Magyar foci

Kétszer egyenlítettünk Svájc ellen, harmadszorra nem sikerült

Teljes telt ház előtt fogadta a Feröer elleni döntetlennel kezdő magyar válogatott a Groupama Arénában a világbajnoki selejtezősorozat első meccsén az Európa-bajnok portugálokat legyőző svájci csapatot.

Bernd Storck csapatában nem volt meglepetés, talán csak annyi, hogy a csapat kapitánya, Dzsudzsák Balázs ezúttal a jobboldalon szerepelt.

""

Fotó: Farkas Zsolt

A mienk kezdtek jobban, többet pattogott a labda a svájci térfélen, de beadásoknál és blokkolt lövéseknél többre nem futotta a magyar akciókból. A magyar csapat meglepően agresszív volt az első 10-15 percben, már az ellenfél térfelén letámadta a svájciakat.

Az első helyzetre az első félidő közepéig kellett várni, egy magyar szöglet után Szalai Ádám fejelt háttal kapu mellé.

A 27. percben jött el a meccs addigi legnagyobb helyzete, egy svájci szöglet után előbb Gulácsi Péter védett, majd Stieber mentett a gólvonalról. A folytatásban kicsit visszaálltak a csapatok, a svájciak egyáltalán nem erőltették a támadásokat. A félidő hajrájában még egy akciót tudtak kidolgozni, Xherdan Shaqiri labdaszerzése, cselei, majd beadása után Dzemaili fejelt a magyar kapu mellé.

A második játékrészben ugyanolyan jó volt az iram, mint az elsőben, és még a gólok is megjöttek. Az 51. percben először – és majdhogynem utoljára – villant meg Xherdan Shaqiri, a svájci válogatott legnagyobb sztárja, miután Lang Ádám hibáját kihasználva megiramodott, és egy az egyben vezethette a labdát Gulácsi Péterre, azonban a magyar kapus hárítani tudott, ám a labda pont az érkező Haris Seferovic elé került, aki megszerezte a vezetést Svájcnak.

Nem telt el két perc, és a magyar válogatott egyenlíteni tudott. Kleinheisler László lövése a kapufán csattant, ám ahogy a túloldalon, ezúttal is a támadó csapat csatárához pattant a játékszer, és Szalai Ádám közvetlen közelről kiegyenlített. Az egyenlítő gól után a mérkőzés még jobban beindult, a 67. percben Behrami keresztlabdáját Ricardo Rodríguez kapásból a hosszú alsóba pattintott.

A válasz azonban ezúttal sem maradt el, most egy picivel többet – négy percet – kellett ugyan rá várni, ám Szalai Ádám ezúttal is kiegyenlített. Dzsudzsák Balázs ívelte előre a megiramodó Stieber elé a labdát, a Kaiserslautern játékosa valahogy elérte és középre tett beadását Szalai fejelte Sommer kapujába. Szalai Ádám a 2010-es San Marino elleni 8-0 alkalmával szerzett egynél több gólt a nemzeti csapatban, az akkor mesterhármast szerző csatárt a 87. percben Nikoics Nemanja váltotta.

""

A svájciak a hajrában biztonsági cserékkel operáltak, ám ez is meghozta nekik az eredményt: a Mehmedi helyére beszálló Stocker – aki amúgy Dárdai Pál kezei alatt játszik a Herthában – egy többször is tovább csúsztatott Lichtsteiner-bedobás után közvetlen közelről belőtte a mindent eldöntő gólt, vagyis Svájc legyőzte Magyarországot, így az alpesi ország két győzelemmel vezeti a csoportot, a magyar válogatott eddig szerzett egy pontjával csak Andorrát tudja megelőzni!

Groupama Aréna, néző. Vezette: Björn Kuipers (holland)

MAGYARORSZÁG: Gulácsi – Fiola, Lang, Guzmics, Kádár – Nagy Á., Gera – Dzsudzsák, Kleinheisler (Németh K. 76.), Stieber – Szalai (Nikolics 87.)
Szövetségi kapitány: Bernd Storck

SVÁJC: Sommer – Lichtsteiner, Schär, Elvedi, R. Rodríguez – Dzemaili, Shaqiri (G. Fernandes 81.), Behrami – Embolo, Seferovic (Derdyok 72.), Mehmedi (Stocker 88.)
Szövetségi kapitány: Vladimir Petkovic

Gólszerzők: Szalai (53., 71.), ill. Seferovic (51.), R. Rodríguez (67.), Stocker (90.)

Sárga lap: Dzemaili (80.), Behrami (90+2.)