Letaszítja-e a trónról a Realt a Barca? – rajtol a La Liga, 1. rész
Hiába próbálkozik időről-időre egy-egy csapat megtörni a Barcelona és a Real Madrid dominanciáját, hosszú évek óta kis túlzással csak a bronzérem lehet a reális cél a többi nagycsapatnak is.
Sokatmondó adat, hogy az elmúlt tíz évben egyetlen egyszer, a 2003-04-es szezonban fordult elő, hogy nem a két sztárgárda egyike lett a bajnok (Valencia) és ezen kívül két idényben ízben sikerült legalább a második helyről letaszítani a nagyokat, mindkétszer a Barcelona volt a "szenvedő fél" a Real Sociedad és a Villarreal javára.
Érdemes először meghatározni azt is, mely gárdák számíthatnak idén nagycsapatnak a Barcelonán és a Real Madridon kívül. Tradíciói és neve alapján természetesen a Valenciát és az Atlético Madridot illik előre venni, rajtuk kívül pedig a Sevillát, a Málagát és az Athletic Bilbaót érdemes említeni.
Beharangozónkat kezdjük stílszerűen a bajnok Real Madriddal. Egy bizonyos, és a rajt előtt biztonsággal kijelenthető: a Barcelonának fel kell kötnie a gatyáját, amennyiben vissza akarja szerezni a bajnoki címet a madridi riválistól.
A blancók kerete gyakorlatilag nem változott idén, csak olyan játékosok távoztak, akik vagy perememberek voltak (Hamit Altintop), vagy már eddig is kölcsönben futballoztak (Fernando Gago, Sergio Canales).
José Mourinho csapata tavaly megmutatta, nem csak szép, de eredményes focira is képes, az idei bajnokságra pedig vélhetően még az eddiginél is jobban összecsiszolódott a keret, amely ráadásul még tovább erősödhet Luka Modric leigazolásával, így nem lenne meglepő, ha megvédené címét a királyi gárda.
A Real Madrid várható alapcsapata
Ezt szeretné megakadályozni minden bizonnyal a Barcelona, amelynél lezárult egy korszak Pep Guardiola távozásával, majd rögtön el is kezdődött egy, immár Tito Vilanova kezei alatt. A gránátvörös-kékek a spanyol foci egyik legnagyobb tehetségét szerződtették nyáron Jordi Alba személyében, a távozók oldalán pedig eddig csak Seydou Keita neve található meg.
Kijelenthető tehát, hogy a Barca kerete is egyben maradt, de a katalánok szurkolói bizonyára nem bánnák, ha a csapattal már lassan egy éve szóba hozott Neymar is befutna, bár erre igazság szerint vajmi kevés esély mutatkozik. További sarkalatos pont lehet a Barca számára, hogy mennyire tud Guardiola örökébe lépni Tito Vilanova.
Afelől ne legyen kétsége senkinek sem, hogy a szakember eléggé felkészült a feladatra, hiszen évekig volt a nyáron távozó sikeredző jobbkeze. A vezetőedzői poszt azonban más tészta, de néhány forduló alatt úgyis eldől, kibírja-e Vilanova a rá nehezedő nyomást.
A Barcelona várható alapcsapata
A két gigász mögötti erősorrendet nagyon nehéz felállítani. A Valencia és az Atlético Madrid nagyjából azonos játékerőt képvisel, ám ne feledjük el, a Matracosok soraiban találhatjuk meg a La Liga egyik legveszélyesebb gólvadászát Falcao személyében.
A Valencia várható alapcsapata
A Valencia ugyanakkor igyekezett okosan elkölteni a Jordi Albáért kapott busás összeget, ami sikerült is. Érkezett Fernando Gago és Sergio Canales a Realból, valamint a Deportivo La Coruna legnagyobb sztárja, Andrés Guardado.
Hozzájuk csatlakozott még a napokban a paraguayi Nelson Haedo Valdez is, aki szintén tapasztalt, jó futballista. Az Atlético nem erőltette meg magát az átigazolási piacon, a rutinos Emre Belözoglu az egyetlen valamire való érkező. A Matracosok csatárkettősükben bízhatnak nagyon, Falcao mellé ugyanis berobbant Adrián Lopez is, így joggal reménykedhetnek sok gólban és szép eredményben Madrid piros-fehér-kék felén.
Az Atlético Madrid várható alapcsapata
A fent említett kettőssel vívhat komoly harcot a tavaly óriási idényt produkáló Athletic Bilbao, már ha sikerült megtartania legnagyobb értékeit. Fernando Llorentét és Javi Martinezt a nyár folyamán szinte minden európai nagycsapattal összeboronálták már, ám a pletykák ellenére a mai napig mindketten a baszk gárdát erősítik, a vezetők pedig azon fáradoznak, hogy ez ne is változzon.
Mindemellett a támadószekció még erősödött is a tavalyihoz képest, hiszen négy év után visszatért Bilbaóba Aritz Aduriz, aki az utóbbi években rendre tíz gól körül, vagy a fölött termelt idényenként.
Az Athletic Bilbao várható alapcsapata
Érdemes még megemlíteni az "újgazdag" Málagát, amely a hírek szerint anyagi gondokkal küzd, bár ezt a klub vezetői hevesen cáfolják, ahol csak lehet.
A kék-fehéreknél ugyanakkor eddig csak távozókról lehet beszámolni, köztük a visszavonuló Ruud van Nistelrooy-jal és a csapat egyik legnagyobb értékével, Salomon Rondónnal. A keret azért így is masszív, de így első blikkre nehezen elképzelhető, hogy bele tud majd szólni az érmekért folytatott harcba.
A Málaga várható alapcsapata
Ugyanez igaz a Sevillára is, amely szintén jó kerettel vághat neki a rajtnak, de kérdés, mire lesz ez elég? A nyári szünetben olyan ismert nevek érkeztek, min Cicinho, Hedwiges Maduro vagy Diego Lopez, ráadásul ne felejtsük el, akik az eddigi húzóemberekkel, Jesús Navasszal, José Antonio Reyesszel vagy Piotr Trochowskival összecsiszolódva az európai kupaszereplést érő helyekért harcolhatnak.
A Sevilla várható alapcsapata