Labdarúgás: magyar csapatokkal rajtolhat 2015-ben a Balkán-liga?
Darko Hudelist, a horvát Globus hetilap labdarúgó szakújságírója nem kevesebbet állít egy cikkében, mint azt, hogy szeptember 17-én és 18-án a montenegrói Budván egy titkos UEFA csúcstalálkozón született meg a döntés a 16 csapatos kelet-európai-balkáni szuperligáról. Szerbia, Horvátország, Bosznia-Hercegovina, Szlovénia, Macedónia, Montenegró, valamint Magyarország és Bulgária legjobb klubcsapatai alkotnák a 16 csapatból álló elitligát.
A volt Jugoszláviából származó, 30+ korosztály szurkolói mellett a fiatalabbak is átélhetnék a legendás örökrangadók hangulatát, a Nagy Négyes (belgrádi Crvena Zvezda és Partizan, a zágrábi Dinamo és a spliti Hajduk) csapatainak az összecsapását. Igaz, a rendészeknek is komoly kihívás egy ilyen meccs biztonságának megőrzése, mert egy Fradi-Újpest tejszínhabos leszbishow egy Dinamo-Zvezda meccshez képest.
A titkos megbeszélésen Hudelist szerint a legmagasabb szintű labdarúgó-funkcionáriusok képviselték az országokat. Horvátországot a kilencvenes évek csatársztára, a nemzeti szövetség nemrég megválasztott elnöke, Davor Šuker, míg Bosznia-Hercegovinát Ivica Osim, Montenegrót pedig Dejan Savićević. Ha a hír igaz, akkor 2015-től akár bajnoki mérkőzéseken is találkozhat a székesfehérvári Videoton és a szarajevói Željezničar.
Az UEFA emellett egy, az egész kontinens labdarúgóéletét érintő döntést is hozott: a 2016-os franciaországi EB-t követően, 2020-tól az Európa-Bajnokságot ugyanis már nem egy-egy állam, esetleg társállamok rendezik (mint például a legutóbbi lengyel-ukrán EB-t) hanem városok pályáznának, így a szegényebb országok is lehetőséget kaphatnának, illetve egyetlen országnak se jelentene a szervezés olyan nagy érvágást. Persze az új formátummal azért nem a csóringer, takarmányvároskák roncsderbi-grand prixévé változtatnák a világ harmadik legnézettebb sporteseményét, a labdarúgó EB-t, ugyanis a nevezés előfeltétele egy legalább 50 ezer férőhelyes, korszerű stadion. Platini 12 városos EB-ket szeretne, de arról, hogy EB-formátumváltás ügyében már megszületett volna a végleges döntés, az UEFA nem adott még ki hivatalos nyilatkozatot.
Platiniékat egyébként az ötlet bitorlásáért egy szerb labdarúgó-szakújságíró tervezi beperelni, aki a saját állítása szerint már évekkel ezelőtt kidolgozta a sokvárosos szisztémát, amit az UEFA-nak postára adott küldeménnyel is kész bizonyítani. Nem a pénzért perel, hanem, hogy ismerjék el, az ötlet az övé, és, hogy már a legelső sokvárosos EB-n Belgrád is ott lehessen a helyszínek között.