Egyéb sportok

Gyorskorcsolya Vb, 1. nap: Teljes európai fölény a férfiaknál

""

A nőknél az első nap két távja az 500 és a 3000 méter volt

500 méteren a kanadai Christine Nesbitt futotta a legjobb időt. Ezen a távon tavaly is sikerült maga mögé utasítania a többieket, idén 0,65 századdal lemaradva a már a nálunk rendezett Európa-bajnokságon sem rosszul szereplő orosz Jekatyerina Lobiseva lett a második. Őt azzal az ezen a távon 3. helyet elért holland Ireen Wüsttel sorsolták össze, aki az allround győzelemre is esélyes. A két erős versenyző találkozója erős futamot hozott, ez is segíthetett abban, hogy mind a ketten ilyen jó időt futottak.

Nesbitt mellett a fiatal japán, Miho Takagi korcsolyázott, aki negyedikként végzett. A másik orosz, Julia Szkokova az 5., és az Eb-n összetett 4. helyet elérő Linda de Vries lett a 6. Összetett szempontjából még fontos figyelembe venni a csehek többszörös olimpiai-, világ- és Európa-bajnokának, Martina Sáblikovának az eredményét is, akinek az 500m kiugróan gyenge száma, most is csak a 14. idő az övé, valamint érdemes a 39 éves német Claudia Pechstein 15. helyét is megjegyezni, aki nem rég töltötte le dopping miatti eltiltását, az Eb-n remekelve bronzérmet szerzett és a világkupákon is szép eredményei vannak idén.

""

Másképp alakult azonban Sábliková számára a 3000m, amit 0.89 századdal nyert meg Wüst előtt, akivel egy futamba került. A tavalyi Calgaryban rendezett Vb-n is ez volt az első kettő sorrendje 3000m-n, a cseh lánynak pedig ezen a távon akasztották nyakába az egyik olimpiai aranyérmét is. Vries ismét jól teljesített, a külön számoknak rendezett rövid, virágcsokros eredményhirdetésen a dobogó legalsó fokára állhatott. A már-már veteránnak számító, de remek formában versenyző Pechstein lett a 4. Mögöttük a három kanadai versenyző sorakozik, az 5. Cindy Klassen, 6. az 500-on győztes Christine Nesbitt és 7. Britanny Schussler. Lobiseva mindössze a 17. időt futotta.

Összetettben a szombati nap után Ireen Wüst vezet, mögötte 0,22 százados időhátránnyal, mindössze 0,073 pontos lemaradással Christine Nesbitt a második. Sábliková is esélyes az aranyéremre, ő 0,719 ponttal van az éllovas holland mögött, ami 2,38 másodpercet jelent, egy olyan kvalitású versenyző számára, amilyen a cseh, simán ledolgozható.

A jelenleg negyedik Vries sincs nagyon messze, de az ő hátránya valószínűleg inkább nőni fog, nagy meglepetés lenne a győzelme, a dobogó elérhetőbbnek tűnik a fiatal holland lány számára, aki tavaly nem is kvalifikálta magát a világbajnokságra. Az 5. Lobiseva, illetve Klassen és Pechstein is esélyes lehet még dobogós helyezésre, főként a német szerepelhet jól a holnapi távokon.

""

A férfiak a szombati napon 500 és 5000 méteren versenyeztek

Elsőként hagyományosan az 500 métert tartották, ahol az Eb után nem teljesen meglepő módon a lengyel Zbigniew Brodka diadalmaskodott, mindössze két századdal megelőzve a holland Koen Verweijt, aki így két lengyel közé ékelődve lett második, hiszen a harmadik helyet Konrad Niedzwiedzki szerezte meg.  Mögötte 0,18 századdal lemaradva a rövidpályás gyorskorcsolya világbajnokból lett nagypályás versenyző, a lett Haralds Silovs futotta a negyedik időt, aki saját bevallása szerint azért váltott sportágat, mert kereste az újabb kihívást.

Az ötödik időt a szőke norvégnak, Havard Bökkonak sikerült megfutnia, aki Brodka párja volt a versenyben. Összetett szempontjából fontos még Jan Blokhuijsen 7. helye, valamint a nagy esélyes Sven Kramer 8. ideje. Kicsit talán ironikusnak találhatjuk, hogy azzal a Seung-Hoon Lee-vel sorsolták össze, aki azért lehetett olimpiai bajnok 10000 méteren Vancouverben, mert Kramert edzője hibájából kizárták, miközben toronymagasan nyert volna a dél-koreai előtt, aki szombaton mindössze a 16. időt érte el. Az idén sokat kihagyó Ivan Skobrev, akit Kramer egyik nagy riválisának tartanak, a 12. helyet szerezte meg.

Az 5000 méter eredményeiből már jobban érzékelhető, hogy kik a főbb esélyesek, ezen a távon Krameré a legjobb idő, mögtte 2,76-tal lemaradva Blokhuijsen lett a második, akivel egy futamban korcsolyázott. Kettejük között az idei Eb-n is ez volt a sorrend, ám akkor a különbség jóval nagyobb lett. A szám 3. és 4. helyezettje is egymás ellen versenyezhetett, Skobrev 0,92 századdal előzte meg a 4. időt futó Koen Verweijt.

""

Bökko ideje ismét az 5. legjobb, mögötte az az Alexis Contin a 6., aki Koen Verweijhez illetve a belga versenyzőhöz, Bart Swingshez hasonlóan nyáron görkorcsolyával a lábán rója a köröket szép eredményekkel. Az ebben a számban 7. norvég Sverre Lunde Pedersenre ma délután 1500 méteren lesz érdemes odafigyelni, a mindössze 19 éves gyorskorcsolyázó az idei Európa-bajnokságon ebben a számban Kramer mögött lett 2., és a világkupa sorozatban is ezen a távon éri el a legjobb eredményeit.

Teljes európai fölény van összetettben, ráadásul abszolút holland dominancia, egyelőre mindhárom dopogós helyen holland versenyző áll. Teljesen várható módon Sven Kramer vezet 0,41 századdal (0,136 ponttal) megelőzve Jan Blokhuijsent, aki egyébként maga is Kramert tartja a legnagyobb esélyesnek. A bronzérmes helyen jelenleg Koen Verweij, az ő hátránya is kevés, mindössze 0,63, vagyis 0,213 pont, de a most 4. Skobrev is közel van hozzájuk, valamint a két szám után 5. helyezett norvégot sem szabad még leírni.

Akárcsak honfitársának, Pedersennek, Bökkonak is az 1500 a legerősebb száma, így a két norvég meglepheti az élmenő hollandokat, és az oroszok esélyesét. Ha Silovsnak sikerült az Eb óta fejlődnie főként 10 km-n, akkor tőle is láthatunk szép eredményt.