A férfi vízilabda-válogatottat megszakítás nélkül háromszor olimpiai győzelemre vezető szövetségi kapitányt magyar idő szerint szombatra virradóra ünnepélyes külsőségek között avatták az egyesült államokbeli International Swimming Hall of Fame tagjává.
A floridai Fort Lauderdale tengerpartján lévő panteonban négynapos rendezvénysorozaton találkozott a sportág krémje, és a program csúcspontja a 2011-es kitüntetettek tiszteletére rendezett péntek esti ceremónia volt, amelyen átadták a vizes sportágak kiválóságainak még tavaly novemberben odaítélt "halhatatlan" címet.
– Köszönöm aranyérmes játékosaimnak, segítőimnek, s a szurkolóinknak, hogy ekkora megtiszteltetésben részesülhettem – nyilatkozta a helyszínről a válogatott hivatalos honlapjának, a www.vlv.hu oldalnak Kemény Dénes, aki a hivatalos indoklás szerint azzal kerülhetett be a Hall of Fame-be, hogy 2000-ben, 2004-ben és 2008-ban is ötkarikás elsőséget szerzett a nemzeti együttessel.
Budapesten hétfő délben – közvetlenül hazaérkezése után – a szövetség, a magyar pólót támogató főszponzor, a Vodafone, továbbá a kormány és a Magyar Olimpiai Bizottság képviselői a sajtó jelenlétében köszöntik a Hírességek Csarnokának frissen beiktatott magyar tagját.
Sport365Lexikon – Névjegy Kemény Dénes (Budapest, 1954. június 14.) vízilabdázó, edző, háromszoros olimpiai bajnok szövetségi kapitány. 1972-től a Budapesti Spartacus, 1980-tól a Tatabányai Bányász, 1984-től az FTC (Ferencvárosi Torna Club), majd 1987-től az olaszországi Como vízilabdázója volt. 1973-ban Duisburgban tagja volt az ifjúsági Európa-bajnoki címet nyert magyar csapatnak. 1974-től 1986-ig összesen tizenhét alkalommal szerepelt a magyar felnőtt válogatottban. Az 1977. évi szófiai Universiadén a magyar csapattal ezüstérmet nyert. 1978-ban Budapesten állatorvos-doktori oklevelet, 1990-ben a Testnevelési Főiskola Továbbképző Intézetében vízilabda edzői, 1998-ban vízilabda mesteredzői oklevelet szerzett. Sporttevékenysége mellett 1986-ig Magyarországon, 1996-ig Olaszországban gyakorlati és kutató állatorvosként is tevékenykedett. Visszavonulása után a Como játékosedzője, majd 1997-től a magyar férfi vízilabda-válogatott szövetségi kapitánya lett. Azóta a sportág történetének legeredményesebb szövetségi kapitányává vált. 1999-ben, 2000-ben, 2004-ben és 2008-ban az év szövetségi kapitányává választották. 2000-ben a Sydney-i olimpiát követően a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjét vehette át /polgári tagozat/. 2003.augusztus 20-án a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje /polgári tagozat/, 2004-ben az athéni olimpia után a vízilabda válogatott címvédéséért a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje a csillaggal (polgári tagozat) kitüntetést kapta. 2006. december 9-én a Demján Sándor által alapított Prima Primissima díjban részesült. 2008. augusztus 29-én a pekingi olimpiát követően az immáron háromszoros olimpiai bajnok szövetségi kapitány a Parlament kupolatermében dr. Sólyom László köztársasági elnöktől, Gyurcsány Ferenc miniszterelnöktől és dr. Szili Katalintól az Országgyűlés elnökétől a Magyar Köztársasági Érdemrend nagykeresztjét (polgári tagozat) vehette át. 2008 novembere óta Budapest díszpolgára. A miskolci Egyetemvárosban épült Sportuszodát róla nevezték el. 2011 májusában az Úszó Hírességek Csarnokának tagjává avatják. |