Olimpia 2016

London 2012: A Global Times a Kínával és a kínaiakkal szembeni gyanakvásról

""

A tekintélyes brit magazin internetes oldalán augusztus elsején tett közzé cikket "Miért adnak okot a nagy olimpiai bravúrok gyanúra" címmel a 400 méteres vegyes úszásban világcsúcsot úszott Je Si-ven (Ye Shiwen) fényképével.

A szerző nyíltan felteszi a kérdést, doppingolhatott-e a kínai versenyző, s biztonsággal felmenthet-e a verseny utáni ellenőrzés a tiltott szerek használatának vádja alól. A Nature olyan szakembert idéz, aki azt állítja a versenyzők többsége az edzés, a felkészülés időszakában bukik meg, az olimpián már "tiszta".

Az írást, a lapot, illetve a cikk szerzőjét komoly támadások érték, leginkább kínai hozzászólók tömege tartotta tudományosan megalapozatlannak és szégyenletesnek a "gyanúsítást". Végül a szerkesztőség közleményben fejezte ki sajnálatát, amiért "azt a látszatot keltette, hogy támogatja a Je elleni vádat", s bocsánatot kért olvasóitól, valamint a sportolótól.

A Global Times fontosnak tartja megemlíteni, hogy kínai kutatók nagy számban fordultak nyílt levélben a folyóirat főszerkesztőjéhez és követelték a bocsánatkérést. Voltak olyanok is, akik a lap bojkottjára szólítottak fel arra az esetre, ha a Nature nem határolódik el a cikkben foglaltaktól. A kínai lap úgy tudja, hétfőre 1500 tiltakozó kínai kutató írta alá az online petíciót.

A kínai jegyzetíró úgy véli, a Nyugatot az zavarta meg, hogy egy kínai a hagyományosan nyugati sportolók által uralt terepen ért el kimagasló sikert. Nem túlzás azt állítani, hogy Kína szenved a legnagyobb mértékben az előítéletes gyanakvástól – véli a szerző, s példái sorába állítja a katonai szándékokat, az árucikkek minőségét és az ország energiapolitikáját. Szerinte arra kell számítani, hogy Kína erősödésével még több gyanú és még több kételkedés jellemzi majd az ország megítélését.