Egyéb sportok

Gyorskorcsolya Vk: Jövő héten már a világkupa döntőt rendezik

A férfiaknál a két 500m-es versenynek az eredménye, ahogy azt nagyjából megszokhattuk, elég különböző. A pénteki napon az orosz Dimitrij Lobkov vitte haza az aranyérmet és a vele járó 100 világkupa pontot, mögötte a holland Hein Otterspeer örülhetett az ezüstnek, és a 80 pontnak. tőle ez nagy meglepetés, idei eddigi legjobbja egy 9. hely volt a világkupában. A 3. helyet a japán Keiichiro Nagashima szerezte meg, mögötte két holland, a 4. Stefan Groothius, és az 5. Michel Mulder.

A második 500m-es versenyen már papírfomához közelebb állt a végeredmény. Az összetettben vezető amerikai, Tucker Fredericks győzött, mögötte a második az előző nap 5. Michel Mulder lett. A bronzérem ezúttal az összetett második helyezett japáné, Joji Katoé lett. A férfiaknál ez az egyetlen szám, ahol biztosan nem lesz összetett címvédés, a tavalyi győztes Lee Kan-Seok ugyanis csak a 9. ebben a szezonban.

1000 méteren az amerikai Shani Davis korcsolyázta a legjobb időt,  3 győzelmével jelenleg a második összetettben, de csak 40 ponttal van lemaradva. Mögötte a címvédő holland Stefan Groothius jött be az ezüstérmes helyre, ő vezeti Davis előtt a világkupa sorozatot 2 győzelemmel, két második- és egy harmadik hellyel. A bronzérmet a szintén holland, összetettben is harmadik helyen álló Kjeld Nuis viheti haza.

Szintén Davis szerezte meg az aranyat 1500 méteren, megelőzve az 500 méter után ezúttal ezüstérmet szerző Nuist. A dobogó legalásó fokára a norvég Hovard Bökko állhatott, érdekesség, hogy századra pontosan ugyanolyan időt ment, 1:47.21-et, mint korábban Hamarban, a Vikingskipet ("Vikinghajó") elnevezésű pályán, hazájában. Összetettben is ők hárman vannak az élen, Davis a címvédő, 58 ponttal előzi meg Bökko-t, aki mögött szorosan ott van Nuis, 12 pontos hátrányban. Az összetett dobogóért folyó harcba még Stefan Groothius is beleszólhat.

10k-n a várható eredmény született Sven Kramer távollétében a világkupát eddig vele holtversenyben vezető holland Bob de Jong nyerte, mögötte a szintén holland, az összetettben harmadik helyről a másodikra előrelépő Jorrit Bergsma ért célba a második legjobb idővel. Így Kramer visszacsúszott a 3. helyre. A tegnapi versenyen a bronzérem ismét Bökko nyakába került, aki Kramer mögött a 4. helyen ál a döntő előtt.

A tömegrajtos 20k versenyen sem túl meglepő a végeredmény. Az első versenyen ezüstérmes fiatal amerikai, Jonathan Kuck ezúttal győzni tudott, mögötte az összetett 4. helyezett holland Arjan Storetinga állt a dobogó második fokára. A harmadik az egyébként görkorcsolyázó francia Alexis Contin lett. Kuck vezeti az összetettet, Contin a második. A dél-koreai Lee Seung-Hoon ugyan kihagyta a mostani versenyt, de dobogós a döntő előtt.

A nőknél azért van átfedés a két 500m-es verseny dobogósainál. Pénteken az összetett második kínai Ju Ying tudott nyerni, a második a holland közönség támogatását élvező Margot Boer lett. A bronzérmmel az amerikai Heather Richardson lett gzdagabb, akinek ezen a távon ez már a 2. bronzérme a szezonban. A szombati 500-on az összetett címvédője, az idén is élen álló német Jenny Wolf nyert. wolf egyébként jöval kevesebb győzelmet mondhat magáénak, mint Ying, aki ezúttal másodikként ért célba, de Ying kevesebb világkupán indult, illetve egy versenyen nem szerzett világkupa pontot. Richardson begyűjtötte 3. bronzérmét. Összetettben az a dél-koreai Lee Sang-Hwa a 3., aki ezt a világkupát kihagyta, előtte azonban vezetett.

Az 1000 méter címvédője Heather Richardson, a kanadai Christine Nesbitt távollétében ezúttal nyerni tudott. Mögötte az ezüstöt Ireen Wüst szerezte meg, aki a berlini döntő előtt  összetett 4. A harmadik időt Marrit Leenstra futotta, ő kis szerencsével a döntőn még akár meg is nyerheti az összetettet, 25 ponttal van lemaradva a második helyen Nesbitt mögött.

1500 méteren csak hollandok álltak a dobogón. A legjobb időt Wüst korcsolyázta, az összetettet is vezeti. Leenstra ebben a számban az ezüstöt szerezte meg, a bronzérem az allround vb-t kihagyó Diane Valkenburgé lett. Ebben a számban nem valószínű, hogy a döntő változtatni fog az álláson, bár Valkenburg odaérhet a dobogóra, ha Leenstra hibázik.

Martina Sábliková biztosan nyeri a világkupa-sorozatot 3000/5000m-es kategóriában, mivel a mostani világkupát ugyanúgy megnyerte, mint előtte az összes többit az idei szezonban. A mögötte második, ezen a hétvégén bronzérmet szerző Claudia Pechstein 200 pontos hátrányban van, biztos, hogy nem tudja utolérni. Az ezüstérmet a heerenveeni világkupán Stephanie Beckert szerezte meg, aki ezzel őrzi harmadik helyét összetettben.

A tömegrajtos verseny a nőknél is 20km, a szezon mindkét versenyét a holland Mariska Huimann nyerte, és mögötte mindkét alkalommal Claudia Pechstein lett a második. A mostani versenyen bronzérmes szintén holland Foske Tamar van der Wal az előzőt kihagyta, a múltkori bronzérmes dél-koreai Kim Bo-Reum pedig most nem volt itt, így összetettben az amerikai Maria Lamb a harmadik, egy 4. és egy 5. hellyel.