Honnan kapták a Real Madrid és Barcelona szurkolói a becenevüket?
A Real Madrid és az FC Barcelona szurkolói létfontosságúak a csapataik számára és fontos szerepet játszanak saját csapatuk sikereiben.
Az El Clásico egy olyan mérkőzés, amely nagy elvárásokat támaszt. Nem csak Spanyolországban de világszerte emberek milliói követik figyelemmel, hogy mi történik a Real Madrid és a Barcelona összecsapása során. Mindkét klub az összes fontosabb kupaért harcban van, mind a Spanyolországban, mind Európában. Ez gyakorlatilag mindkét klub megalakulása óta így van.
Mindkét csapat szurkolói tisztában vannak azzal, hogy mi a tétje az általuk támogatott csapatoknak. Érdemes szem előtt tartani pár érdekes, ami a szurkolók beceneveit illeti. Hiszen a madridi szurkolókat "vikingek"-nek, a katalánokat pedig "culés"-nek vagy "culers"-nek nevezik.
A „culérs”, amit „szurkolónak” fordítunk általában, de az igazi jelentése „fenék”. A kifejezés onnan ered, hogy a Barcelona legelső stadionjában a szurkolók úgy ültek a lelátón, hogy az utcán elhaladó emberek csak a rengeteg hátsót látták egymás mellett. Ők voltak a culék. Így innen ered a becenevük.
A The Times’ adta a "vikingek" becenevet a madridi szurkolók számára.
A ‘Vikings’ a Real Madrid szurkolók egyik legnépszerűbb elnevezése. Sokan ismerik a nevet, de csak kevesen tudják az eredetét, amely az idők során jelentősen elterjedt. Ahhoz, hogy megértsük egészen az 1960-as évekig kell visszamennünk, méghozzá egy bizonyos újságig, a ‘The Times’-hoz.
Ez a lap 1960-ban egy bizonyos mondattal utalt a fehér csapatra. "A Real úgy járja be Európát, ahogy egykor a vikingek járták, és mindent elpusztít, ami az útjába kerül" – hangzott az említett kifejezés. A spanyol fordítás pedig így hangzik: "A Real Madrid úgy vándorol Európán keresztül, mint ahogy egykor a vikingek tették, mindent elpusztítva, ami az útjába kerül".
Az észak-európai játékosok szerződtetése, egy másik lehetséges indok erre a bizonyos elnevezésre.
Nem a fenti The Times által említett az egyetlen elmélet, amely a Real Madridot a "vikingek" becenévvel hozza összefüggésbe. Ehhez egy kicsit messzebbre kell visszamenni az időben. Az 1970-es években történt. Akkoriban a spanyol fővárosi klub olyan játékosokat kezdett el szerződtetni, mint Netzer, Breitner, Stielike vagy Jensen, ezek a játékosok pedig bizonyos hasonlóságot mutattak az öreg kontinens északi részéből származó, és ezen a néven ismert néppel a vikingekkel.
A Barcelona esetében a becenév születése teljesen egyértelmű. Vissza kell mennünk abba az időbe, amikor a „kékmezesek” még a régi Carrer de l’Industria stadionban játszották a hazai mérkőzéseiket, mielőtt a Les Cortsba költöztek volna 1922 és 1957 között. A várakozás olyan nagy volt minden alkalommal, amikor a Barca játszott, hogy a stadionban nem volt elég hely az összes szurkoló befogadására.
Emiatt gyakori volt, hogy sok szurkoló a pályát körülvevő falakon ült. Kívülről a járókelők pedig pont a szurkolók fenekét láthatták, ezért váltak "culers", azaz a "cul"-t (feneket) mutogató szurkolók néven ismertté. A kiejtés culés, ez az elnevezés pedig a mai napig fennmaradt.
Borítókép: Matthew Ashton – AMA/Getty Images