Kézilabda

Lesz-e bajnokavatás a kézi Eb-n? – felvezető

 
Mielőtt azonban rátérnénk az esélyek latolgatására, vessünk egy pillantást a pénteken történtekre! Az 5. helyet az a Románia szerezte meg, mely a Győri Audi ETO edzőjével, Ambros Martínnal hasonló út elején jár, mint a Kim Rasmussen vezette magyar. Tették ezt az 5. helyért folytatott Németország elleni mérkőzésen a góllövőlistát vezető Cristina Neagu nélkül.
 
Aztán az első elődöntőben két tempókézilabdát játszó csapat, Hollandia és Dánia közül a komplettebb holland csapat – a győri irányító – Cornelia Groot remeklésével 26-22-re győzött a két nappal korábban Romániát egy ki-ki meccsen búcsúztató dánok ellen. A második elődöntő az 53. percig egy elképesztő meglepetés volt kibontakozóban, ám ekkor a norvég kapuban az 59 %-os teljesítményt bemutató Silje Solberg lehúzta a rolót, döntőbe juttatva csapatát Franciaország ellen.
 
A pénteki nap eredményei
 
""
 
A pénteki nap álomcsapata
 
Silje Solberg (NOR) – Svenja Huber (GER), Nora Mörk (NOR), Cornelia Groot (NED), Stine Bodholt (DEN), Estevana Polman (NED), Maria Fisker (DEN)
 
A góllövőlista élmezőnye
 
1. Cristina Neagu (Románia) 46 gól
2. Stina Jörgensen (Dánia) és Nora Mörk (Norvégia) 41-41 gól
 
""
 
JÖHET AZ ÁLOMDÖNTŐ
 
A legutóbbi két női kézilabdás világesemény végjátékában egyaránt összefutott Norvégia és Hollandia, mind a 2015-ös világbajnokság fináléjában, mind a 2016-os riói olimpia bronzmérkőzésén fölényes norvég siker született, na de miért is ne változhatna meg pont most ez a tendencia? Nézzük meg posztonként, hogy mekkora esély van a bajnokavatásra!
 
Kapusok
Tess Wester, Jasmina Jankovic VS. Kari Aalvik Grimsbö, Silje Solberg
 
Nagyon nehéz! A hollandoknál a csodálatos Tess Wester szinte egyedül védte végig az Eb-t (Jankovic összesen 16 lövést kapott a hét meccsen), így nem kérdés, ki fog kezdeni a fináléban. 
A túloldalon ott van a világ legjobb kapusa, a győri Kari Grimsbö, aki védései után úgy tudja odatenni a labdát Camilla Herrem és Amanda Kurtovic elé, hogy azt még Tom Brady is megirigyelné. Ugyanakkor ott van Silje Solberg, aki az elődöntőben világklasszis teljesítményt nyújtott és a tornán a legjobb védési hatékonysággal rendelkezik (43 %).
 
Jobbszélsők
Debby Bont, Angela Malestein VS. Amanda Kurtovic, Malin Aune
 
Mivel Kurtovic a legtöbbet foglalkoztatott norvég ezen az Eb-n (hat meccsen összesen 14 percet nem volt a pályán), ezért ez még rosszul is elsülhet, főleg hogy Wester kifejezetten érzi a szélsőket. A túloldalon érkezett több gól erről az oldalról, így ezt a pontot a hollandok kapják.
 
""
 
Jobbátlövők
Laura van der Heijden, Sanne van Olphen VS. Nora Mörk, Stine Skogrand, Silje Waade
 
A legegyértelműbb norvég pont! Nora Mörk a világ legjobb játékosa jelenleg, és amennyiben hatnál többször veszi be az ellenfél kapuját vasárnap, akkor ezt egy gólkirálynői címmel teheti még egyértelműbbé.
 
Irányítók
Cornelia Groot, Maura Visser, Lynn Knippenborg VS. Stine Oftedal, Marta Tomac
 
A mérkőzés legfontosabb kérdései közül az egyik az lesz, hogy Groot vagy Oftedal tudja jobban ráerőltetni akaratát az ellenfél védelmére, illetve hogyan tudja kiszolgálni társait, valamint mennyi gólt tesznek be ők maguk is a közösbe! Groot a döntőig vezető úton 30-30 alkalommal talált be illetve szolgálta ki a többieket, míg Oftedal csak 18+27-szer, így ez a pont a narancsosoké.
 
""
 
Beállók
Yvette Broch, Dannick Snelder VS. Marit Malm Frafjord, Vilde Ingstad
 
Íme a legegyértelműbb holland pont! Mindkét holland beálló képes egyszerre két védőt is lekötni, valamint ők maguk is remek hármas védőnek számítanak, így habár Frafjord eddig csak három lövést hibázott ezen az Eb-n (22/25), mégis a „holland-magyar duó” kapja a pontot.
 
Balátlövők
Estevana Polman, Lois Abbingh, Jessy Kramer, Kelly Dulfer VS. Veronica Kristiansen, Emilie Hegh Arntzen, Kjerstin Boge Solas
 
A döntő – adott esetben – akár még Polman és Kristiansen esetleges gólpárbajáról is szólhat, a holland sztár a középdöntő végére találta meg igazi formáját, Kristiansen pedig inkább a csoportkörben brillírozott, azóta az előkészítésben jeleskedik többet, valamint feltűnt a színen egy bizonyos Emilie Arntzen is, aki miután a semmiből öt gólt termelt a magyar válogatott ellen, 3-3 alkalommal vette be a csehek és a franciák kapuját is, méghozzá igen fontos pillanatokban!
 
""
 
Balszélsők
Michelle Goos VS. Camilla Herrem, Sanna Solberg
 
Camilla Herrem a világ legjobb balszélsője jelenleg, szinte minden helyzetből képes betalálni, valamint úgy indul, ahogy csak a legnagyobbak tudnak. És mindez igaz Sanna Solbergre is, csak egy picit szerényebb mutatókkal… A hollandoknál ez lehet a gyenge pont, Goos egyedül van a szélen, és alig 55 %-kal értékesítette eddigi helyzeteit (11/20).
 
Összegzés
 
Mindent egybevetve megvan az esély a trónfosztásra, hiszen csak egy posztnyi, 4-3-as győzelmet aratott Norvégia ebben a kis játékunkban, ha ehhez hozzávesszük, hogy az előző világbajnokság fináléja előtt pontosan két világeseménnyel volt rutintalanabb ez a formálódó holland csapat, valamint hogy Helle Thomsen személyében megkapta az egyik legnagyobb stratégát, akkor bőven lehet félnivalója Thorir Helgeirsson csapatának.
 
Az utolsó nap programja
bronzmérkőzés
15:30 Dánia-Franciaország
 
DÖNTŐ
18:00 Hollandia-Norvégia
 
A képek forrása: EHF Euro, Facebook