Egyéb sportok

Hova tűnt hazánk első női Európa-bajnok műkorcsolyázója? – Képgaléria

Műkorcsolyában az a szokás, hogy csak egy-egy olimpián lépnek jégre a legjobbak, utána a profik közé állnak az Egyesült Államokban. Ehhez képest a 2004-ben Európa-bajnok Sebestyén Júlia négy olimpián vett részt, és ezzel sporttörténelmet írt, ugyanis az egyéniben induló nők közül csak a sportág legnagyobb legendájának, Sonja Henie-nek sikerült ugyanez. A magyar hölgy először 1998-ban Naganoban szerepelt a téli olimpiai játékokon, négy évvel később Salt Lake Cityben a rövidprogram után a 6. helyen állt, végül 8. lett. Pályafutása legnagyobb sikerét 2004-ben a budapesti Európa-bajnokságon érte el, ahol aranyérmet szerzett. Két év elteltével Torinóban a téli játékokon azonban hullámvölgyben volt, csupán 18.-ként zárta a versenyt. Csalódottan nyilatkozott arról, hogy a pontozásos sportágaknál a bírók döntése olykor hagy némi kívánnivalót maga után, és edzőt is váltott a kudarcot követően, visszatért korábbi tréneréhez. A 2010-es vancouveri olimpia után a Torinóban rendezett vb-n még részt vett, majd bejelentette visszavonulását. Az biztos tehát, hogy 2014-ben nem lesz olimpikon, de a korcsolyázással nem szeretne szakítani, annak ellenére, hogy pár éve még kritikusan beszélt az ítészekről, az első lépéseit sportdiplomáciai területen, pontozóbíróként fogja megtenni.
  
– Tervem volt mindig is, hogy a technikai specialista tanfolyamot egyszer elvégzem, és a palánk másik oldaláról én értékelem a versenyzőket, ezért elkezdtem hazai nemzetközi versenyeken gyakorolni, hogy ha eltelik a bizonyos idő az aktív pályafutásom után, akkor elvégezhessem ezt a tanfolyamot Frankfurtban. – nyilatkozta Sebestyén az mtv „Ma reggel” című műsorában.
A tavalyi téli olimpia után arról beszélt Európa-bajnok műkorcsolyázónőnk, hogy miután felhagy a versenyzéssel, pontozóbíróként, illetve edzőként szeretne tevékenykedni. Az utóbbi is megvalósult, ugyanis ősz óta a Debreceni Sportiskola és Jégkarc versenyzőit segíti hetente két-három alkalommal.
 
– Nem hagytam fel teljesen a műkorcsolyával, mert különböző gálákon még szerepeltem, és ahhoz, hogy ezeken megfelelő teljesítményt tudjak nyújtani, edzenem kell. Tokióban rendeztek egy csapatversenyt, ahol Amerika, Európa és Japán versenyzett egymással. Én az európai csapatot képviseletem többek között Pljuscsenkóval, illetve Sarah Meierrel és Michal Brezinaval. Először egy versenykűrt kellett bemutatni, ami érdekes és egyben kihívás volt számomra, hiszen három hét alatt kellett erre felkészülnöm. A verseny végén volt egy nagy gála és ott 16 ezer ember előtt léptünk jégre. Augusztusban Olaszországban egy két hetes gálasorozaton vettem részt, decemberben Kassán a Nemzeti Jégszínház vendégszereplőjeként léptem fel, szóval szerencsére voltak eddig fellépési lehetőségeim – mesélt Juli a tavaly márciusi visszavonulása óta eltelt időszakról.
 
A versenysporttal ugyan felhagyott Sebestyén Júlia, azonban a tanulással 30. életévéhez közeledve sem tudott szakítani , majdhogynem számolatlanul szerzi a diplomákat.
A negyedik diplomámat fogom remélhetőleg idén megszerezni, ez az Óbudai Egyetemen Mester képzés keretein belül egy közgazdász diploma. Van mellette egy műkorcsolya szakedzői, egy középfokú sportmenedzser-sportszervező, illetve az egykori Műszaki Főiskolán (ma Óbudai Egyetem) minőségirányítási szak, mint műszaki menedzser. Amikor leérettségiztem, mindenképpen tovább szerettem volna tanulni, hiszen mindig is mondtam, hogy a jég az csúszik, egy sérülés bármikor közbejöhet, nem szerettem volna ott állni, hogy akkor most hogyan tovább? Mint reálbeállítottságú ember, ezt a műszaki menedzser szakot választottam, és ott élsportolói tanrend szerint tanulhattam, közben indult a TF-en a szakedzői szak.
 
Arra a kérdésre, hogy a következő években lehet-e olyan versenyzőnk, aki olyan szintre eljut mint ő,  vagy akár még jobban szerepel nemzetközi versenyeken, nagyon diplomatikus választ adott a 4 olimpiát megjárt egykori élsportoló.
Mindenre megvan az esély, hiszen ha megnézem, hogy én mien körülmények között kezdtem el korcsolyázni, egy nyitott jégpályán…És hova eljutottam. Vannak tehetséges gyerekek, akik remélem megfelelő támogatással előbb-utóbb ugyanilyen szintre eljutnak és egy-egy Eb során izgulhatunk, hogy érmesek lesznek-e. A tehetség mellett a legfontosabb az akarat, a kitartás, a szorgalom. Ehhez hozzájön a megfelelő háttér, hogy milyen körülmények között dolgozhatnak, milyen egyéb támogatást kapnak, akár orvosi, felszerelés, pszichológia…
 
L.B.
(Fotó: Action Images)