Kosárlabda

Kosárlabda: nagy küzdelemben maradt le a bronzról a Szolnok

A bolognai Final Four zárónapján először a pénteki elődöntőben az orosz Ljubercitől 61-59-re kikapott Szolnok és a török Gaziantep találkozott, amely a másik ágon 66-55-re alulmaradt a házigazda Reggio Emiliával szemben.

Az otthoni szereplés összevetése szolnoki sikert jósolt, mivel a Tisza-partiak 8/1-es mérleggel vezetnek az NB I középszakaszában, a törökök viszont csak kilencedikek odahaza, így még nem biztosították a helyüket a rájátszásban.

A két éve Debrecenben negyedikként zárt Olaj tábora mit sem változott a pénteki létszámhoz képest, a mintegy háromszáz piros-fekete szurkoló ezúttal is félig megtöltötte a PallaDozza csarnok egyik karéját.

A fennmaradó szektorok ekkor még meglehetősen szellősek voltak, a házigazda Reggio Emilia hívei két napja is csak a második meccsre érkeztek meg, a török tábort pedig csak egy székekre terített molinó jelképezte.

A bronzcsata Radenko Pilcevic triplájával és 5-2-es magyar előnnyel indult, ám a nyitónegyed derekán már az ellenfél vezetett (10-11).

Az elődöntő után a Dragan Alekszics vezetőedző által kifogásolt labdaeladások továbbra is problémát jelentettek, tíz perc elteltével 17-18 állt a nagyórán.

A folytatásban a csapatkapitány Báder Márton center létére triplát dobott, aztán a törökök vezetőedzője, Jurij Zdovc kapott technikai hibát reklamálásért, majd a szlovén mester 26-22-nél időt kért.

Mindhiába, mert Báder egymás után kétszer is zsákolt, 33-23-nál pedig a magyar tábor vígan skandálhatta: "tíz, tíz!"

A félidőig 11 pontra is meglépett a Szolnok, de a nagyszünetben már csak 36-32 volt az állás. Az elődöntőben mindössze két pontig jutott Báder ekkorra már 12 pontnál tartott. A félidei statisztika szerint a Szolnok 72, a Gaziantep 50 százalékkal dobta a büntetőket, mezőnyből az ellenfél volt jobb (43/48 százalék), mint ahogy a csereemberek által hozzátett pontok szempontjából is (8/12).

Térfélcsere után Strahinja Milosevicsnek köszönhetően újfent nyolc ponttal elhúzott az Olaj, ám a túloldalon a horvát Dejan Borovnjak bedobta 14. pontját is, a 26. percben már 46-48-at mutatott az eredményjelző.

A magyarok 44-37 után szerzett három pontjára 17-tel válaszolt az ellenfél, így néhány perc alatt nagyot fordult a meccs: 47-54-nél már a Tisza-partiak futhattak az eredmény után.

A kijózanító harmadik negyedet követően 58-49-re vezetett a Gaziantep, amely ebben a szakaszban kétszer annyi pontot szórt, mint az Alekszics-legénység.

Az utolsó játékrészben Borovnjak négy személyi hibával átmenetileg a kispadra ült, ám az Olaj így sem tudott közelebb férkőzni riválisához. Lóránt Péter triplájával 1:17 perccel a vége előtt aztán ismét megcsillant a remény (63-66), aztán a válogatott erőcsatár négy másodpercnél kiegyenlített (68-68), Vojvoda dudaszós kosarát pedig – némi tanácskozás után – nem adták meg a bírók, jöhetett a hosszabbítás.

A ráadás két török triplával indult, majd Báder duplájára Ogut jóvoltából még három hármas érkezett, ezzel pedig eldőlt a csata, a Gaziantep 19-7-re nyerte a "túlórát".

A szolnokiak tehát megismételték két évvel ezelőtti eredményüket, amikor az Eurochellenge debreceni Final Fourjában ugyancsak negyedikek lettek.

KOSÁRLABDA
Eurochallenge, bronzmérkőzés:
Gaziantep (török)-Szolnoki Olaj 87-75 (18-17, 14-19, 26-13, 10-19, 19-7) – hosszabbítás után