Forma 1 / Motorsport

Hamiltonékat a NASA is segíti a felkészülésben

""

Szuzukában megszerzett harmadik helyezése után Lewis Hamilton Niki Lauda mágánrepülőjével azonnal visszaindult Európába, hogy aztán vasárnap este már Budapesten bulizzon együtt a magyar modellel, az akkor éppen születésnapját ünneplő Palvin Barbarával. Nem éppen olyan lépés, amit az ember egy kimerítőnek gondolt versenyhétvége után várna egy versenyzőtől.

Lewis Hamiltonnak viszont lételeme az utazás. Csak a nyári szünetben hét különböző országban fordult meg, nem ritka, hogy két verseny között is átruccan a világ egyik végéből a másikba, mit sem törődve az időzónákkal. Da vajon hogy lehet bírni ezt? „Sosem volt problémám az időzónaugrásokkal. A szervezetem talán sosem tudja valójában, hol is vagyok. A lehető leghamarabb hozzászokik az időzónákhoz, és ez egészségesen tart. Sosem betegszem meg a sok repüléstől. Általában szundítok a repülőn, de nincs speciális tanács, amit az edzőmtől kapok” – nyilatkozta a háromszoros világbajnok e kérdésről.

A The Sun viszont arról számolt be, hogy nagyon is van speciális módszer, amely a sok utazás ellenére is frissen tartja Hamiltont – no meg a paddock tagjait. Cikkük szerint korábbi mclarenes orvosa, a finn Aki Hintsa, valamint a Harvard elismert neurológus professzora, Steven Lockley segít neki az időátállások kezelésében. Megmondják, mikor és mennyit aludjon, mikor viseljen napszemüveget, továbbá az alvási ciklusokért felelős melatonin hormont tartalmazó gyógyszereket is kap.

„Az új időzónához való hozzászokásnál sok mindent manipulálni lehet, például a fény és a sötétség kihasználásával. Emellett egyes versenyzők a melatonin természetes hormon szintetikus változatát is használják. Ennek az időzítésével segíthetsz az éjszaka új időpontjához való alkalmazkodáson” – nyilatkozta Dr. Luke Bennett, aki Hintsa sportegészségügyi kórházában dolgozik.

„Ilyen gyógyszereket adunk a versenyzőknek, emellett előírjuk, mikor kerüljék a sötétséget vagy a fényt, vagy legalábbis mikor csökkentsék a fény hatását például napszemüveg használatával. Együttműködünk Steven Lockley professzorral, aki a világ vezető neorológusa az alvás területén. A Harvard egyetemen dolgozik, ahol a NASA-nál is vannak kollégái, akikkel jó ideje az űrhajósok napi ciklusait manipulálják.”

A Mercedest olyannyira meggyőzte a NASA-val végzett kutatásuk, hogy nemcsak Hamilton, de csapatuk tagjai számára is segítséget kértek az eltérő időzónák miatt előálló problémák kezelésében. „A Mercedes felhasználta ezeket az információkat, és ezzel az élen jár. Használják a módszert például a mérnökeiknél, akik ugyan Angliában vannak, de egy időben kell lenniük a versenyhétvége idejével. Ki kellett találniuk, hogyan javítsák a teljesítményüket, és hogyan alkalmazkodhatnának arra a pár napra a verseny időzónájához” – árulta el Bennett.

Néhány tippet az F1 elkötelezett európai híveinek is adhatnának a napi ritmust igencsak megbolygató ázsiai és amerikai szezonhajrá idejére…