Nemzetközi labdarúgás

Három milliárd dollár a Manchester United értéke

""

Az angol rekordbajnok részvényeit tavaly augusztusban bocsátották piacra 14 dolláros értéken, amelyek először nagyon rosszul teljesítettek a tőzsdén, az utóbbi napokban azonban hirtelen emelkedésbe kezdtek.

Közelítve a 17 dolláros részvényárhoz, a Manchester United piacra dobott részvénypakettje túlteljesítette a Standard & Poor’s 500-as listáját részvénykibocsátásuk óta, és a klub gazdagabb lett, mióta a Glazer család irányítása mellett beszállt a híres, és egyben magyar gyökerekkel rendelkező Soros György, aki hatalmas méretű összegért vásárolt részeseedést a csapatban.

A legutóbbi értékpapírjaik árában bekövetkezett növekedésnek köszönhetően a Manchester United cégértékében (alapérték plusz adósság) olyan mértékű változás állt be, hogy mára 3.3 milliárd dollár értékű, amellyel a világ legértékesebb csapatává váltak. A sorban a második az NFL-ben szereplő Dallas Cowboys csapata, 2.1 milliárd dollárral.

""

Bár az első üzleti negyedévi bevételekben esés következett be, leginkább a szerényebb televíziós közvetítésekből számrazó pénzeknek köszönhetően, a 19-szeres bajnokcsapat részvényei után egyre nagyobb a befektetők étvágya, amely abban is testet ölt, hogy csak ebben a hónapban négy szponzorral, az indonéz Multistrada gumigyártóval, a kínai Chinese Construction Bank pénzintézettel és a Wahaha üdítőitalgyártóval, és a japán Kansai festékgyártóval is megállapodott a klub, illetve annak is következménye lehet, hogy ebben az évben a Manchester United sokkal nagyobb pénzügyi kifizetésre lehet jogosult, mind a Premier League-ben, mind pedig a Bajnokok Ligájában, tavalyhoz képest.

A nyílt részvénytársaságként működő sportcsapatok tradícionálisan rossz befektetésnek bizonyulnak. De eddig úgy tűnik, hogy a Vörös Ördögök történelmet írhatnak.