Olimpia 2016

London: kiürültek a londoni üzletek az olimpia idején

""

Ezzel tehát végleg szertefoszlottak az olimpia közvetlen forgalom-élénkítő hatásáról szőtt remények, közölte a The Guardian brit napilap.

„A Brit Kiskereskedelmi Konzorcium (British Retail Consortium) adatai szerint London egyébként népszerű, bevásárló utcái az olimpiai idején szinte kongtak az ürességtől” – mondta Mészáros Tibor, a K&H Bank betéti és befektetési marketing főosztály igazgatója, a K&H olimpiai és paralimpiai kártyaprogram zsűritagja. „A gyenge teljesítményt ellensúlyozta némileg az ország más részein tapasztalható forgalom, ami elsősorban az olimpia eseményei elől vidékre menekülő londoni lakosoknak volt köszönhető, valamint az élelmiszerek és az italok fogyasztásában történt növekedés. Mindez azonban nem volt elegendő ahhoz, hogy teljes mértékben kompenzálja az egyéb kiskereskedelmi termékek gyenge forgalmát.”

„A kiskereskedelmi forgalom elemzése terén érdemes még megemlíteni, hogy – a nagy sporteseményekhez hűen – a nagyképernyős televíziók eladása jó eredményeket produkált az olimpiai játékok első hetében. Ugyanakkor a ruházati termékek forgalma kifejezetten alacsony volt augusztusban” – tette hozzá Mészáros Tibor.

A Brit Kiskereskedelmi Konzorcium adatai alapján az augusztus kiemelkedően gyenge hónap volt az online értékesítések tekintetében is. A hónap során elért 4,8%-os növekedés a legrosszabb eredmény 2008 októbere óta, amikor is elkezdték az online vásárlásra vonatkozó adatok gyűjtését. Az online vásárlások száma különösen az esti órákban csökkent le, amikor az emberek az olimpiai eseményeket követték nyomon a televízióban vagy online.

„A kiskereskedelmi forgalom hanyatlása, és a kiskereskedők panaszai ellenére az augusztus mégis kiemelt jelentőségű a brit gazdasági életben. A mutatószámok alapján ugyanis augusztusban lelassult a brit feldolgozóipar hanyatlása, ami felcsillantotta a reményt, hogy a szigetország talán még ebben az évben ki tud lábalni a recesszióból” – mondta Mészáros Tibor.

„Az olimpiai hatásaira visszatérve érdemes még megemlíteni a The Guardian megbízásából végzett kutatás eredményeit. Ezek alapján a britek 55%-a véli úgy, hogy megérte az olimpiai ráfordítás. Ezt egyrészt az brit olimpiai csapat kiváló olimpiai eredményeivel magyarázzák – amely az 1908-as olimpia óta nem ért el ilyen jó eredményeket – másrészt úgy vélik, hogy a kiemelkedő hazai eredmények és az olimpia eseményei jókedvre hangolták a recesszió nyomása alatt élő ország lakosságát. A felmérésben résztvevők mindössze 35%-a sokallta az olimpiai játékok megszervezésének költségeit, és felesleges pénzkidobásnak tartotta azt az amúgy is súlyos gazdasági helyzetben” – tette hozzá.

„Az olimpiai gazdasági hatásairól valószínűleg még sok elemzés és értékelés fog napvilágot látni a közeljövőben, de biztosat csak évek múltán tudunk majd mondani. Egyrészt azért, mert a sportjátékok szervezésének számos hosszútávon ható gazdasági vetülete van, másrészt pedig azért, mert a mostani változásokkal teli gazdasági helyzetben – sok más tényezőhöz hasonlóan – az olimpiai játékok gazdasági következményeit is nehéz megítélni” – zárta elemzését Mészáros Tibor.