A magyar válogatott aranyérem nélkül zárt, egy második és két harmadik helyezéssel nyolcadikként végzett az éremtáblázaton. A dobogó második fokára állhatott fel a Boczkó Gábor, Imre Géza, Rédli András, Somfai Péter összeállítású párbajtőrcsapat, míg a harmadikra a tőröző Knapek Edina és a kardozó Szilágyi Áron.
– Nem vagyok túlságosan elégedett, én négy érmet vártam, akkor lettem volna boldog, ha ez összejön, de nem is égtünk le. Továbbra is él a remény, hogy három, vagy legalább két csapattal ott legyünk az olimpián – mondta Kamuti Jenő az MTI-érdeklődésére, hozzátéve, hogy ugyanakkor látható: csökkenőben van a klasszisok száma a magyar vívósporton belül.
Mint mondta, a csapatversenyekben csak úgy lehet eredményt elérni, ha egyszerre legalább ketten nyújtanak jó teljesítményt. Ez ezúttal csupán a férfi párbajtőrözőknél volt így – náluk példaértékűen fegyelmezetten vívott mindenki -, a többieknél nem.
Kamuti szerint férfi kardban és női párbajtőrben most egyemberes volt a válogatott a többi csapattag vívásában nem volt átütőerő, a női tőrözők esetében pedig hullámzott a teljesítmény.
– Annak kellene valahogy elejét venni, hogy egy mérkőzésen belül olyan nagy kilengések legyenek, hogy egyszer plusz hatot, másszor mínusz hatot vív valaki – vélekedett a szövetség szakmai alelnöke a női tőrözőkkel kapcsolatban, hozzátéve, hogy a négy közé kerülés mindenképpen előrelépés, csak éppen kár, hogy a bronzmérkőzésen a németeket nem sikerült legyőzni. Az olimpián még férfi tőrben rendeznek jövőre csapatversenyt, de ebben a szakágban a magyaroknak gyakorlatilag nincs esélyük a részvétel kiharcolására.
Női kardban és férfi párbajtőrben kizárólag egyéni küzdelmek lesznek Londonban, pedig utóbbiban a magyarok szinte biztos indulónak számítanának. Ebben a két szakágban így marad az egyéni kvótaszerzés, amire kardban az ezúttal ötödik Benkó Rékának, párbajtőrben pedig Boczkó Gábornak és Imre Gézának van a legnagyobb esélye, még azzal együtt is, hogy utóbbiak, az idei sikeres Világkupa-szereplések után most nem kerültek a legjobbak közé.
Értékelésében Kamuti Jenő kitért a két egyéni bronzérmesre is:
– Knapek Edina, aki szülés és műtét után némi hátránnyal indult, nagyon jól vívott egyéniben, csapatban viszont már nem tudta megismételni ezt a teljesítményét, Szilágyi Áron viszont mindkét napon kiválóan szerepelt. Nemzetközi vélekedés szerint is a jelenlegi mezőnyben ő vív a legjobban és a legszebben, ő a modern kardvívás megtestesítője.
A vívók számára április 1-jén kezdődött el az olimpiai kvalifikációs időszak, melynek során jövő év márciusának végéig lehet pontokat gyűjteni a kijelölt versenyeken. Ebben a menetelésben kiemelt hely jut az októberi, cataniai világbajnokságnak: aki ott jól szerepel, nagy lépést tesz előre London felé.
MTI