Magyar foci

Közös magyar-román fociliga a láthatáron

""

Maga a lépés nem számít újdonságnak. A kosárlabda-bajnokságokban már évekkel ezelőtt különböző ligákba vonultak az országok, mint az Adriai és a Balti. Ez sokkal jobb meccseket eredményez, így a klubok több támogatót tudnak bevonni, még akkor is, ha a kiszállási költségek kissé magasabbak.

A csapatoknak is sokkal jobb, mivel nem a megszokott ellenfelekkel kell megvívniuk. A labdarúgásban először az oroszok és az ukránok léphetik meg ezt. A világ egyik legnagyobb gázszolgáltató vállalata szorgalmazza a közösködést. A vállalat képviselői, valamint az orosz és az ukrán labdarúgó-szövetség elnökei a napokban felkeresik az európai fórumot. Kérésük az, hogy a két ország erős, jelentősebb pénzügyi forrással és játékoskerettel rendelkező klubjai közös pontvadászatba tömörüljenek.

Így a Zenit Szentpétervár, a Rubin Kazany, az Anzsi Mahacskala, a Dinamo Moszkva, a CSzKA Moszkva, a Lokomotiv, a Sahtior Donyeck, a Dinamo Kijev, a Metalist Harkiv és a Dnipro Dnyepropetrovszk vonulnának külön pontvadászatba. Ilyen nevek közötti mérkőzéseket ugyanis könnyebben eladhatnak a piacon.

Hasonló lépésre a franciák és a belgák is elszánták magukat. Az erősebb gárdák a holland bajnokságban folytatnák, amennyiben az UEFA rábólint. A román bajnokságban egyre több klub jelent csődöt. Így a ligaelnök, Dumirtu Dragomir is abban gondolkodik, hogy szövetkezzen a magyarokkal. A közös magyar-román ligában olyan csapatok küzdenének, mint a Steaua, a Dinamo, a Rapid, a Kolozsvári CFR, az FC Vaslui, az Astra Giurgiu, a Petrolul Ploiesti, a Pandurii Tg. Jiu, a Galaci Oţelul egyik részről, illetve a Ferencváros, az Újpest, a Győri ETI, az MTK, a Debrecen, a Budapest Honved, a Videoton, a Paksi SE és a Kecskeméti TE a másikról.

Ez sok mindenkinek tetszene is, de leginkább a közvetítési jogokat birtokló RDS-RCS-nek. A cég ugyanis 90 millió eurót fizetett ki a román pontvadászat közvetítési jogaiért. Kérése az volt, hogy a kevesebb találkozó érdekében 14 csapatra szűkítsék a romániai 1. Ligát, ebbe viszont a csapatok nem mentek bele, így a tévétársasági keze némileg meg van kötve. A közös magyar-román fociliga ezt már eleve megoldaná, mert az elképzelések szerint 14 csapattal rajtolna. A kivitelezésig azonban sok van még. Például át kellene gondolni, hogy egy Fradi–Steaua vagy egy Dinamo–Újpest találkozó milyen rendfenntartói pluszköltségeket jelentene.