Hollandia romokban: "már nincs elég minőségi játékosunk"

""

A 32 éves, világbajnoki ezüst- és bronzérmes csatár – még félszázadik gólja előtt – fejelt saját kapujába, így lett 0-3 a csehek javára. Később javított, ezzel módosult 2-3-ra az állás, és ha a játékvezető megadja a büntetőt a vele szemben elkövetett szabálytalanságért, egyenlíthetett volna a vendéglátó együttes.

A németalföldiek nemzeti csapatában 2005-ben debütált Van Persie 101. válogatott fellépésén érte el a határkőnek számító gólmennyiséget. A hollandok házi listáján – a voetbalstats.nl adatai szerint – nyolccal vezet a csehek ellen az első holland találatot szerző, így 76. meccsén 42. alkalommal eredményes Klaas-Jan Huntelaar előtt, a harmadik helyet pedig Patrick Kluivert foglalja el, aki 1994 és 2004 között 40 gólig jutott 79 mérkőzésen.

Ötvenedik góljával a nemzetközi lajstromban Van Persie a 43. helyre került, holtversenyben az angol Wayne Rooney-val, aki nemzeti együttesében 107 találkozón jutott el félszáz találatig. Az abszolút lista élén a fifa.com szerint az iráni Ali Daei áll (109 gól/149 mérkőzés) Puskás Ferenc előtt, aki 89 meccsen 84 alkalommal vette be az ellenfelek kapuját. Az élbolyban van az egykori Aranycsapat másik csatárkiválósága, Kocsis Sándor is, aki 68 válogatott fellépésén 75-ször volt eredményes, ezzel negyedik a rangsorban.

A jelenleg is aktív labdarúgók listáját az abszolút sorrendben 14. Robbie Keane vezeti, aki az ír válogatottban 1998 óta játszott eddigi 142 mérkőzésén 67-szer volt eredményes. Mögötte a guatemalai Carlos Ruiz (59/118) és a svéd Zlatan Ibrahimovic osztozik a második helyen (59/109), míg Van Persie és Rooney a hetedik.

A rekord ellenére Blind úgy véli, nincs elegendő minőségi játékos Hollandiában

Bár a 2016-os franciaországi tornán már nem 16, hanem 24 csapat vehet részt, a selejtezősorozatban rendkívül gyengén teljesítő Hollandia nem lesz ott a mezőnyben.

Az 1988-ban kontinensbajnoki aranyérmes, háromszoros világbajnoki döntős csapat kedden a csehek ellen zárta a kvalifikációs mérkőzéseket, Amszterdamban. A második félidőben tíz emberrel játszó vendégek 3-2-re nyertek, így a hollandok az A csoport negyedik helyén végeztek. A lefújáskor kiderült, hogy a győzelem sem lett volna elég számukra a továbbjutáshoz, mert Törökország legyőzte Izlandot, ezzel biztosította a harmadik helyezést.

"Az egész selejtezősorozat miatt csalódottságot érzünk. Sajnos nem voltunk elég jók" – nyilatkozta Danny Blind szövetségi kapitány, aki július elején vette át a posztot Guus Hiddinktől, de négyből három meccset elvesztettek az irányításával. Az edző szerint a keretüket sújtó sérüléshullám volt a kudarc egyik legfőbb oka. "Nagyjából 12-15 játékosunk hiányzott. Mi nem Németország vagy Spanyolország vagyunk, Hollandiának nehéz megbirkózni ezzel. Az országban egyszerűen nincs elég minőségi játékos ahhoz, hogy komoly változások történhessenek" – magyarázta Blind.

Hasonlóan vélekedik az AP hírügynökség is, amely elemzésében kiemelte, hogy a hollandoknak az 1970-es évek eleje óta minden generációban voltak világklasszis játékosaik (példaként Johan Cruyff, Marco van Basten, Dennis Bergkamp és Robin van Persie nevét említve), akiknek nincsenek méltó utódaik. "Ez egy kollektív kudarc" – kesergett Wesley Sneijder, aki mélyen tudása alatt játszott kedden.
A generációváltás elkerülhetetlennek tűnik, de a Manchester United középpályása, a nagy reménységként számon tartott Memphis Depay is például csak három gólt szerzett eddigi 21 válogatottsága alkalmával.

A bukás nem csupán azért tűnik nagyon látványosnak, mert csak Lettország és Kazahsztán ellen tudtak nyerni az egész selejtezősorozat folyamán, hanem mert Hollandia tavaly nyáron bronzérmet ünnepelhetett a brazíliai világbajnokságon.

VIDEÓS ÖSSZEFOGLALÓ:
Hollandia-Csehország 2-3 (Huntelaar 70., Van Persie 83., ill. Kaderabek 24., Sural 35., Van Persie 66. – öngól; kiállítva: Suchy 43. – Csehország):