Helytálltunk a spanyolok ellen, de kikaptunk – Dujshebaev: Oda az olimpia
A vereség azt jelenti, hogy ha este a svédek legyőzik a dánokat, akkor a magyarok matematikai esélyüket is elveszítik, hogy ott lehessenek a riói olimpián. Ellenkező esetben még nagyon halvány remény marad az ötkarikás selejtezős részvételre, de ehhez mindenképpen szerdán le kell győzni a svédeket. A kijutáshoz többek között az is kellene, hogy a norvégok nyerjék az Eb-t vagy a franciákkal döntőzzenek.
Az előző Eb-n bronzérmes, vb-4. spanyoloknál helyet kapott Talant Dujshebaev magyar szövetségi kapitány fia, Alex, a veszprémi Ugalde, valamint két szegedi, Garcia és Mindegia.
Jól kezdett a magyar csapat, 3-1-re ellépett, sőt, 4-1 is lehetett volna, ám kimaradt egy büntető. A spanyolok ezt követően agresszívebb védekezésre váltottak, öt percig nem kaptak gólt, és egyenlítettek. Ám a magyarok ismét felpörögtek, és a gyors támadásokat rendre góllal fejezték be. Háromgólos hátrányban időt kért a rivális, és ezt követően megint jobban játszottak, majd a magyar időkérés sem törte meg a spanyolok lendületét, s 8-8 lett, igaz, fordítani nem tudtak.
Ezek után Nagy László hatalmas góljaival sikerült tartani a lépéselőnyt, ugyanakkor elhúzni nem tudott az együttes. A szünet – mivel a magyar hálóőr, Mikler helyett mezőnyjátékos volt a pályán és üresen maradt a kapu – Garcia próbálkozott félpályáról, de a felső lécet találta el. Így 15-15-tel vonultak el pihenőre a csapatok.
A második félidő három spanyol találattal indult, kapaszkodni kellett, nehogy komoly legyen a hátrány. Olykor sikerült megjátszani a beállós Bánhidit, ám emberelőnyben nem tudott egyenlíteni a magyar csapat. Beállt az ex-veszprémi Sterbik a spanyol kapuba, ám kevés alkalommal védett, s 22-19-es spanyol vezetés után 23-23 lett, így nem maradt el az időkérés.
Hiába az egyenlítés, ismét erőre kaptak a spanyolok, és 10. perccel a vége előtt 27-24-re vezettek, ráadásul emberelőnyük alatt tovább nőtt a különbség. A hajrában minden energiáját mozgósította a Dujshebaev-csapat, sikerült közelebb férkőznie, Nagy László 9. góljával 29-28 lett az állás, a kapitány fia azonban betalált. Gazdag eredményes volt büntetőből, és az utolsó támadásoknál időt kértek a spanyolok, a végén pedig időn túli hétméteresből állították be a végeredményt.
A meccs krónikája:
Magyarország-Spanyolország 29-31 (15-15)
Férfi kézilabda Európa-bajnokság, Lengyelország, II-es középdöntő csoport, 3. forduló:
Magyarország-Spanyolország 29-31.
Wroclaw, játékvezetők: Gusko, Repkin (fehéroroszok).
Később: Svédország-Dánia, 20:30-tól.
A csoport állása:
1. Dánia 6 p (88-70), 2. Németország 6 p (115-106), 3. Spanyolország 6 p (110-107), 4. Oroszország 3 p (109-115), 5. Svédország 1 p (76-79), 6. Magyarország 0 p (96-117)
Az első két helyezett jut az elődöntőbe, a 3. helyezett az Eb 5. helyéért, a 4. helyezett a 7. helyért játszhat.
A II-es középdöntő csoport további programja:
Január 27., szerda:
16:00 Svédország-Magyarország
18:15 Németország-Dánia
20:30 Spanyolország-Oroszország
Jelenleg a hatodik helyen áll a magyar csapat a II. középdöntő-csoportban, az elérhető maximum a mieink számára a negyedik hely, ehhez azonban mind a spanyol, mind szerdán a svéd válogatott ellen győznie kellene a mieinknek.
A spanyol és a magyar válogatott között rengeteg a kapcsolódási pont, az ellenfél oldalán ott van a magyar nemzetiségű klasszis kapus, Sterbik Árpád, Talant Dujshebaev magyar szövetségi kapitány fia, Alex, valamint a hispánok keretének Magyarországon játszó tagjai: a veszprémi Ugalde, illetve a szegedi Mindegia és Garcia Robledo. A mieink közül a 13 esztendőn át a Barcelonát erősítő Nagy László több korábbi csapattársával találkozik, Talant Dujshebaev pedig saját fia mellett több korábbi tanítványa ellen készíti fel a mieinket, akikkel a Ciudad Realnál és az Atlético Madridnál dolgozott együtt, a Kielcében szereplő beálló, Aguinagalde pedig jelenleg is együtt dolgozik a trénerrel klubjában.
Az ellenfél a legutóbbi Európa-bajnokságon bronzérmet szerzett, a 2015-ös vb-n pedig a 4. helyen végzett, és a londoni olimpia óta minden világversenyen a legjobb négy közé jutott.
A magyar válogatott kerete:
Kapusok: MIKLER Roland (MVM Veszprém), BARTUCZ László (Csurgói KK)
Jobbszélsők: HORNYÁK Péter (Csurgói KK), PÁSZTOR Ákos (Grundfos Tatabánya)
Jobbátlövők: ANCSIN Gábor (MOL-Pick Szeged), NAGY László (MVM Veszprém)
Irányítók: FALUVÉGI Rudolf (Csurgói KK), NAGY Kornél (Dunkerque, francia)
Beállók: BÁNHIDI Bence (Balatonfüred), SCHUCH Timuzsin (MVM Veszprém), ZUBAI Szabolcs (MOL-Pick Szeged)
Balátlövők: BODÓ Richárd (Grundfos Tatabánya), BORSOS Tamás (Ceglédi KKSE), Iman JAMALI (IFK Kristianstad, svéd)
Balszélsők: GAZDAG Tibor (Csurgói KK), IVÁNCSIK Gergő (MVM Veszprém)
A spanyol válogatott kerete:
Kapusok: STERBIK Árpád (Vardar Szkopje, macedón), Gonzalo PEREZ DE VARGAS (Barcelona)
Jobbszélső: Victor TOMAS (Barcelona)
Jobbátlövők: Jorge MAQUEDA (Vardar Szkopje, macedón), Alex DUJSHEBAEV (Vardar Szkopje, macedón), Eduardo GURBINDO (Barcelona)
Irányítók: Raúl ENTRERRIOS (Barcelona), Joan CANELLAS (THW Kiel, német), Niko MINDEGIA (MOL-Pick Szeged), Juan DEL ARCO (El Jaish, katari)
Beállók: Julen AGUINAGALDE (Vive Tauron Kielce, lengyel), Rafael BAENA (Rhein Neckar Löwen, német)
Balátlövők: Viran MORROS (Barcelona), Antonio GARCIA ROBLEDO (Mol Pick Szeged)
Balszélső: Christian UGALDE (MVM Veszprém), Valero RIVERA (Nantes, francia)