Kézilabda

Kézilabda: revánsvággyal telve, Görbicz nélkül készülünk Montenegróra

""

A mieink közül Karl Erik Böhn szövetségi kapitány, valamint Vérten Orsolya és Kovacsics Anikó is a revans vágyával készülhetnek a délszlávok elleni mérkőzésre, hiszen májusban a Buducsnoszt Podgorica mindössze idegenben dobott több góllal hódította el a BL-trófeát a Győr elől. Az akkor szintén a vesztes együttesben szerepelt, csapatkapitány Görbicz Anita vírusos fertőzés miatt nem állhat a válogatott rendelkezésére.

Ugyanakkor nem árt megjegyezni, hogy már csak két veretlen együttes van az Európa-bajnokságon. A középdöntő I-es csoportjában az olimpiai bajnok, és a megszakítás nélküli ötödik Eb-elsőségéért harcoló Norvégia, valamint a középdöntő II-es csoportjában a magyar válogatott vasárnapi ellenfele, a londoni játékok döntőjében éppen a norvégoktól vereséget szenvedő montenegróiak.

Montenegró a csoportkörben az Eb-től győztes meccs nélkül búcsúzó Izlandot magabiztosan, tíz góllal győzte le az első fordulóban, majd a hasonló játékerőt képviselő orosz, illetve román válogatottat verte három-három góllal.

A mutatott játék alapján a montenegróiak jóval magabiztosabbnak tűnnek a folyamatosan javuló magyarokkal szemben, de mit mutat a statisztika?

""

Montenegró eddigi legeredményesebb játékosa az ötkarikás játékok gólkirálynője, Katarina Bulatovics. A jobbátlövő – Tomori Zsuzsához hasonlóan – három mérkőzésen 22 gólt szerzett. A Bulatovics mellett játszó győri szélső, Jovanka Radicsevics szintén élen jár a gólgyártásban, ráadásul 78 százalékos lövőteljesítményt nyújtva, mostanáig 14 gólt lőtt. Bár a játékos ezzel „csak” a harmadik a házi góllövőlistán, hiszen egyetlen góllal, de Milena Knezevics előtte jár.

A magyaroknál, a már említett Tomori Zsuzsa mellett, a 20 gólos Görbicz Anita emelkedik ki a válogatottból, aki a torna góllövőlistáján a horvát Zebic mögött a negyedik.

A lőtt gólokat tekintve nincs nagy különbség a két csapat összteljesítménye között, bár Magyarország valamivel előrébb jár, hiszen eddig 83-szor talált a kapuba, míg ellenfele csak 79-szer. A montenegróiak eddigi mérkőzéseiken 52 százalékkal értékesítették helyzeteiket, míg a magyarok valamivel jobb, 57 százalékos teljesítményt értek el. Ami a mezőnyből szerzett gólokat illeti, szintén nem jelentős a különbség. Magyarország eddig 68 (54%), Montenegró 73 (52%) gólt szerzett.

A gólpasszokat figyelembe véve Montenegró vezet 33-28-ra, a kiállításokat illetően viszont a magyarok a jobbak, mert Szucsánszkiék 14 percet, addig Bulatovicsék 22 percet játszottak emberhátrányban.

Az egyik legnagyobb különbség a két együttes között a sáncolt lövések számában van. Szekeresék 8, a montenegróiak viszont majdnem kétszer annyi, 15 lövést blokkoltak. A két Bulatovics és Knezevics a legjobb sáncolói Montenegrónak.

""

A két csapat között kapusteljesítményben is nagyobb különbség van. Vukcsevics és Barjaktarovics is hasonló teljesítményt nyújtott az első három meccsen. Az előbbi 39, utóbbi pedig 36 százalékkal védett, míg a folyamatosan javuló teljesítményt nyújtó Herr Orsolya, egyelőre még a 30 százalék alatt van, de nem szabad megfeledkezni a horvátok elleni gyenge kezdésről.

A statisztika alapján tehát egy nagyon nehéz és szoros meccs következik, egy fokozatosan javuló, meccsről meccsre jobban játszó magyar és egy, eddig kiválóan szereplő montenegrói válogatott között. Egy találkozó, amelynek győztese nagyot léphet előre a legjobbak közé vezető úton.

A magyar női válogatott az önálló Montenegró csapatával eddig mindössze kétszer találkozott, 2007 novemberében Dabason 37-26-ra, Kiskunfélegyházán 32-28-ra győztünk.

KÉZILABDA
Női Európa-bajnokság, II-es középdöntő csoport, 1. forduló
Magyarország – Montenegro 18.15
Újvidék, Szerbia. Vezeti: Opava, Valek