Kijutott az Európa-bajnokságra a magyar válogatott
A magyar női asztalitenisz-válogatott negyedik mérkőzését is megnyerte a csapat Európa-bajnokság selejtezőjében, és így százszázalékos teljesítménnyel, csoportelsőként kvalifikálta magát a szeptemberi luxemburgi kontinenstornára.
Az együttes kedden Budaörsön a svédek ellen győzött 3-1-re. Ez volt a posztról több mint 11 év után távozó Téglás Péter szövetségi kapitány utolsó meccse a válogatott élén.
Eredmény, nők, J csoport:
Magyarország-Svédország 3-1
Póta Georgina-Matilda Ekholm 3-1 (6, -6, 4, 9)
Madarász Dóra-Li Fen 2-3 (5, 11, -7, -3, -6)
Pergel Szandra-Linda Bergström 3-2 (-8, -5, 8, 9, 10)
Póta-Christina Kallberg 3-0 (6, 10, 14)
Az első meccsen Póta azzal az Ekholmmal játszott, akivel a múlt héten, párosban remek győzelmeket aratott, és vasárnap ezüstérmet szerzett a budapesti World Tour-versenyen. Póta szinte végig kézben tartotta a mérkőzést, és többször is látványos megoldásokkal szórakoztatta közönséget.
Sikere után Madarász Dóra azzal a tudattal állt asztalhoz a 2013-as egyéni Európa-bajnok Li Fen ellen, hogy ha nyer legalább két játszmát, csapata már biztosan csoportelső. Madarász nem hagyta sokáig izgulni a társait és a publikumot, ugyanis már az első két szettet begyűjtötte – az elsőt könnyedén, a másodikat kiélezett csata után -, ezután azonban volt szekszárdi klubtársa átvette az irányítást, fordított, és ezzel a svédek kiegyenlítettek.
A harmadik párban Pergel Szandra, aki a budaörsi klub asztaliteniszezőjeként duplán hazai pályán játszott, a sírból hozta vissza a mérkőzést a világranglistán nála több mint ötven hellyel hátrébb rangsorolt Linda Bergström ellen. A rivális már 2-0-ra és a harmadik szettben 8-7-re vezetett, a magyar játékosnak innen sikerült fordítania.
Zárásként Póta három szettben jobbnak bizonyult Christina Kallbergnél, és ezzel el is dőlt a találkozó.
"Rosszabb esetben az első két meccs után 0-2-re is állhattunk volna, mert Póta Gina az utóbbi időben kétszer is kikapott Ekholmtól, úgyhogy nyugodtságot adott, hogy az első meccset neki sikerült megnyernie" – értékelt Téglás Péter. – "Aztán Madarász Dóri megnyerte az első két szettet, így gyakorlatilag el is dőlt a fontos kérdés. Azért jobb, hogy Pergel Szandi nem 0-2-nél játszotta a mérkőzését, amely nagyon izgalmasan alakult. Minden jó, ha a vége jó, kétszer is 3-1-re vertük a svédeket, ez mindenképpen jó eredmény."
A szakember, aki 2005 augusztusa óta volt a női válogatott kapitánya, hozzátette: eddig nem foglalkozott azzal, hogy ez a búcsúmeccse, mint mondta, majd mostantól foglalkozik ezzel a kérdéssel, valószínűleg már kedden este lesz egy kis ünnepség, február 1-jétől pedig Luxemburgban folytatja a pályafutását.
Az Eb-selejtezős csoportokban minden csapat egyszer otthon és egyszer idegenben játszik/játszott a másik kettővel. Az első körben a magyarok 3-0-ra nyertek a vendég Belgium ellen, aztán 3-1-re győztek Svédországban, majd 3-0-ra Belgiumban. A tíz csoportelső az úgynevezett bajnoki divízióban, a tíz csoportharmadik a második osztálynak számító challenge divízióban szerepelhet a szeptemberi luxemburgi Eb-n. A tíz csoportmásodikat öt párba sorsolják, és az öt oda-visszavágós párharc győztese a bajnoki divízióban, az öt vesztes pedig a challenge divízióban játszhat.
A J csoportban márciusban még rendeznek egy svéd-belga összecsapást, de ez a magyarok első helyét már nem befolyásolja.