron ért bele Burns kékvonalas lövésébe, amit már nem tudott lereagálni a szlovák kapus (1-1). Kevesebb, mint kettő perc volt hátra, mikor óriási esélyt kaptak az európaiak egy emberfór formájában. Josi el is találta a kapuvasat, azonban arról kifele pattant a korong, majd Hossa lőhetett közelről, de Price jól vetődött előre, és sikerült védenie. A kihagyott helyzetek megbosszulták magukat, korongszerzés után Toews indult el előre, a második hullámban érkező Marchandnak passzolt, aki egy igazítás után kilőtte a botos húszcentit, és megszerezte a győzelmet Kanadának.

Összességében a torna legjobb csapata nyerte meg a Világkupát, azonban a vártnál sokkal nagyobb erőfeszítések kellettek ehhez a győzelemhez. Európa válogatottja megmutatta, hogy nem véletlenül jutottak be a fináléba, és ők voltak az egyetlen csapat, akik meg tudták szorítani Kanadát. A 2016-os Világkupa legértékesebb játékosának (MVP) a pontkirályt, Sidney Crosbyt választották, aki 6 találkozón 3 gólt és 7 gólpasszt termelt. A gólkirály a győztes gólt megszerző Brad Marchand lett, 5 találattal.

A győztes csapat edzői stábjában helyet kapott az a Tyler Dietrich is, aki pár hete igazolt a Fehérvár AV19-től a Team Canada-hoz.