Kerek István: Modricnak a nemzetközi kupaporondon nagy szerepe lehet – interjú
A kétrészes beszélgetés első felében Szaúd-Arábia kerül terítékre, és a témakör: kell-e aggódnia az európai futballnak a Közel-Kelet térnyerése miatt?
Ekkora úr a pénz, vagy hirtelen Szaúd-Arábia lett a világ futballnagyhatalma, ami kihagyhatatlan izgalmakat kínál?
– Már korábban is lehetett törekvéseket tapasztalni a különböző közösségi médiafelületeken, hogy Szaúd-Arábia próbálja vonzóbbá tenni saját magát a külvilág felé, akár mint turisztikai célpont, akár mint sportnagyhatalom, megágyazva mindezzel annak, hogy a közeljövőben labdarúgó-világbajnokságot rendezhessen az ország. Az idáig vezető út első komolyabb mérföldköve egyértelműen a Premier League-ben szereplő Newcastle felvásárlása volt.
Hogy reagáltak erre az emberek?
– Ez a húzás akkoriban alaposan felkavarta az állóvizet, folyamatosan estek ki a csontvázak a szekrényből, konkrét esetekkel alátámasztva, hogy miért is nagyon visszás egy ilyen rezsimet a világ legerősebb és legnépszerűbb bajnoksága környékére engedni.
Mehrdad Ghodoussi, a Newcastle társtulajdonosa, akinek regnálása alatt máris bejutott a Bajnokok Ligájába az együttes. Fotó: Alex Dodd – CameraSport
Mi volt pontosan a problémájuk a szaúdiakkal a többieknek?
– Elég ellentmondásosnak tűnt a szituáció, hogy miközben a PL minden létező platformján igyekszik kiállni a különböző kisebbségek jogaiért, komoly befolyást enged a világ egyik legelnyomóbb rezsimének. Hogy mennyire sikerült csak a labdarúgáson keresztül valamelyest tisztára mosni az ország hírnevét az már egy másik kérdés, de a folyamat mindenesetre azt mutatja, hogy Szaúd-Arábia itt nem kíván megállni.
Meglehet nem követi mindenki ennyire aktívan az eseményeket, ezek szerint nem csak fociban szereztek maguknak befolyást?
– A Forma-1-ben már évek óta jelen vannak a szaúdiak az Aramco révén és már nagydíjat is rendeznek az országban, nemrégiben az amerikai PGA Tour és a szaúdi LIV Golf egyesülése szintén egy újabb jelentős állomása a szaúdiak világsport elitjébe történő beszivárgásának, a legfrissebb hírek szerint pedig hamarosan a kézilabdában is hasonló tendenciákat figyelhetünk meg, mint a labdarúgásban, miszerint a helyi klubokhoz világsztárokat próbálnak csalogatni a „pénz nem számít” jeligére.
Pillanatkép Szaúd-Arábiából, ahol teljes sebességgel zakatol az infrastruktúra fejlesztése. Fotó: Tóth Zsombor / Sport365
Kanyarodjunk át a nyári igazolásokra. Melyik futballista esetében érzed azt, hogy a váltása szinte teljes egészében indokolatlan volt?
– Sergej Milinkovic-Savic és Ruben Neves átigazolása azért is döbbenetes, mert az ő karrierjük még messze nem abban a fázisban jár, ahol már inkább a levezetés és az eközbeni masszív pénzkeresti lehetőség lebegne a játékos szeme előtt.
Tehát azt mondod, hogy mindkettejük esetében lett volna lehetőség más utat választani?
– Az elmúlt 3-4 évben nem volt olyan nyár, ahol ne a szerb lett volna az egyik legkeresettebb név a piacon, akit rendszeresen európai topcsapatokkal hoztak szóba, most mégis a szaúdi bajnokságban fog a BL helyett szerepelni úgy, miközben az előző idényben is kulcsszerepet játszott abban, hogy a Lazio a Napoli mögött a második helyen zárjon a Serie A-ban. Ruben Neves számára pedig a Wolves-ban nyújott remek teljesítményének köszönhetően épp most jöhetett volna el az újabb szintlépés ideje – ezt húzta keresztül a szaúdiak 47.1 millió fontos ajánlata a játékosért, amit az angolok el is fogadtak.
Kapitány, férj, családapa… és habár a Közel-Keleten nem ő lesz a vezér, irdatlanul sok pénzt kereshet – de vajon ez tette a legjobbat Ruben Neves karrierjének? Fotó: Getty Images / Malcolm Couzens
– Amikor bejelentették a világ legnagyobb csapatainak közreműködésével a Szuperligát, az UEFA kegyelmet nem ismerve lépett fel vasszigorral, most azonban mintha tétlenül néznék, ami történik – de tehet bármit az ellen gyakorlatban, hogy Cristiano Ronaldo jóslatának megfelelően néhány éven belül a világ egyik topbajnoksága legyen a szaúdi?
– Perspektíva és koncepció hiányában jelenleg a szaúdiak mást nem tudnak kínálni a legjobb játékosoknak, csakis pénzt. És amíg csak ezt tudják felmutatni, anélkül, hogy maga a bajnokság bármilyen szinten is értelmezhető és versenyképes lenne, addig ez a projekt sem lesz más, mint egy pénzzel alaposan felpumpált levezető liga. Így pedig az UEFÁ-nak sem kell tartania attól, hogy esetleg a csúcskategóriás klubfutball súlypontja áttevődne a Közel-Keletre.
– Lionel Messi és Luka Modric is nemet tudott mondani egy teherautónyi pénzre, és bár egyikük sem minimálbéren tengődik majd jövőre, adódik a kérdés: ha ők igen, a többiek, miért nem?
– Messi egy történelmi ajánlatot kapott az MLS-ben, ráadásul maga köré gyűjtheti egykori barátait is, hogy még jobb érzéssel játsszon a Tengerentúlon.
Lionel Messi számára a boldogság volt a legfontosabb, amerikai bemutatkozására még a legnagyobb forgatókönyvírók is csettintettek volna. Fotó: Getty Images/ Mike Ehrmann
Jordi Alba és Sergio Busquets már meg is érkezett Miamiba, télen Luis Suarez is csatlakozhat hozzájuk. Mi a helyzet a horvát aranylabdással?
– Modric az elmúlt három szezonban egyre kevesebb szerepet kap kezdőként a bajnokságban a generációváltáson áteső madridi középpályán, de a BL-ben még idén is elképzelhetetlen volt nélküle a Real Madrid és vélhetően még a nemzetközi kupaporondon nagy szerepe lehet szerződése utolsó évében is.
A közel-keleti kalandra igent mondó futballisták esetében milyen tendenciát figyelhetünk meg?
– A szaúdiakhoz igazoló játékosok jelentős része vagy szabadon igazolható vagy egyszerűen csak létszámfölöttivé vált az előző klubjában – így pedig azért könnyebben mond igent egy játékos, hiszen legalább játszik, ahelyett hogy a padon ülne.
Luka Modric élete a Real Madrid, ám jövőre már Karim Benzema nélkül kell boldogulniuk, aki nyáron az első világsztárként jelentkezett Szaúd-Arábiában játékra. Fotó: Getty Images / Clive Brunskill
Folytatjuk hamarosan a második résszel, ahol nem csak Szoboszlai Dominik átigazolását vesézzük ki és a vele szemben támasztott elvárásokat vizsgáljuk meg, hanem a világ egyik legjobb bajnokságának következő nagy sztárját is igyekszünk felfedezni azok közül, akikre most még nem vetül akkora reflektorfény.
Borítókép: Getty Images / Khalid Alhaj/MB Media