Férfi válogatott

London mellett a sportág jövője is a tét férfi kéziválogatottunk számára

A londoni induláshoz a péntektől vasárnapig tartó göteborgi selejtezőtornán kell az első vagy második helyen végeznie Mocsai Lajos szövetségi kapitány együttesének, amely pénteken a macedónokkal, szombaton a brazilokkal, vasárnap pedig a házigazda svédekkel találkozik.

Amint az eseményt felvezető hétfői sajtótájékoztatón elhangzott, rögtön az első mérkőzés vízválasztó lesz, hiszen – noha senkit sem szabad lebecsülni – a papírforma alapján a brazilok lefelé, a svédek fölfelé "lógnak ki" a csoportból.

"Az utóbbi időben a macedónok rengeteget fejlődtek, már nem egy-két játékosra épül a stratégiájuk. Legismertebb és legjobb játékosuk Kiril Lazarov, ellene főleg Ilyés Ferenc védekezett volna, ám ő sajnos szombaton bokatörést szenvedett. Így aztán kénytelenek vagyunk átalakítani a védelmünket. A brazilok gyorsak, és képesek meglepetést okozni, ugyanakkor a svédeket segíti a hazai pálya is, és reálisan tartják magukat esélyesnek. Fontos lenne, hogy a Svédországban élő magyarok közül minél többen segítsenek bennünket, szükség van rájuk!" – mondta Mocsai Lajos, aki a sérült csapatkapitány helyére a csurgói Katzirz Dávidot hívta be a keretbe. A szakvezető kiemelte azt is, hogy a tornán három különböző stílus, a délszláv, a skandináv és a latin-amerikai ellen kell felvenni a küzdelmet.

"Rendkívüli értéke lenne annak, ha a vízilabda mellett a csapatok közül egyedüliként a férfi válogatott is ott lehetne az olimpián. Az egész sportág jövőjét befolyásolja, hogy sikerrel vesszük-e a göteborgi tornát" – tette hozzá Mocsai.

A macedónok a tavalyi világbajnokságra nem jutottak ki, viszont a januári Európa-bajnokságon ötödikek lettek. A svédek az Eb-n a 12. helyen zártak, igaz, a 2011-es hazai rendezésű vb-n a negyedik helyre futottak be. A vb-21. brazilok a kontinentális tornán a második helyen végeztek.

A vb-hetedik, Eb-nyolcadik magyar csapat tagjai hétfőn délután találkoznak Veszprémben. A kedd délutáni edzést követően Mosonmagyaróvárra buszozik a csapat, és szerda reggel Bécs érintésével repül Göteborgba.

A keretben jelenleg 19 játékos van, közülük 18-an utaznak majd Svédországba. A rajtig 16 játékos nevezhető, a torna folyamán két cserére van lehetőség. A mérkőzések szünetei nem 10, hanem 15 percesek lesznek, és egy adott találkozón háromszor lehet időt kérni azzal a kikötéssel, hogy a félidők utolsó öt percében csak egyszer lehet.

Vetési Iván, a magyar szövetség (MKSZ) elnöke jelezte: amennyiben sikerül kijutni a londoni olimpiára, akkor összesen 20 millió forint jutalmat osztanak szét. A selejtezőn az OTP Bank lesz a válogatott támogatója.

"Egyértelműen az olimpiai részvételi jog kivívása a cél! Az utóbbi két nagy tornán elért eredmények azt mutatják, hogy a csapat a világelithez tartozik. A kijutás az elmúlt időszak munkájára tenné fel a koronát" – mondta Vetési, hozzátéve: a macedónok már a lelki hadviselést is megkezdték, egyik játékosuk olyan nyilatkozatot tett, miszerint ők az esélyesebbek, és remélik, hogy ezt a játékvezetők is respektálják majd.

"A megfelelő fórumon jelezzük, hogy az ilyen fajta nyomásgyakorlást elfogadhatatlannak tartjuk" – tette hozzá az MKSZ elnöke.

Zubai Szabolcs, a válogatott beállósa elmondta: nemcsak neki, hanem több társának is ez lesz karrierje eddigi legfontosabb tornája.

"A legfontosabb, hogy a macedónokat legyőzzük, ez adhat olyan lendületet, hogy sikerüljön kijutni az olimpiára. Már beszéltünk Ilyés Ferivel a műtéte után, és kérte, hogy ne csak érte, hanem az egész nemzetért küzdjünk. Azt ígértük neki, hogy így lesz!" – mondta Zubai.

Az m1 a torna minden magyar mérkőzését élőben közvetíti. Riskó Géza, az MTVA sportfőszerkesztője jelezte: a helyszíni kommentátor Gundel Takács Gábor lesz, akit többször a MR1-Kossuth Rádió adásába is bekapcsolnak. Hozzátette: nézettség szempontjából a kézilabda a labdarúgás és a Forma-1 mellett az első háromban van. A stúdióban Marosi László és Skaliczki László lesz a két szakértő.

A nemzetközi szövetség (IHF) a 2008-as pekingi játékok előtt vezette be az ilyen jellegű kvalifikációs tornát. A magyar női válogatott 2008 márciusában, Bukarestben selejtezett, a lengyelek és a japánok legyőzésével és a románok mögött végül másodikként jutott tovább, az olimpián pedig a negyedik lett.

A magyar férfi válogatott kerete:
kapusok:
Fazekas Nándor (MKB Veszprém), Mikler Roland (Pick Szeged)
jobbszélsők:
Gulyás Péter (MKB Veszprém), Harsányi Gergely (Tatabánya Carbonex)
jobbátlövők:
Ancsin Gábor (Pick Szeged), Krivokapic Milorad (Cimos Koper), Laluska Balázs (MKB Veszprém), Mocsai Tamás (SG Flensburg-Handewitt)
irányítók:
Császár Gábor (MKB Veszprém), Lékai Máté (Pick Szeged), Nagy Kornél (Dunkerque)
beállósok:
Schuch Timuzsin (MKB Veszprém), Szöllősi Szabolcs (Csurgó), Zubai Szabolcs (Pick Szeged)
balátlövők:
Katzirz Dávid (Csurgó), Perez Carlos (MKB Veszprém), Putics Barna (Gummersbach)
balszélsők:
Iváncsik Gergő (MKB Veszprém), Vadkerti Attila (Pick Szeged)
A göteborgi olimpiai selejtező programja:
péntek:
14:45 ó: MAGYARORSZÁG-Macedónia
17 ó: Svédország-Brazília
szombat:
13:45 ó: MAGYARORSZÁG-Brazília
16 ó: Macedónia-Svédország
vasárnap:
14:45 ó: Brazília-Macedónia
17 ó: MAGYARORSZÁG-Svédország

Az olimpiai selejtezőtorna első két helyezettje vehet részt a londoni játékokon.