Hivatalos: a mesterséges intelligencia veszi át a bírók bizonyos szerepeit a La Ligában
Javier Tebas a La Liga elnöke megerősítette, hogy a következő szezontól mesterséges intelligenciát is bevonnak a játékvezetői rendszerbe a spanyol bajnokságban.
„Be fogjuk vezetni az AI-t a játékvezetés világába” – jelentette ki Tebas a legutóbbi rendezvényén a Tribuna tudósítása szerint.
A ligaelnök szerint két fő területen használnák a mesterséges intelligenciát. Az első a játékvezetők értékelése lenne.
„Egy mérkőzés után a Játékvezetői Technikai Bizottság értékelői különböző szempontok alapján pontozzák a bírókat. Jelenleg ez teljesen manuálisan történik.”
Tebas elmondta, hogy összesen 30 különböző kritérium alapján vizsgálják a bíráskodást, és ezen jelenleg 30 értékelő dolgozik.
Az AI segítségével azonban a folyamat egy része objektívvé válhat.
Olyan rendszert fejlesztünk, ahol legalább 40 százalékban a mesterséges intelligencia hoz objektív értékelést.”
A rendszer az összes mérkőzés adatát elemezné, algoritmusokat építene, majd megmutatná, hogy a bíró mely döntéseket hozta jól vagy rosszul.
A második terület a játékvezetők kijelölése lenne.
„Az AI segítségével három játékvezetőt javasolna a rendszer az illetékes bizottságnak.”
Tebas ugyanakkor hangsúlyozta, hogy továbbra is hisz az emberi döntéshozatalban:
Nagyon hiszek az emberi ítélőképességben, de vannak dolgok, ahol az AI-nak segítenie kell.”
A bejelentés különösen érdekes annak fényében, hogy a La Liga még mindig nem vezette be a gólvonal-technológiát, miközben a spanyol játékvezetőket rendszeresen komoly kritikák érik az ellentmondásos döntések miatt.