Magyar foci

Kilencven éves lenne minden idők legjobb magyar focistája

A honvedfc.hu oldalon megjelent írást változtatás nélkül közöljük.

 
1927. április elsején született Puskás Ferenc, mindannyiunk Öcsi bácsija, minden idők egyik legnagyszerűbb labdarúgója, világszerte a mai napig az egyik legismertebb magyar. Ez alkalomból a Budapest Honvéd FC – FTC rangadón megemlékezést tartunk, és az első 500 szurkolónk egy pólót kap ajándékba. Az akció kizárólag a megvásárolt jeggyel és bérlettel érkező szurkolóinkra érvényes, az ingyenes jegyekre és bérletekre nem. A rangadó előtt egy órával közösen koszorúzást tartunk a Bozsik Stadion bejáratánál található Puskás Ferenc emléktáblánál. Továbbá a mérkőzés félidejében emlékezünk meg klubunk legendájáról, George F. Hemingway, klubunk tulajdonosa tart majd ünnepi beszédet.  
 
Öcsi bácsi 85 alkalommal viselhette a magyar válogatott mezét, ezeken a találkozókon 84 gólt szerzett. A későbbiek során még négyszer spanyol válogatott is volt. Egész pályafutása során csak két klubcsapatban, a KAC-ban (majd jogutódjában, a Budapesti Honvédban) és a Real Madridban szerepelt. Kispesten 1943 és 1956 között 349 bajnoki mérkőzésen 358 gólt szerzett. A Real Madridban 1958 és 1967 között összesen 372 alkalommal lépett pályára, és 324 alkalommal volt eredményes.
 
Olimpiai bajnok, világbajnoki ezüstérmes, Európa Kupa győztes, Világkupa győztes, hatszoros spanyol és ötszörös magyar bajnok, mindkét országban négyszeres gólkirály. Háromszoros BEK győztes, kétszeres spanyol kupagyőztes. Az Aranycsapat kapitánya, a Nemzet Sportolója.
 
Edzőként legnagyobb sikerét Athénban érte el, ahol 1971-ben a BEK döntőig vezette a Panathinaikosz csapatát. 1993-ban négy mérkőzésen a magyar válogatott szövetségi kapitánya is volt.
 
84 gólja a magyar válogatott színeiben utolérhetetlennek tűnik, és a mai napig ő az egyetlen labdarúgó, aki BEK (vagy BL) döntőben (Real Madrid – Eintracht Frankfurt 7:3) négy gólt szerzett. Rajta kívül még azt sem mondhatta el senki magáról, hogy két BEK döntőn is legalább három gólt szerzett.
 
Nem véletlen, hogy imádott csapatában, a Budapest Honvédban már soha többé senki sem játszhat 10-es mezben, miután klubunk visszavonultatta ezt a mezszámot. Legismertebb gólját a Wembleyben szerezte, amikor a legendás 6:3-as mérkőzésen egy olyan visszahúzós cselt mutatott be Billy Wrighttal szemben, amely világszerte a mai napig a legtöbbször ismételt találat, és ami azóta is a legtöbb futballról szóló dokumentumfilmben szerepel. A FIFA 2009-ben Puskás Ferenc-díjat alapított, a rangos elismerést az adott évben a legszebb találatot jegyző labdarúgó kapja. Kuriózum, hogy a szövetség egyik díja egy korábbi játékosról lett elnevezve.
 
Az ismert okok miatt 1956-ot követően csak 1981-ben térhetett haza újra Magyarországra, ekkor a repülőtérről első útja a kispesti temetőbe, drága szülei sírjához vezetett. Ezt követően már rendszeresen hazalátogatott, ilyenkor mindig a Határ úton lévő (akkor még) Aero szállóban lakott, ahonnan szinte mindig a 42-es villamossal zötyögött ki az imádott stadionba. Sokszor lehettünk tanúi olyan párbeszédnek, amikor kisgyerekükkel vagy unokájukkal utazó középkorú és idősebb urak meghatottan mutattak rá a még mindig állandóan mosolygós, de már meglehetősen pocakos zsenire: „Látod ott azt a bácsit? Hidd el, soha többé nem születik olyan focista, mint amilyen ő volt!” 1991-ben aztán végleg Magyarországra költözött. Még ebben az évben Kispest díszpolgárává avatták.
 
Egy alkalommal így nyilatkozott:
 
„…Én imádtam a futballt! Imádtam a családomat és mindig a futballpályán jártam, engem több más nem érdekelt. Az én kabalám mindig a labda volt. Akkor éreztem magam biztosnak, amikor a labda nálam volt, vagy ha a labdába belerúghattam…”

Puskás, Ronaldo és Zidane egy ausztrál szemszögéből " NEMZETKÖZI FOCI › Futball hírek

James Cooper ausztrál festőművész kedvenc témája a foci.