Ma ünnepelné 61. születésnapját Diego Armando Maradona. A labdarúgás történetének egyik legnagyobb alakja közel egy éve hunyt el. Az argentin legendát több millióan búcsúztatták világszerte és szinte az összes egykori és mostani sztárjátékos megemlékezett róla. Lionel Messi a játékos halála után úgy fogalmazott, ah egymillió évig játszana, sem érhetne a nyomába. Az "évszázad góljának" szerzőjére emlékezünk.

Az MTVA Sajtóarchívumának portréja:

Buenos Aires egyik szegénynegyedében nőtt fel. Tízévesen került az Argentinos Juniors kölyökcsapatába, ahol kis termete miatt először fiatalabbnak nézték, ám amikor bemutatta, mit tud a labdával, azonnal szerződtették. Alig múlt tizenkét éves, amikor labdazsonglőrként lépett fel a meccsek szünetében, a felnőtt csapatban 1976. október 20-án mutatkozott be.

Tizenhat évesen ő lett az argentin futball történetének legfiatalabb profi játékosa, majd 19 évesen legfiatalabb gólkirálya. Az anyagi nehézségekkel küzdő klub 1981-ben eladta a Boca Juniorsnak, amely a következő évben meg is nyerte a bajnokságot.

""
Fotó: Allsport UK /Allsport

Maradona 1977. február 27-én mutatkozott be a válogatottban, egy Magyarország ellen 5-1-re megnyert Buenos Aires-i mérkőzésen, melyen csereként lépett pályára a 62. percben.

A balul sikerült 1982-es világbajnokság után – az argentinok már a csoportkörben kiestek, Maradonát a brazilok ellen kiállították – az FC Barcelonába igazolt, akkor világrekordot jelentő összegért. A katalán fővárosban nem érezte jól magát, sokszor szenvedett sérülést, állandósultak vitái a klubvezetéssel, így nem igazán marasztalták, amikor újabb átigazolási rekordot felállítva 1984-ben Nápolyba költözött.

A dél-olasz városban megtalálta helyét: a Napoli Maradonával a szurkolók régi vágyát beteljesítve 1987-ben és 1990-ben megnyerte a bajnokságot, 1987-ben elhódította az olasz kupát, 1989-ben az UEFA Kupát is. Hét olaszországi szezonja alatt 258 mérkőzésen 115 gólt szerzett, egyszer pedig a gólkirályi címet is elnyerte. Nimbuszán az sem csorbított, hogy lazán vette az edzéseket, kiderült kokain-függősége, hírek keringtek a maffiával fenntartott kapcsolatáról.

""
Fotó: Alessandro Sabattini/Getty Images

Akkoriban vitathatatlanul a világ legjobbja volt, 165 centis magasságához 76 kiló tiszta izom társult. A gyors, kiszámíthatatlanul és félelmetesen cselező csatárt kevés védő tudta szabályosan megállítani, ha pedig ez nem sikerült, lövésre lendült félelmetes bal lába. 1986-ban a mexikói világbajnokságon csapatkapitányként szinte egymaga vezette győzelemre az argentinokat, legkiemelkedőbb teljesítményét az angolok elleni negyeddöntőben nyújtotta.

Az 51. percben kézzel juttatta a hálóba a labdát, amit a rossz szögben álló partjelző meg is ítélt – ha akkor már létezik a videóbíró, Maradona sárga lapot kap és a találatot érvénytelenítik. Ő maga, amikor a mérkőzés után a gólról faggatták, ennyit mondott: "egy kicsit Maradona feje, egy kicsit Isten keze szerezte". Négy perccel később saját térfelén egy mozdulattal három angolt csapott be, majd a partvonal mellett megindulva labdával is gyorsabb volt, mint az őt üldöző védők, és a fél angol válogatottat kicselezve talált a hálóba. 2002-ben ezt választották a futball-történelem legszebb góljának. 1990-ben már halványabb formában játszott, de az argentinok így is eljutottak a döntőig, ott azonban a németek visszavágtak a négy évvel korábbi vereségért.

Maradonát 1991-ben doppingvétség miatt eltiltották, Nápolyból is mennie kellett. Rövid sevillai kitérő után hazatért Argentínába, de már csak szórványosan lépett pályára.

""
Fotó: Mike Egerton/EMPICS via Getty Images

Még ott volt az argentin válogatottal az 1994-es világbajnokságon, de két mérkőzés után ismét megbukott a doppingteszten. E dicstelen mozzanattal gyakorlatilag le is zárult pályafutása, utoljára 1997. október 25-én lépett pályára a Boca Juniors mezében. Az argentin válogatottban 91 mérkőzésen 34 gólt szerzett, és 491 klubmérkőzésén 259 alkalommal talált a hálóba.

2000-ben a FIFA internetes voksolásán őt választották a múlt század legjobb futballistájának, ám a sportszervezet a szabályokat az utolsó pillanatban megváltoztatva holtversenyt hirdetett közte és Pelé között.

""
Fotó: Clive Mason/ALLSPORT

Ugyanebben az évben kórházba került, ahol kiderült, hogy súlyos tüneteit kábítószer-túladagolás okozta. Több elvonókúrán esett át Kubában, ahol Fidel Castróval is összebarátkozott.

Az utóbbi években többször szorult kórházi kezelésre, túlsúlya miatt gyomorszűkítő műtétet is végeztek rajta. Az idén novemberben depresszióval kórházba került, vérszegénységet és kiszáradást is megállapítottak nála. Később koponyaűri vérzés miatt megműtötték, melynek során vérömlenyt távolítottak el, majd nyolc nappal később, november 12-én elhagyta a kórházat. Az idősebb lányához közel, egy házban folytatta felépülését, és a további kezelést kapott alkoholfüggősége miatt.

A botrányairól és szókimondásáról is elhíresült Maradona edzőként két klubnál is megbukott, 2008-ban mégis az argentin válogatott vezetőedzője lett. A csapat a 2010-es világbajnokságon a negyeddöntőben 4-0-ra kapott ki a németektől, így szerződését nem újították meg. Ezután az Egyesült Arab Emírségekben, Argentínában és Mexikóban dolgozott, 2019 óta az argentin élvonalban szereplő Gimnasia y Esgrima La Plata vezetőedzője.

""
Fotó: Ian MacNicol/Getty Images

Magánélete is mozgalmasan alakult, 2004-ben véget ért házasságából két, házasságon kívüli kapcsolataiból további három gyermeke született, sőt unokája is volt. Hazájában és Nápolyban is legendaként tisztelik, dalok, könyvek születtek róla, Emir Kusturica 2008-ban, az Oscar-díjas Kapadia Asif pedig tavaly készített dokumentumfilmet róla.

Manu Chao pedig dalt is írt a legendának:

Maradona 61. születésnapjáról Dunai Ede is megemlékezett. Írását változtatások nélül közöljük.

Hatvanegy esztendővel ezelőtt, 1960. október 30-án született a futball történetének (egyik) legnagyobb alakja, Diego Maradona. A tavaly november 25-én elhunyt zseni emlékére megosztanék egy részletet a TÖRŐ VISSZATÉR című könyvemből, amelynek segítségével visszarepülhetünk az 1982-es spanyolországi világbajnokságra, egészen pontosan Alicantéba, ahol a Mészöly Kálmán vezette magyar válogatott az argentinok ellen lépett pályára.

A remek nyitányt, a Salvador elleni 10-1-et követően egy győzelemmel máris továbbjutást ünnepelhettünk volna, ám az ellenfél soraiban feltűnt egy huszonegy éves csatár, aki olyan futballbemutatót tartott, hogyha nem ellenünk teszi, egészen biztos, hogy Nyilasiék is vörösre tapsolták volna a tenyerüket:

"Következhettek a címvédő argentinok, akik a négy évvel korábbihoz képest megerősödtek egy szupersztárnak kikiáltott, mindössze huszonegy éves fiatalemberrel, bizonyos Diego Armando Maradonával. Törő nagyon várta az alicantei összecsapást, törleszteni szeretett volna a négy évvel korábbi sérelmekért, a sok-sok alattomos szabálytalanságért, a részrehajló bíráskodásért és a piros lapért.

Igen ám, de a kezdőcsapat felsorolásakor nem hallotta a nevét Mészöly Kálmántól. Meglehet, a felállás alapján a támadásokat mintha szándékosan kerülni szerettük volna, ugyanis a magyar válogatott, történetében először – és valószínűleg utoljára – hét védővel (Martos, Bálint, Garaba, Tóth J., Sallai, Rab, Varga J.) vágott neki a kilenc világbajnokkal, plusz Maradonával és Valdanóval felálló dél-amerikaiak elleni találkozónak.

Mi más lehetett volna a vége, mint kiábrándító vereség? Az ifjú világklasszis, Maradona olyannyira elemében volt, hogy szinte egyszer sem tudtuk szabályosan elvenni tőle a labdát, ráadásul kétszer is bevette Mészáros Bubu kapuját.

Előtte és utána Bertoni és Ardiles is beköszönt, így Pölöskei hajrában szerzett gólja szépségtapasz lehetett csupán. Hatalmas pofont kaptunk, de ha őszinték akarunk lenni, akkor az a 4-1, amely a lefújás pillanatában az eredményjelzőn díszelgett, még ránk nézve volt hízelgő."

Maradona jött, látott és győzött, ám ez a Mundial mégsem róla szólt. Ellenben a következő…

Nos, 1986-ban Mexikóban szinte egyedül nyerte meg az aranyérmet hazájának, ahol azóta is istenként tisztelik. Nem csoda. Ha odafent a jóisten meg akarta volna teremteni a tökéletes futballistát, akkor azt Diego Armando Maradona alakjában keltette volna életre.

Aki látta, hogy az argentin zseni mit tudott a labdával, annak aligha kell bizonygatni az iménti állítást. Aki viszont nem, az mielőbb pótolja. Garantáltan leesik tőle az álla.

Egy biztos, Diego Maradona nélkül a labdarúgás sohasem lett volna az, ami. Milliók szerették meg a játékot miatta, és amikor tavaly itt hagyott bennünket, milliók siratták. Amikor napvilágot látott a halálhíre, mindenki hitetlenkedve olvasta a döbbenetes sorokat.

És milyen igaz.
Nem ezt tanultuk az iskolában.
Ott azt mondták, hogy az istenek halhatatlanok…

Borítókép: Getty Images

Sport365.hu – Meghalt Diego Maradona

Szívmegállás miatt meghalt Diego Armando Maradona – erősítette meg az argentin sztár jogi képviselője. Maradona halálát szívmegállás okozta szerda reggel otthonában, Tigre városában. Több mentőautó sietett a segítségére, de már nem tudták megmenteni az életét. Alberto Fernández argentin köztársasági elnök háromnapos nemzeti gyász hirdetett.