Kopár Istvánnak nincs lehetetlen – Exkluzív VIDEÓ
Közel 9 hónapi folyamatos versenyzés után célba érkezett a 66 éves, szóló földkerülő vitorlázó, Kopár István.
A világ egyik legnehezebb – külső segítséget és korszerű technikai eszközöket kizáró – szóló vitorlásversenyén negyedikként futott be a magyar versenyző.
A Golden Globe Race az első szólóban és megállás nélkül végrehajtott földkerülő vitorlázásnak állított emléket. A 2018-as rajtvonalon ott volt Kopár István is, akinek Puffin nevű hajója végig kitartott a közel 60.000 kilométeres távon.
A verseny érdekessége, hogy a 2018-as Golden Globe Race indulói pont azokat a technikákat használhatták, amit Sir Robin-Knox Johnston 1968-ban.
Még GPS-t sem használhattak a versenyzők.
A végletekig lekorlátozott technikai lehetőségek szigorú betartásával tisztelegtek a versenyzők a klasszikus vitorlázás előtt. Itt valóban a hajó felkészítése és a vitorlázó felkészültsége volt a két legfontosabb tényező. Nem is ért célba mindenki, a 18 fős mezőnyből 12(!) versenyző kényszerült feladni.
Volt, akinek súlyosan megrongálódott a hajója, volt borulás, árboctörés és akadt, aki súlyos hátsérülést szenvedett a nyílt tengeren.
A mezőny kétharmada feladni kényszerült a versenyt.
Kopár István Puffin nevű hajójával 263 nap vitorlázás és rengeteg technikai probléma után március 21-én megérkezett a start és egyben cél helyszínére, Les Sables-d’Olonne-ba, a francia partokhoz.
Maga a táv teljesítése is kiemelkedő, hisz a mezőny jelentős része nem érkezett célba, de külön kiemelendő, hogy a magyar vitorlázó negyedikként futott be a mezőnyből.
Hogy elképzeljük milyen nehéz lehetett Kopár Istvánnak a szóló földkerülés a Golden Globe versenyén az alábbiakat érdemes figyelembe venni:
– A verseny teljes távja (csak becsülni lehet a cirkálás miatt): 30.000 tengeri mérföld, vagyis 55.560 km
– A versenyzők kizárólag 50 éves technikát használhattak
– Külső segítséget nem fogadhattak el
– Amennyiben valaki a hajó GPS-ét, vagy külső segítséget igénybe vett, -akár vészhelyzet miatt-, ki kellett állnia a versenyből
– Volt olyan 40 éves versenyző, aki kiállni kényszerült, Kopár István a befutó előtt nem sokkal töltötte be a 66. életévét.
– A szóló földkerülő vitorlázáson jellemzően néhány órás ciklusokban tudnak csak aludni a versenyzők, de van olyan is, hogy a kiterjedt vihar miatt, akár 72 órát vannak talpon a fedélzeten.
– A várható szeleket, az áramlást, az időjárást, a navigációt a mai fejlett technikával (GPS, műholdas telefonkapcsolat, meteorológiai szoftverek) viszonylag precízen ki lehet számolni a földkerülő vitorlázóknak. Nos, ebből a technikából semmi nem állt rendelkezésére a Golden Globe Race résztvevőinek. Még rádiózni is csak korlátozottan lehet a versenyzőknek.
– Csak 1988 előtt épített hajókkal lehetett nevezni.
A szakemberek szerint:
„Ez a modern kor legigazibb vitorlásversenye, ahol a vitorlázó valóban eggyé válik a természettel. Olyan verseny ez ahol 5 percenként kell, rendkívül összetett döntést hozni a kormányosoknak zéró technikai segítség mellett. A legtöbb döntésnek olyan súlya van, hogy akár napokat veszíthet a haladásból a vitorlázó, de viharos helyzetben pedig az élete is múlhat egy rossz döntésen. Ez a világ legnyersebb vitorlás versenye.”
Forrás és fotók: Goldengloberace.com
Videó:Golden Globe Race Official, X-Trame Video Studio