Hatvanéves a 6-3: válogatottak ünnepelték a magyar labdarúgás napját
A résztvevők a Puskás Ferenc Stadion aulájában találkoztak, ahol köszöntőt mondott Simicskó István, sportért és ifjúságért felelős államtitkár. Beszédében hangsúlyozta, a futball egy óriási erő, amelyet 200 országban több mint 250 millióan űznek, és hétről hétre több százmillió szurkoló szívét dobogtatja meg.
A magyar labdarúgás napját 1993 óta rendezik meg, a november 25-i dátum pedig az Aranycsapat legendás londoni 6-3-as győzelmét idézi.
„Volt egy csapatunk, mindannyiunk csapata, csupa nagybetűvel, az Aranycsapat. Nemhogy jól játszották, amit csináltak, hanem a legjobban. Minden idők legjobb magyar csapata volt, a világon mindenhol ismerték a nevüket, hírnevet és büszkeséget hoztak” – mondta Simicskó István.
A köszöntőt követően a résztvevők megkoszorúzták a válogatottak emlékművét: a Magyar Labdarúgó Szövetség képviseletében Berzi Sándor alelnök és Vági Márton főtitkár, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) nevében Simicskó István, valamint Kis György, a Budapesti Olimpiai Központ vezetője, a Magyar Olimpiai Bizottságtól Szabó Bence főtitkár és Bartha Csaba sportigazgató-helyettes helyezett el emlékkoszorút.
Az egykori válogatott játékosok nevében Buzánszky Jenő, az Aranycsapat jobbhátvédje, a 92 esztendős, ezzel a legidősebb válogatott játékos, Rudas Ferenc, továbbá Várhidi Pál, s Göröcs János koszorúzott, a nemzeti csapat jelenlegi játékosait pedig Juhász Roland csapatkapitány, Böde Dániel, valamint az utánpótlás válogatottból Poór Patrik és Kelemen Dávid képviselte.
Az ünnepség ezt követően a Danubius Hotel Aréna különtermében folytatódott, ahol Berzi Sándor a betegsége miatt hiányzó Csányi Sándor MLSZ-elnök helyett köszöntötte az egybegyűlteket. Hangsúlyozta, a magyar labdarúgás múltja kiemelkedően gazdag, hiszen a londoni 6-3 hatvanadik évfordulója mellett idén ünnepelték az 1938-as világbajnokságon szerzett ezüstérem 75. évfordulóját is.
Berzi Sándor bejelentette, hogy megalapítják a válogatottak klubját, ahol baráti együttlétek keretében közös programokat szerveznek majd, jogi és egészségi kérdésekben, valamint képzési és munkavállalási információkkal segítik a futballistákat.
Az alelnök az MLSZ munkájával kapcsolatban elmondta, a szervezet működését nem a válogatott eredményessége mutatja igazán. Hozzátette: az elmúlt években jelentős eredményeket értek el a gyermekfutballban, az infrastruktúrában és az edzőképzésben is.
A beszédet követően egy rövid videóbejátszásban elevenítették fel a Wembley Stadionban aratott szenzációs magyar diadal legfontosabb eseményeit, majd a csapat „12. játékosa”, a legendás Szepesi György kapta meg a mikrofont, és meginterjúvolta Buzánszky Jenőt, valamint a 60 évvel ezelőtt kispados Várhidi Pált is.
„Annak idején igyekeztünk mi is úgy futballozni, hogy neked is legyen valami mondanivalód” – mondta tréfásan Buzánszky Jenő, aki reméli, hogy a „mai napból a jövő nemzedéke is szerez magának némi önbizalmat. Érdemes sok mindent megtenni annak érdekében, hogy egy nemzetet képviseljenek, és akár, ha nem is hatvan, de ötvenkilenc év múlva megemlékezzenek róluk.”