"Jönnek a csehszlovákok" : magyar-cseh focitörténelem
Június elsején Prágában a csehek, június 4-én a Puskás Ferenc Stadionban az írek ellen játszik felkészülési mérkőzést a magyar válogatott. Egervári Sándor huszonkét fős keretet állított össze a mérkőzés előtt, a csapat tagjai május 29-én, hétfőn találkoztak Telkiben.
A jelenlegi cseh válogatott legnagyobb sztárja kétségkívül a harminc éves hálóőr, Peter Čech. Az Angliában védő kapus nyolc idényt zárt a Chelsea-nél, összesen 362 hivatalos mérkőzésen védett. Nyolc menedzserrel dolgozott (beleértve a rövid időre beugró Ray Wilkinst), mindegyiknél ő volt az első számú kapus. Huzamosabb időre csak emlékezetes fejsérülése idején engedte csak át a posztját, akkor is csak három hónapot hagyott ki. Mindössze két idényben (2007–2008, 2010–2011)maradt csak trófea nélkül, ellenben akadt több olyan is, amelyben nem is egy serleget nyert a Kékekkel. Immár háromszoros angol bajnok, négyszeres FA-kupa-győztes, kétszeres Ligakupa-győztes, s a Bajnokok Ligája győztese. Az IFFHS 2005-ben megválasztotta a világ legjobb kapusának, 2005-ben és 2010-ben övé lett a Premier League aranykesztyűje. 2005-ben és 2007-ben az UEFA Európa legjobb kapusának választotta, 2005-ben, 2007-ben és 2008-ben a tavasszal a nemzetközi kupákban szereplő csapatok edzői választották meg a posztja legjobbjának. 2011-ben az Év játékosa lett a Chelsea-nél. Az elmúlt években két különböző fórumon is hatszor az Év játékosának választották Csehországban. |
A cseh, illetve a csehszlovák válogatott története igazán veretes. A prágai futballnak mély gyökerei vannak, az elmúlt század első évtizedében Közép-Európában Prágában játszották a legjobb focit. 1934-ben és 1962-ben világbajnoki ezüstérmet nyertek a csehszlovákok, akik 1976-ban Európa-bajnoki címet, 1996-ban kontinensbajnoki ezüstérmet nyertek. 1960-ban, 1980-ban és 2004-ben elődöntősök voltak az Eb-n, 1960-ban győztek a közép-európai válogatottak Európa Kupáján. 1980-ban olimpiai arany-, 1964-ben olimpiai ezüstérem került a dicsőséglistájukra.
A legelső magyar-cseh mérkőzést 1903. április ötödikén játszották, igaz, hogy a találkozót Budapest-Prága néven iktatták a jegyzőkönyvekbe, Gillemot Ferenc alakulata Borbás Gáspár és Minder Frigyes góljaival 2-1-re verte ellenfelét. Az évtizedek alatt a cseh válogatott különböző fedőneveken mérkőzött meg a mieinkkel, felléptek ellenünk mint Csehország, Bohémia és Morvaország, Csehszlovákia, és 2002-ben immár ismét Csehország néven. Az összesített mérleg nekünk kedvez, a 45 mérkőzésből 21-et a magyarok nyertek, 12 döntetlen, és 12 cseh győzelem mellett. A legnagyobb győzelmünket 1937-ben arattuk felettük, amikor 8-3-as magyar sikernek örvendezhettek az MTK-stadion nézői. Dr Sárosi György hét gólt vállalt a nyolcból, a korabeli tudósítások így írják le a mérkőzés záró jelenetét:
"A boldog nézők berohannak a pályára, Sárosihoz sietnek, ő azonban elhárítja magától az üdvözlőket, és odamegy Bauwenshoz, megköszönni a játékvezetést. Alig hogy ez megtörténik, a népszerű vörös Takács, a Hungária kondíciótrénere, a levegőbe emeli a mérkőzés hősét és a közönség sorfala között viszi ki a pályáról."
A legnagyobb különbségű cseh győzelem 1928-ban született meg, amikor a vendéglátók a prágai Sparta stadionjában 6-1-re intézték el a mieinket. Nekünk magyaroknak, különösképpen az 1969. december 3-án lejátszott mérkőzés emléke fájó: a Csehszlovákia elleni rájátszáson a VB-re kijutás volt a tét, a magyar válogatott történetének egyik legszomorúbb vereségét szenvedte el Marseille-ben, mivel ez az első alkalom volt, hogy nem jutott ki a csapat a legjobbak közé. Ennek a mérkőzésnek a tudósításából vált máig ismerté Szepesi György mondata: "Jönnek a csehszlovák, jönnek a csehszlovákok!".
A cseh csapat legutóbb 2-1-re verte felkészülési mérkőzésen Izraelt. Egervári Sándor a helyszínen nézte meg a mérkőzést, amelyen nemcsak következő ellenfelünkről, a cseh válogatottról, hanem augusztusi riválisunkról, az izraeliekről is gyűjtött információkat. Michal Bílek szövetségi kapitány némileg váratlanul mellőzte Tomáš Rosickyt, s a következő tizeneggyel kezdett: Drobný – Rajtoral, Sivok, Hubník, Pudil – Petržela, Hübschmann, Kolář, Jiráček, Pilař – Baroš.
A magyar keretben négy olyan labdarúgó kapott helyet, aki jelenleg még nem rendelkezik válogatottsággal, a debreceni Szakály Péter és Mészáros Norbert, valamint Megyeri Balázs, az Olimpiakosz és Gyurcsó Ádám, a Videoton játékosa. A keret tagja Kádár Tamás is, ő azonban csak az U21-es válogatott Törökország elleni Eb-selejtezője után csatlakozik a csapathoz.
A cseh válogatott kerete |
2012 |
Kapusok:
Petr Čech (Chelsea FC) válogatottság: 89/0 |
Védők:
Theodor Gebre Selassie (Slovan Liberec) 8/0 |
Középpályások:
Tomáš Hübschman (Sahtar Doneck) 41/0 |
Csatárok:
Milan Baroš (Galatasaray) 87/40 |
"Négy olyan játékost jelöltünk a keretbe, aki korábban még nem volt köztünk az A-válogatottban, de az elmúlt hónapokban kiemelkedő teljesítményt nyújtott klubcsapatában – mondta az mlsz.hu-nak Egervári Sándor. – A DVSC két meghatározó játékosának, Mészáros Norbertnek és Szakály Péternek a meghívása, azt gondolom, nem meglepetés, ők már a Bajnokok Ligájában is bizonyították, hogy nemzetközi szinten is megállják a helyüket, és Megyeri Balázs is kiérdemelte a meghívót, hiszen fantasztikusan jó idényt tudhat maga mögött. Gyurcsó Ádám személyében a keret tagja egy olyan fiatalember is, aki nagyon szép jövő előtt áll, és lehetőséget szerettünk volna biztosítani számára, hogy ne csupán a jövő játékosa lehessen, hanem már a jelené is. Képességei alapján komoly karrier előtt áll, meghívását nem nevezném megelőlegezett bizalomnak, idei teljesítményével kiérdemelte a kerettagságot. Beszélni kell a hiányzókról is, Gera Zoltán hosszú sérülése után érthető módon még nem tud csatlakozni hozzánk, Rudolf Gergely és Priskin Tamás pedig egyaránt izomsérüléssel bajlódik, velük megbeszéltük, hogy most még nem számítunk rájuk. Elek Ákos és Lázár Pál sajnos nagyon kevés szerepet kapott klubcsapatában, a formájuk alapján őket ezúttal nem tudtuk meghívni."