Hová tűnt Szalah formája? A Liverpool sztárja mélyponton
Mohamed Szalah az új szezont szokatlanul gyenge formában kezdte: hét Premier League-meccsen mindössze két gólt szerzett, és az első forduló óta nem talált be akcióból.
Ez a visszaesés különösen meglepő annak fényében, hogy Szalah a 2024–25-ös idényben 57 gólban vállalt szerepet (34 gól, 23 gólpassz), és mégis csak negyedik lett az Aranylabda-szavazáson.
Arne Slot együttese a szezon elején még győzelmeket aratott, ám az elmúlt hetekben megtorpant, és rövid idő alatt zsinórban három vereséget is elszenvedett, miközben Szalah sem tudta hozni korábban megszokott formáját. A Chelsea elleni meccsen két nagy helyzetet is kihagyott, ami jól mutatta, hogy elvesztette korábbi magabiztosságát.
Statisztikai visszaesés minden fronton
Az Opta elemző cikkéből kiderül, hogy már a számok is alátámasztják az egyiptomi problémáját. Szalah korábban átlagosan 48,6-szor ért labdához 90 percenként, idén ez 42,6-ra csökkent. A tizenhatoson belüli érintéseinek száma 9,6-ról 5,5-re esett vissza – ez messze a legkevesebb, mióta Liverpool játékosa. A cselezési mutatói szintén drámaian estek: eddig csak az esetek 9 százalékában járt sikerrel, míg tavaly 42 százalékban verte meg ellenfelét.
A lövések száma is történelmi mélyponton van. Míg tavaly 3,4 lövés jutott átlagosan egy meccsre, idén mindössze 2,0. Az xG (várható gól) értéke is a felére esett: 0,63-ról 0,32-re. Utoljára ilyen alacsony számokat még az AS Roma játékosaként produkált évekkel ezelőtt.
Mohamed Salah is a phenomenon, but his numbers have been down this season for Liverpool.
It’s still early days in 2025-26, but there is plenty of data to look at to try and get to the bottom of Salah’s dip in form, so I’ve given it a good peruse.#LFChttps://t.co/y6up4ZOpbm
— David Segar (@DavidSegar_) October 7, 2025
Alexander-Arnold hiánya érződik a legjobban
A Liverpool egyik legnagyobb fegyvere az elmúlt években Szalah és Trent Alexander-Arnold kapcsolata volt. A jobbhátvéd rendszeresen szolgálta ki az egyiptomit mélységi, védelmi vonalat áttörő passzokkal. Csak tavaly 147 ilyen labdát adott Szalahnak, toronymagasan a legtöbbet a Premier League-ben.
Alexander-Arnold nyári távozása a Real Madridhoz óriási űrt hagyott maga után, és bár Florian Wirtz és Szoboszlai Dominik is próbálja pótolni a kreativitást, egyikük sem tudja ugyanolyan hatékonysággal kiszolgálni Szalaht.
Jelenleg Szoboszlai a legaktívabb összekötő a támadásokban, de az ő passzai is többnyire a középpályáról érkeznek, nem a jobbszélről, ahol Szalah a legveszélyesebb.
Szerkezeti gondok és új szerepkör
Slot rendszerében Szalah több labdát kap a szélen, de ritkábban a tizenhatoson belül, ami kiszámíthatóbbá teszi a játékát. A védők szorosabban őrzik, kevesebb területe van, és kevesebb lehetősége, hogy egy az egyben megverje az ellenfelet. A Liverpool támadójátéka ugyan továbbra is sok progresszív passzra épül, de ezek már nem elsődlegesen az egyiptomi klasszist célozzák, hanem inkább Wirtzre vagy Isakra épülnek.
Mentális és érzelmi tényezők
A Liverpool sztárja számára a nyár különösen nehéz volt: jó barátja és csapattársa, Diogo Jota tragikus halála mélyen megrázta. A Bournemouth elleni nyitómeccsen eleredő könnyei is mutatták, hogy milyen érzelmi terhet visel. Ez a gyász, a formahanyatlás és a csapat átmeneti megingása együttesen hathat ki a teljesítményére.
Mohamed Salah has six goal involvements in 10 games for Liverpool this season, which would be fine for most, but for a player of his ability, that’s considered underperforming.
Across his last 24 games in all competitions, Salah has just four non-penalty goals.#LFC pic.twitter.com/DA4Uqi9b7J
— Opta Analyst (@OptaAnalyst) October 7, 2025
Van kiút – csak idő kell
Mindezek ellenére Szalah már többször bizonyította, hogy képes visszatérni a csúcsra. 2023 végén is formán kívül volt, majd a következő szezonban 29 góllal vezette bajnoki címhez a Liverpoolt. Most is csak idő kérdése, mikor találja meg újra önmagát – és mikor találja meg Slot, hogyan építheti vissza a játékát a csapat szívévé.
Ha a Liverpool újra képes lesz Szalaht a megfelelő helyzetekbe hozni, akkor a gólok is visszatérnek. Hiszen nem véletlenül nevezik őt „az egyiptomi királynak”.