Kézilabda

Kézi Eb: hetedik helyen zártunk

A magyar női kézilabda-válogatott 31-29-re legyőzte Románia csapatát a franciaországi Európa-bajnokság középdöntőjének szerdai, utolsó fordulójában, Nancyban, ennek ellenére nem jutott tovább csoportjából. Kim Rasmussen együttese a csoportjában a negyedik, összességében a hetedik helyen fejezte be a kontinensviadalt.
 
A magyar játékosok a mérkőzés előtt tudták, hogy legalább 19 góllal kellene győzniük a biztos elődöntőbe jutáshoz, és legalább 11 találattal, hogy az ötödik helyért folytathassák szereplésüket.
 
Pikáns volt az edzők párharca is, hiszen a magyarok szövetségi kapitánya, Kim Rasmussen 2016-ban a román CSM Bucurestit vezette Bajnokok Ligája-győzelemig a Győri Audi ETO KC elleni döntőben, míg a románok szakvezetője, Ambros Martín négyszer nyert BL-t a győriek mestereként.
 
Románia sokkal reálisabb továbbjutási esélyekkel várta a rangadót, és ez eleinte látszott is a két csapat játékán, ugyanis jobban összpontosított, és sokkal pontosabb, gyorsabb volt az ellenfél, ennek köszönhetően négy góllal ellépett (9-5).
 
Rasmussen első időkérése után némileg csökkent a különbség, de a románok balátlövőjével, Cristina Neaguval szemben nem sikerült megfelelően védekezni, húsz perc alatt öt gólt lőtt.
 
Az Európa-bajnokság középdöntőjének utolsó mérkőzésésn a magyar női kézilabda-válogatott 31-28-re legyőzte Romániát.
 
 
A magyarok eleinte a két szélső, Lukács Viktória és Schatzl Nadine góljaival tartották magukat, majd a hajrában Kovács Anna és Kovacsics Anikó találataival egyenlítettek (17-17).
 
A második félidő elején vezetett először a magyar együttes, majd Kiss Éva sorozatban három ziccert védett, Ambros Martín pedig időt kért. A győri kapus a folytatásban is bravúrokat mutatott be, csapattársai pedig hat perc alatt 5-0-s sorozatot produkáltak (25-20). A románok rendezték a védekezésüket, egy 4-0-s szériával felzárkóztak, de az 52. percben súlyosnak tűnő térdsérülés miatt elveszítették Cristina Neagut, aki addig 12 lövésből kilenc gólt dobott.
 
A zsűri a videobírós visszajátszás megtekintését követően úgy döntött, hogy nem bünteti a szabálytalankodó Planéta Szimonettát.
 
Az ellenfél egyenlítése után Kiss Éva újabb védéseire alapozva megint el tudtak lépni a magyarok, és mivel az utolsó szűk három percben már nem született gól, a magyarok nagy küzdelemben, bravúros teljesítménnyel győzni tudtak.
 
A magyar kapusok közül Kiss Éva 31 lövésből 13-at védett, Bíró Blanka 13-ból kettőt.
 
A két válogatott 98. alkalommal találkozott egymással, a mérleg magyar szempontból kilenc döntetlen és 33 vereség mellett immár 56 győzelem.
 
A magyar együttes előbb 28-25-re kikapott az előző tornán ezüstérmes Hollandiától, majd Horvátországot 24-18-ra, Spanyolországot pedig 32-26-ra legyőzte, így a montbéliard-i C csoport második helyén végzett. A középdöntő II. csoportjában 38-25-re kikapott a címvédő Norvégiától, majd 26-25-re nyert Németország ellen, végső helyezése pedig a késő esti mérkőzések eredményétől függ.
 
Eredmény, középdöntő, 3. (utolsó) forduló, II. csoport:
Magyarország-Románia 31-29 (17-17)
Nancy, 1500 néző, v.: M. Bennani, S. Bennani (svédek)
 
lövések/gólok: 48/31, illetve 49/29
 
gólok hétméteresből: 5/3, illetve 7/3
 
kiállítások: 8, illetve 4 perc
 
Magyarország: Bíró – Lukács 5, Kovacsics 5, Planéta 1, Szabó L., Háfra 6, Schatzl 6, cserék: Kovács A. 4, Tóth G., Tóvizi 2, Kiss É., Lakatos 2, Pálos-Bognár, szövetségi kapitány: Kim Rasmussen
 
további eredmény:
I. csoport (Nantes):
Svédország-Oroszország 39-30 (13-9)
 
korábban:
Dánia-Montenegró 24-23 (15-11)
 
később:
Szerbia-Franciaország 21.00
 
II. csoport (Nancy):
korábban:
Norvégia-Spanyolország 33-26 (18-17)
később:
Hollandia-Németország 21.00
 
A csoportokból az első két helyezett jut az elődöntőbe, a harmadik pedig az ötödik helyért játszhat.
 

A kontinenstorna győztese kijut a 2020-as tokiói olimpiára, és a további két dobogóshoz hasonlóan kvalifikál a jövő decemberi, kumamotói világbajnokságra.