Kameruni kézben a FIFA, az UEFA kiáll Platini mellett
A szavazást eredetileg a február 26-i, rendkívüli kongresszuson tartották volna, ám a szervezet etikai bizottsága csütörtökön 90 napra felfüggesztette tisztségéből Joseph Blattert, a FIFA elnökét, valamint Michel Platinit, az európai szövetség (UEFA) vezetőjét, FIFA-alelnököt.
A halasztásról a szervezet végrehajtó bizottsága dönthet, amelynek német tagja, Wolfgang Niersbach néhány órával a Blatterékat sújtó ítélet után a bizottság mihamarabbi összehívását kezdeményezte, s egyetértett vele Szalman bin Ebrahim al-Kalifa sejk FIFA-alelnök, az ázsiai szövetség vezetője is.
A FIFA egyik szóvivője pénteken azt közölte, hogy a tagok a jövő héten egyeztetnek a szövetség elnöki tisztségét ideiglenesen ellátó Issa Hayatouval, s akkor döntik el, hogy a végrehajtó bizottságnak szüksége van-e rendkívüli ülésre a soron következő, decemberi rendes ülése előtt. Az angol szövetég (FA) – egyeztetve az UEFA 54 tagszervezetével – a FIFA elnökválasztó közgyűléséről tárgyal, egyben arra kéri a nemzetközi szövetséget, hogy tartsanak rendkívüli tanácskozást az ügyben.
Blatter nem adja fel
Blatter ügyvédje útján már fellebbezett az etikai bizottság döntése ellen. Richard Cullen pénteken közölte, hogy a határozat ellen még aznap, csütörtökön fellebbezést nyújtottak be, amelyről a bermudai Larry Mussenden vezette fellebbviteli bizottságnak kell majd döntenie. Blatter ezzel együtt csütörtökön este elhagyta a FIFA zürichi központját.
Jogi képviselői korábban úgy fogalmaztak, hogy a svájci sportdiplomata "csalódott, amiért az etikai bizottság nem követte az etikai és fegyelmi szabályzatot, ugyanis mindkettő lehetőséget biztosít egy meghallgatásra". Emellett a fellebbezésben azt is nehezményezik – legalábbis a New York Times tudósítása szerint -, hogy Blatter csak akkor értesült a felfüggesztésről, amikor azt már nyilvánosságra hozták.
A csütörtöki döntés nyomán a rangidős alelnök, a 69 éves kameruni Issa Hayatou irányíthatja a világszövetséget, az UEFA azonban nem nevez ki átmeneti elnököt. Utóbbi szervezet végrehajtó bizottsága kiállt Michel Platini mellett, s közölte: minden szükséges lépést megtesz, hogy tisztázza a francia sportvezetőt.
Platini visszautasítja a vádakat
Csütörtök esti nyilatkozatában Platini visszautasított minden állítást, amelyet a vele kapcsolatos határozat tartalmaz és úgy fogalmazott: meglepően homályos indokokkal függesztették fel 90 napra. Bejelentette, hogy egyrészt fellebbezni fog a döntéssel szemben, mert folytatni kívánja a munkát az UEFA élén, másrészt "a megfelelő módon, a megfelelő időben" továbbra is harcba kíván szállni a FIFA elnöki posztjáért.
"Szeretném, ha mindenki tisztában lenne a jelenlegi lelkiállapotommal: több ez, mint az igazságtalanság érzése, vagy bosszúvágy. Mostantól egy mély érzés, a rendíthetetlen dac munkál bennem. Még elszántabb vagyok, mint valaha, hogy megvédjem magamat az illetékes igazságügyi szervek előtt" – szögezte le Platini.
Az ügy háttere:
A 79 éves Joseph Blatter FIFA-elnököt – aki 17 éve áll a FIFA élén – két hete a svájci szövetségi rendőrség korrupció gyanújával hallgatta ki, néhány nappal később pedig napvilágot látott a sajtóhír, miszerint a játékosként háromszoros aranylabdás Platinivel szemben is nyomoz a svájci államügyészség. A vizsgálat azzal összefüggésben indult, hogy Platini kétmillió svájci frankot kapott Blattertől 2011 februárjában. A FIFA-elnök utóbb értékének megfelelő kompenzációnak nevezte az összeget, amelyet – mint mondta – tanácsadóként kapott Platini. Az UEFA-elnök úgy kommentálta a kifizetést, hogy 1999 januárja és 2002 júniusa között elvégzett munkájáért kapta meg késedelmesen a neki járó pénzt, annak idején teljes munkaidős tevékenységet végzett a FIFA-nál, s eleve tisztában volt azzal, hogy a neki járó teljes összeget csak később kapja majd meg.