Heat vs. Thunder, James vs. Durant: kezdődik az NBA nagydöntője!
A Miami Heat tulajdonosa, Micky Arison 2010-ben gondolt egyet és leigazolta a Cleveland Cavaliers-től, LeBron James-t, míg a Toronto Raptors-tól, Chris Bosh-t. A két extraklasszis játékos mellé ”csatlakozott”, még Dwyane Wade is, aki új szerződést kötött a csapattal. A ”Big Three” rögtön az első szezonban nagydöntőbe vezette a Heat csapatát, de a Dallas Mavericks megfosztotta a bajnoki címtől Jameséket.
Egy évvel később a Miami ismét bejutott a fináléba. A floridai együttes az alapszakaszt 46–20-as mérleggel a Keleti Főcsoport második helyén zárta, így a rájátszásban a New York Knicks ellen kezdett. A Miami csak egy mérkőzést veszített el, így magabiztosan jutott be a második körbe. Mivel a Chicago Bulls Derrick Rose sérülése miatt már az első körben búcsúzni kényszerült, így a Heat lett a Keleti Főcsoport topfavoritja. A második fordulóban a 2011/2012-es szezon meglepetéscsapatával az Indiana Pacersel került össze a floridai együttes. Erik Spoelstra játékosai 4-2-es összesítéssel jutottak be a főcsoportdöntőbe, ahol a rekordbajnok Boston Celtics várt rájuk.
A massachusettsi együttes szinte megnyert párharcot bukott el, vagy a Miami megmutatta, hogy a bajnoki cím elérése érdekében bármire képes. A 2010/2011-es idénytől kezdve a Heat játékát döntően befolyásolja LeBron James. Az alacsony bedobót idén megválasztották az alapszakasz legértékesebb játékosának. A Boston elleni párharcban volt egy 45 pontos mérkőzése, amely karriercsúcs volt, vagyis remek formában van. Egy biztos James mellé Wade-nek, vagy a visszatérő Bosh-nak fel kell zárkóznia a végső győzelemhez.
A Nyugati Főcsoportot az Oklahoma City Thunder nyerte meg, így összejön a várva várt Kevin Durant vs. LeBron James párbaj. A Thunder az alapszakaszt komoly pofonnal zárta, ugyanis a San Antonio Spurs az utolsó hetekben megelőzte, így ”csak” a második helyen (47–19-es mérleg) jutott be a rájátszásba. Érdekesség, hogy a Thunder előbb (április 1.) biztosította be a helyét a playoff-ban, mint a Spurs (április 8.), sőt még a Miami-t (április 3.) is megelőzte.
A Thunder rögtön az első körben összefutott a címvédő Dallas Mavericks-el. Az Oklahoma City söpréssel, azaz 4-0-ra gázolta le a Dallast. A második fordulóban a Kobe Bryant vezette Los Angeles Lakers következett. Az újabb söprés ugyan elmaradt, de a Thunder meglepően könnyedén 4-1-es összesítéssel jutott be a főcsoportdöntőbe, ahol revánsot vehetett a Spurs-ön. A Thunder az első két mérkőzést elveszítette, majd sorozatban négyet megnyert, így bejutott a nagydöntőbe.
Érdekesség, hogy az Oklahoma City Thunder hivatalosan először nyerte meg a Nyugati Főcsoportot, de elődje a Seattle SuperSonics három NBA-döntőben (1978, 1979, 1996) játszhatott. Az 1979-es finálét megnyerte a Washington Bullets ellen (4-1). A Thunder motorja egyértelműen a pontkirály Kevin Durant. Amennyiben Russell Westbrook és James Harden felnő a huszonhárom esztendős alacsony bedobó mellé, akkor a OKC és Durant a magasba emelhetik a Larry O’Brien bajnoki trófeát.
Ami az idei döntőt illeti. A Thunder és a Miami az idei alapszakaszban kétszer találkozott egymással. Március 25-én az Oklahoma City 103-87-re nyert hazai pályán. Április 4-én a Miami nyert 98-93-ra. Érdekesség még, hogy 1998 óta a mostani lesz az első olyan döntő, amelyben nem szerepel texasi, vagy kaliforniai csapat. Ezen felül 1990 után először nincs a fináléban Phil Jackson vezette együttes, vagy texasi csapat.
NBA |
Az előző tíz szezon NBA döntői: |
2002: Los Angeles Lakers – New Jersey Nets 4-0 2003: San Antonio Spurs – New Jersey Nets 4-2 2004: Los Angeles Lakers – Detroit Pistons 1-4 2005: San Antonio Spurs – Detroit Pistons 4-3 2006: Dallas Mavericks – Miami Heat 2-4 2007: San Antonio Spurs – Cleveland CAvaliers 4-0 2008: Los Angeles Lakers – Boston Celtics 2-4 2009: Los Angeles Lakers – Orlando Magic 4-1 2010: Los Angeles Lakers – Boston Celtics 4-3 2011: Dallas Mavericks – Miami Heat 4-2 |
A 2011/2012-es NBA-döntő menetrendje: |
1. mérkőzés (június 12.) Oklahoma City Thunder – Miami Heat, Chesapeake Energy Arena, Oklahoma City, Oklahoma 2. mérkőzés (június 14.) Oklahoma City Thunder – Miami Heat, Chesapeake Energy Arena, Oklahoma City, Oklahoma 3. mérkőzés (június 17.) Miami Heat – Oklahoma City Thunder, American Airlines Arena, Miami, Florida 4. mérkőzés (június 19.) Miami Heat – Oklahoma City Thunder, American Airlines Arena, Miami, Florida *5. mérkőzés (június 21.) Miami Heat – Oklahoma City Thunder, American Airlines Arena, Miami, Florida *6. mérkőzés (június 24.) Oklahoma City Thunder – Miami Heat, Chesapeake Energy Arena, Oklahoma City, Oklahoma *7. mérkőzés (június 26.) Oklahoma City Thunder – Miami Heat, Chesapeake Energy Arena, Oklahoma City, Oklahoma * ha szükséges |