Nemzetközi labdarúgás

Itt vannak az új Ibrahimovicok – elemzés

Egy svéd újság, az Aftonbladet minden évben odaítéli a Guldbollent (Aranylabdát) a legjobb svéd játékosnak. A legutóbbi 12 alkalomból 11-szer ugyan az a futballista nyert, és a sikeres Manchester Unitedes kaland miatt valószínűleg folytatódni fog a sorminta. Egyedül Fredrick Ljungberg volt képes megakadályozni Zlatan Ibrahimovicot, hogy sorozatban 12 alkalommal legyen a legjobb. Akárhogy is, a svéd klasszis karrierje lassan le fog ágazni (még ha ennek halvány jele sincs, szerencsére), a szóbeszéd rögtön arról beszél, hogy ki tudja majd pótolni a valaha volt egyik legjobb svéd futballistát.

 

Az 1992-es hazai rendezésű Európa-bajnokságon (ahol az elődöntőig meneteltek) és a ’94-es világbajnokságon elért harmadik hely óta nem igazán ért el olyan eredményeket a válogatott, mint a ’90-es években. A svédeknek a védekezésre irányuló csapata volt, olyan játékosokkal, mint Thomas Ravelli (kapus), Roland Nilsson, Patrik Andersson, Joachim Björklund (érdekesség, hogy jelenleg a spanyol Valencia scoutjaként tevékenykedik) és Roger Ljung, de elől is olyan kiváló, technikás futballisták szerepeltek, mint Thomas Brolin (éttermet üzemeltet jelenleg, de a Word Series of Pokerben is feltűnt) és Martin Dahlin, aki jelenleg játékosügynökként ténykedik, és olyan mai futballisták életét egyengeti, mint Ola Toivonen vagy Jonas Olsson. Velük sikerült továbbjutni a ’94-es világbajnokság egyik halálcsoportjából, ahol olyan csapatok szerepeltek, mint Brazília, Oroszország, vagy éppen Kamerun.

 

Az első csoportmeccsen a brazilokkal ikszeltek (2-2), majd továbbjutva a csoportkörből Szaúd-Arábia és Románia kiütése után ismét összecsaptak Romárioékkal, de egy 80. percben szerzett találattal kiestek, pedig remekül szervezték meg a védekezésüket, de Romário a góljával a döntőbe lőtte a Selecaót. A bolgárok legyőzésével 3. lett a svéd válogatott, így valódi hősökként térhettek haza.

 

Azonban a ’94-es hősök óta nem jött össze a nagy áttörés, pedig remek játékosok alkották/alkotják a nemzeti csapatot. A Zlatan nevével fémjelzett gárdában olyan kimagasló játékosok szerepeltek, mint Freddie Ljungberg, Henrik Larsson, Kim Kallstrom, vagy éppen Andreas Isaksson. Azonban hiába játszottak mindannyian európai élcsapatokban, a siker valahogy nem jött össze.

 

Ez a csapat nagyon hasonlított arra az angol gárdára, ami hiába volt telis-tele klasszisokkal, a nyomás akkora volt rajtuk, hogy nem jött össze az elvárható siker, pedig a lehetőség adott volt. A 2002-es világbajnokság ideális lett volna annak a csapatnak, amelyben a fiatal Ibrahimovic mellett olyan játékosok voltak, mint Larsson. A csoportkört túl is élték, azonban a legjobb 16 között Szenegál búcsúztatta őket. Négy évvel később már Ibra is valódi klasszis lett, beérett, de az eredmények megint nem jöttek, hiszen a vb ugyanazon szakaszában ezúttal Németország parancsolt megálljt.

 

Az elvárások csak nőttek és nőttek, de a siker annál kevésbé jött. Az utolsó kettő vb-re ki se jutottak, az Eb-ken is mindkét alkalommal kiestek a csoportkörben. Az 1994-es sikerek pedig egyre csak távolodtak és távolodtak…

 

Brazíliában még a bíró is színészkedik – videó " NEMZETKÖZI FOCI › Futball hírek

A Flamengo – Vasco da Gama meccsen egy sárga lap után rohant Luis Fabiano a bírónak, a két mellkas valóban érintkezett, a kiállítás is jogos, de ennyire csak nem billent ki egyensúlyából a bíró.

A csapat egyre inkább Zlatan-centrikussá vált, de az öregebbek, mint Kallstrom, Isaksson vagy éppen Granqvist is hasonlóan meghatározóvá váltak. A szövetség pedig megelégelte a sikertelenségeket és elkezdett egyre inkább építeni az utánpótlásra. Ennek az volt az eredménye, hogy a 2009-es U21-es hazai rendezésű Európa-bajnokságon egészen az elődöntőkig meneteltek.

 

Azon a tornán több tehetséges fiatal is feltűnt, többek között Ola Toivonen és Marcus Berg is, aki a maga 7 góljával gólkirály is lett. A svédek balszerencséjére ezek a játékosok később nem tudtak megragadni a felnőtt válogatottban, és klubszinten sem remekeltek igazán. A 2011-es és ’13-as U21-es Eb-re ki se sikerült jutniuk, így úgy tűnt a ’94-es sikerek többet soha nem fognak megismétlődni.

 

A 2013-es U17-es világbajnokságon újra jöttek az eredmények, hiszen a harmadik helyet sikerült megszerezniük, pedig olyan mai ígéretek is szerepeltek azon a tornán, mint Franck Kessié, Alen Halilovic, vagy éppen Kelechi Iheanacho. 2015-ben az U21-es Eb-n már a győzelem is összejött, hiszen a döntőben a Bernardo Silvával felálló portugálokat sikerült tizenegyesekkel legyőzni. Azért is volt fontos ez a győzelem, hiszen ezen az eseményen már mai sztárok is feltűntek, gondoljunk csak Kevin Vollandra, Joao Mariora, John Guidettire, Jesse Lingardra, Dominico Berardira, vagy éppen Emre Canra. A győztes csapatból 6 játékos is ott volt a hétvégi Fehéroroszország elleni keretben (4-0-ra nyertek, a csoportjukban a második helyen állnak 3 ponttal lemaradva a franciák mögött – a szerk.), de a többiek is fiatalok, tehát látszik, hogy volt eredménye az utánpótlás nevelésnek.

 

Ezt jól mutatja az is, hogy mára számos 19-23 közötti fiatal svéd kap állandó lehetőséget klubcsapatában, annak ellenére, hogy még a kellő rutin hiányzik azért belőlük. Korábban ez probléma volt, de mára eljutottunk oda, hogy az európai topbajnokságok csapatai szívesen vesznek fiatalokat az Allsvenskanból, azaz a svéd élvonalból.

 

Az egyik legkeresettebb fiatal Victor Lindelöf, aki iránt nagyon hevesen érdeklődött a Manchester United. A fiatal középhátvéd fizikálisan rendkívül erős, jó felépítésű, mindemellett a labdával is remekül bánik. A gyorsasága nem a legjobb, de kompenzálja ezt a nagyon magas játékintelligenciája. Jasper Blomqvist, a korábbi Manchester United játékos szerint Lindelöfnek nagyon nagy esélye van arra, hogy elérje Rio Ferdinand szintjét. Lindelöf a svéd Vasterasból igazolt a Benficához, ahol hamar alapemberré vált. Ha így folytatja, nem sokáig marad a portugál fővárosban.

 

A 2015-ös U21-es keretbe csak Emil Krath sérülése miatt került be, de a csapat kulcsembere lett, mi sem bizonyítja ezt jobban, mint a döntőben értékesített tizenegyese, ami miatt (és a többi meccsen mutatott teljesítménye miatt is) a torna álomcsapatába bekerült.

 

A portugálok elleni győzelem másik kulcsfigurája a Celta Vigoban szereplő John Giudetti volt, aki korábban nem tudott berobbanni a Manchester Citybe, ahol 2011-ben kapott profi szerződést. Számos klubnak kölcsönadta az angol gárda, ám végül a Celtánál megragadta a lehetőséget, miután 2015-ben, ingyen került a spanyol gárdához. Azóta mind a válogatottban, mind klubcsapatában alapember lett, az U21-es Eb-n pedig fontos gólt szerzett az olaszok ellen a csoportkörben, majd a döntőben ő vállalta el az első tizenegyest.

 

A győztes csapat kapitánya Oscar Hiljemark volt, aki a felnőtteknél is alapember lett. A Genovában játszó középpályás rendkívül jól lát a pályán, okosan adogat, minden esélye megvan, hogy a Genovánál többre vigye. A válogatottnak korában is voltak hasonlóan technikás középpályásai, gondoljunk csak Kallstromre, Rasmus Elmre, vagy éppen Pontus Wernbloomra. Hiljemark Oscar Lewickivel együtt uralta középpályát az Európa-bajnokságon.

 

Hiljemark 2013-ban került a PSV-hez az IF Elfsborgtól, majd két év állandó játéklehetőség után 2015-ben Olaszországba, a Palermohoz került, jelenleg pedig a Genovát erősíti kölcsönben. Nagyon nagy szerepe volt az Elfsborg 2012-es bajnoki címében, ami elképesztő siker volt, hiszen előtte legutóbb 1961-ben tudtak bajnokok lenni. Akkoriban (mármint 2012-ben) mindössze 20 éves volt, de kulcsjátékos volt mind támadásban, mind védekezésben.

 

Lewicki, aki Hiljemark társa volt a középpályán szintén betört a felnőtt csapatba. A korábbi Bayern München-játékos csak az utánpótlásban kapott szerepet, így hazaigazolt a Malmöhöz, ahol alapember lett. Már a 2016-os Európa-bajnokságon is kapott lehetőséget, hiszen 2 meccsen játszott, ahol már látszott, hogy később alapember lesz. Sokan Stefan Schwarzhoz, a ’94-es csapat játékosához hasonlítják, aki a torna álomcsapatának is a tagja volt.

 

Ludwig Augustinsson is mély benyomást tett a svéd szurkolókra, hiszen az FC Coppenhagen támadó szellemű balbekkje nagyszerű szezont fut. A Bajnokok Ligájában 6 meccsen 3 gólpasszt szerzett, csapata pedig majdnem tovább tudott jutni a csoportkörből.

 

A keretben van még egy fiatal balbekk, méghozzá a Swanseaban szereplő Martin Olsson, aki nyáron elhagyja Angliát és Németországba, a Werder Bremen csapatába igazol.

 

Sam Larssonnak is remek szezonja van idén a Heerenveenben. 23 évesen már komoly benyomást tett, hiszen 21 meccsen 7 gól/9 gólpassz a mérlege. Amellett, hogy nagyon érzi a kaput remekül cselez, kiválóan passzol és mind a két szélen képes játszani.

 

Amikor a svéd válogatott jövőjéről beszélünk akkor nem lehet egyszerűen kihagyni az RB Leipzigben játszó 25 éves Emil Forsberget, aki 2014-ben és 2016-ban is a Bundesliga 2. legjobb játékosa volt. Idén valósággal remekel a Bundesligában, hiszen Thomas Müllerrel egyetemben 10 góllal vezeti a gólpassz listát.

 

A nagyszerű formája és a villámgyors beilleszkedése miatt rá számítanak legjobban a szurkolók, aki Ibrahimovic valódi helyettese lehet majd a későbbiekben, hiszen Forsberg is képes olyan dolgokra, mint a svéd szupersztár.

 

Az előbb felsorolt játékosoknál is vannak fiatalabbak, akik már a felnőtt csapat ajtaján kopogtatnak. Az idei nyári U21-es, lengyelországi Eb-n is számos tehetség fog feltűnni, akik közül kétség kívül a dortmundi Alexander Isak a legismertebb. A stockholmi születésű tinit sokan csak az új Ibrahimovicnak hívják, ami nem is csoda, hiszen az AIK-ban 24 meccsen 10 gólt szerzett. Isak 190 cm magas, technikailag nagyon erős, főleg egy 17 éveshez képest, mindemellett remek befejező csatár. Svédország legfiatalabb gólszerzője lett a maga 17 évével és 113 napjával Szlovákia ellen. Ő az Allsvenskan történetének legdrágább játékosa, tehát a léc nagyon magason van, már csak meg kell ugrani azt.

 

Isak mellett még számos nagyon tehetséges játékos volt abban a 2015-ös csapatban. Itt van például a Sunderlandban játszó Joel Asoro, aki csupán egy alkalommal játszott a Premier Leagueben, azonban a Sunderland és Svédország legfiatalabb játékosa, aki bemutatkozhatott a PL-ben. 17 éves kora ellenére nagyszerű teljesítményt nyújt az U21-esek között, ideje pedig még bőven van.

 

A jobb-bekk pozíció már évek óta gondot jelent a válogatottnak, amit nem igazán sikerült megoldani. A 20 éves Linus Wahlqvist lehet a megoldás, aki hatalmas szerepet játszott csapata, az IFK Norrköping 2015-ös meglepetést keltő bajnoki címében. A támadó szellemű „fullback” megállja a helyét hátul, de a támadások segítése a legfőbb erőssége. Annak ellenére, hogy még csak 20 esztendős, már 5 felnőtt válogatottsággal büszkélkedhet.

 

Filip Dagerstal csapattársa mind Norrköpingnél, mind a válogatottnál és csakúgy, mint Wahlqvist ő is egyre fontosabb szerepet tölt be. Dagerstal tud játszani a védelemben és a középpályán is egyaránt. A válogatottban a szlovákok ellen mutatkozott be és az idei nyári Eb kulcsfigurája lehet. Dagerstalnak és Wahlqvistnek szerencséje van, hiszen a nyári Eb után a korábbi Norrköping edző Janne Andersson lett a válogatott szövetségi kapitánya, így a két fiatal várhatóan sok játéklehetőséget és türelmet fog kapni.

 

A tehetséges generáció adott, úgy néz ki a szövetségi kapitány is bízik a fiataljaiban. Senki nem várja el azt, hogy az 1994-es sikerek megismétlődjenek, de ez a csapat sokkal többre is viheti, mint az előző generáció, akik szintén nagyon ígéretesek voltak.

 

(A cikk az thesefootballtimes.com ’’The new generation of Swedish stars providing hope for the future” című írásnak a magyar fordítása, Nagy László készítette)